Član
Učlanjen(a)
26.10.2012
Poruka
71
[h=1]Recepti[/h]



Kafi su se još od davnina dodavali razni dodaci, mešala se sa različitim začinima i namirnicama. Na istoku se mešala sa šećerom i cimetom, a na zapadu sa mlekom, smokvama, bademima. Međutim, tokom XX veka dodaci kafi su se mnogostruko uvećali – čokolada, lešnik, vanila, šlag, mleko, jaje, sladoled, pavlaka, voće, ali i različita alkoholna pića.Tako se u Italiji služi Café Coretto sa Amareto likerom od badema, u Irskoj Irish Coffee sa irskim viskijem, u Francuskoj – Café Marnier sa likerom Grand Marnier, u Meksiku – Café Mexicano sa tekilom i kahluom, na Jamajci – Jamaican Coffee sa rumom i Tia Mariom, a u menijima je moguće naći nemačku kafu sa višnjevačom, rusku kafu sa votkom... Bečka kafa, Moka, Ice coffee, Kapućino i razni instant kafeni napici samo su neki od popularnih napitaka od kafe.[h=3]NAPICI:[/h]Od kafe je moguće napraviti mnoštvo napitaka, a ovo su predlozi za neke od njih:[h=3]Ledena kafa sa medom[/h]
ledenakafa.jpg
Šolja rashlađene Grand Aroma Light kafe
1/4 čaše mrvljanog leda
1 kašika medaU šejker sipajte šolju rashladjene i proceđene kafe, dodajte mrvljeni led i kašiku meda. Dobro promućkajte i odmah poslužite. [h=3]Irski krem kapućino[/h]
irski-krem-kapucino.jpg
Dve šoljice Grand espreso kafe
2 kašike Irskog krem likera
Mlečna penaU šolju sipajte espreso kafu i Irski sirup. Na kraju dodajte gustu mlečnu penu i ukrasite sa gorkim kakao prahom. [h=3][/h][h=3]Kafa sa ukusom lešnika (za 4 osobe)[/h]
kafa-lesnik.jpg
8 kašičica Grand kafe
8 kašičica mlevenih lešnika
8 kapi ekstrakta vanile
8 kapi ekstrakta lešnika
8 kašičica šećera
Narendanu čokoladu za kuvanje
4 kažike umućene slatke pavlakeVruću vodu zakuvajte sa kafom i mlevenim lešnicima, procedite kroz filter za kafu ili gustu gazu, dodati ekstrakte vanile i lešnika, zasladite šećerom i sipajte u 4 čaše. U svaku čašu stavite kašiku šlaga i pospite rendanom čokoladom. [h=3]Kalipso kafa[/h]
kalipso.jpg
Šolja Grand Aroma kafe
2 kafene kašike belog ruma
Slatka pavlakaU času sipati vrelu i prethodno proceđenu kafu i dodati joj beli rum. Na kraju dodati dve kašike umućene slake pavlake. [h=3][/h][h=3]Krapaćino[/h]1/2 šolje Grand kafe
1/4 šolje zaleđenog zaslađenog mleka
1 kafena kašika gorkog kakao praha
2 kugle sladoleda od čokoladeU šolju sa zaleđenim mlekom dodati proceđenu vrelu kafu, sladoled i kako prah.[h=3]Slatki susreti (za 4 osobe)[/h]8 kašičica Grand kafe
2 čašice tamnog ruma
60 grama rendane čokolade za kuvanje
4 kocke šećeraČokoladu i kocke šećera podeliti u 4 veće šolje ili u 4 čaše. Pripremiti jaku gustu kafu i vruću je naliti u šolje. U svaku šolju dodati 1/4 pripremljenog ruma i odmah poslužiti.[h=3]Karipska kafa (8 šolja)[/h]1 kokosov orah
2 šolje mleka
4 šolje jake kafe
1 kašika šećeraProbušite rupe na kokosovom orahu i sipajte njegov sok u posudu. Kokosov orah pecite 30 minuta na 180 stepeni, zatim ga otvorite, sastružite meso i izmešajte ga sa sokom i mlekom. Smesu kuvajte na tihoj vatri dok se ne sjedini i ne postane kremasta, zatim je procedite. Pomešajte sa kafom i šećerom i sipajte u šolje. Ukrasite preostalim komadima kokosovog oraha.[h=3]Evropska kafa (2 šolje)[/h]1 šolja jake kafe
1 belance
1/4 kašičice ekstrata vanile
2 kašičice šlagPenasto umutite belance. Pažljivo dodajte vanilu i promešajte. Sipajte u dve šolje i prelijte kafom. Stavite šlag na vrh.[h=3]Grog kafa (6 šolja)[/h]1 pomorandža
1 limun
3 šolje kafe
1/2 šolje slatke pavlake
2 kašike putera
1 šolja žutog šećera
1/4 kašičice mlevenog klinčića
1/4 kašičice mlevenog oraščića
1/4 kašičice cimetaOljuštite pomorandžu i limun i u svaku šolju stavite po šestinu obe voćke. Istopite puter i izmešajte ga sa šećerom i začinima. Na drugoj strani pomešajte kafu i slatku pavlaku. Spojite dve mešavine i sipajte u šolje.[h=3]Irska kafa[/h]30 ml irskog viskija (Bush Malt)
1 kašičica žutog šećera
1 kašičica šlaga
2 dcl jake kafeVarijanta 1:
Zagrejte šolju pre sipanja. Viski, šećer i kafu mešajte dok se šećer ne rastvori. Pavlaku stavite na vrh i ne mešajte, već kafu pijte kroz nju.Varijanta 2:
Žuti šećer propržite u džezvi, dodajte viski i zapalite da alkohol izgori. Ugasite već skuvanom kafom i prekrijte pavlakom.[h=3]Oranž kafa[/h]1/2 šolje jake kafe
1/2 šolje istopljene čokolade
kriška pomorandže
1 kašičica šlaga
prstohvat cimetaStavite krišku pomorandže u šolju, prelijte mešavinom kafe i tople čokolade. Na vrh stavite pavlaku i ukrasite cimetom. [h=3]Bečka kafa[/h]
becka.jpg
2 štangle čokolade
2 dcl jake kafe
4 kašičice slatke pavlake
1 kašičica šećera
1 kašičica šlaga
prstohvat cimeta ili kakaaIstopite čokoladu i dodajte slatku pavlaku i šećer. Polako sipajte kafu i mešajte na tihoj vatri. Sipajte u šolju i na vrh stavite šlag. Ukrasite cimetom ili kakaom u prahu. Služite u visokim čašama.




Izvor: grandkafa.rs

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Šta je zapravo espreso?

Šta je zapravo espreso?

Malo ko može da odoli mirisu espresa na samom početku dana. Međutim, šta je zapravo ta mešavina? Sudeći po žurnalu Popular Science, espreso je jako teško definisati i razumeti.

278761_espresso-moka_f.jpg

“Iako se možda čini iznenađujućim, zapravo ne postoji prava definicija toga šta je espreso – postoje samo određeni elementi oko kojih se stručnjaci slažu, ali ne postoje pravila i uputstva, ne postoje recepti”, navodi se u magazinu.


Stručnjaci za espreso ipak ističu da je za savršenu šoljicu potreban: koncentrisan, gust, napitak baziran na kafi sa slojem guste pene napravljen u mašini koja izbacuje vrelu vodu u kontejner koji sadrži fino mlevenu kafu, pod visokim pritiskom.

Sa druge strane, espreso nije: vrsta zrna kafe, ista stvar kao i ostale kafe i definitivno nije definicija koja može da se nauči.

“Iako je jako teško definisati šta espreso jeste, a šta nije, stručnjaci se slažu da on ne može biti dobijen iz aparata čija cena iznosi manje od 1.000 evra pošto jeftiniji modeli nisu u stanju da stvore dovoljan pritisak, snagu i konstantnu temperaturu potrebnu za savršenu šoljicu”.

Ono što u svojim istraživanjima sa druge strane navodi Smithsonian, postoji jedan ključan element u celom miksu – čovek.

“Poslednjih decenija apart za espreso konstantno je unapređivan, određena merenja sada radi kompjuter, ali kao i sa svim ostalim stvarima u životu za koje smatramo da su savršene i idealne, potrebno je malo više od nauke i tehnologije. Iza savršenog espresa stoji i umetnik, šanker, barmen, barista, i ta savršena šoljica zavisi od četiri M: Macchina – aparat za espreso, Macinazione – pravilno mlevenje zrna, Miscela – mešavina kafe I njeno pečenje, Mano – iskusna ruka bariste.

Izvor: B92




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Aromatična kafa

Aromatična kafa

1.jpg

Potrebno je: 20 g instant kafe, 3 dl vode, 200 g šećera, 3 dl ruma, 1/2 kašike vanilin šećera i 2 kašičice cimeta.

Vodu i šećer skuvajte na pari tako da dobijete sirup.
Od trenutka kad tečnost proključa kuvajte još 15-tak minuta, pa sklonite s ringle.

Sirup prelijte polako preko instant kafe, uz stalno mešanje.

Zatim umešajte vanilin šećer, cimet i rum. Sipajte u čaše za kafu i servirajte.

(Novosti)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Kafe kafe i... Kafe

KAFE KAFE I... KAFE

1.jpg

Turska kafa - Na orjentu se kafa sprema na poseban način, i u odnosu na kafu koju mi spremamo daleko je slađa. Način je sledeći: stavite vodu da vri u loncu, ali ne valja da prevri. U male džežve rasporedite kafu i šećer, ide jednaka količina kafe i šećera. Džezvicu stavite na plotnu da se kafa i šećer malo proprže, a tada nalijte vrelu vodu i ostavite da se podigne veoma gust kajmak.

2.jpg

Standardni Espresso
je kratko piće, ima ga oko 40 ml u šoljici i može se ispiti u jednom gutljaju. Mnogima je ta količina nedovoljna pa je u modu ušao dupli (produženi) espresso. Espresso se pravi od posbnih vrsta kafe (robuste i arabike) koja je izuzetno fino mlevena, u aparatima u kojima se vrela voda pod jakim pritislom prevlači preko instanta.

Ristreto je duplo jači od espresa, takođe se pravi u aparatima. Poenta je da se aparat ranije isprazni pa je napitak gušći.

Makiato je espreso kome je dodato malo mleka.

3.jpg

Kapućino
je espreso bez mleka, ali preliven sa dosta guste mlečne pene. Ime je dobio jer bojom podseća na odeću fratara iz monaškog reda franjevaca, kapucini. Na vrh kapućina može se dodati malo kakaoa, čokolade u prahu, cimeta ili vanile.

Kafe late je dugi espreso s mlekom. Italijani ga prave tako sto stavljaju jednake količine kafe, mleka i pene.

Koreto je popularni espreso kome je dodata "kap" rakije.

Kafe amerikano je espreso razređen sa više vode pa se dobija količina jednaka klasičnoj šolji kafe.

4.jpg

Kafe moka je slatki napitak koji se dobija tako što se u kafu dodaje čokoladni sirup i pena od mleka, ukrašava se šlagom i rendanom čokoladom.

Za dobru "domaću" kafu je najvaznije da koristite uvek svežu vodu, da ne dozvolite da vam voda vri pre zakuvavanja, i da je kafa koju koristite sveže mlevena.


Izvor: Kuvarica.net
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Čokoladni viski kapućino

Čokoladni viski kapućino

1.jpg

Potrebno:
100 g čokolade za kuvanje
0,5 l viskija
2 dl mleka
3 dl slatke pavlake
2 dl kuvane kafe
2-3 kašike šećera
2 vanilina šećera


Priprema:
Skuvajte kafu i pustite da se ohladi.
U drugoj posudi zagrejte mleko, slatku pavlaku, čokoladu, vanilin i običan šećer. Mešajte dok se čokolada ne rastopi i dok ne počne da kuva.
U čokoladu pažljivo ulijte kafu pazeći da vam ne upadne talog. Dobro promešajte i pustite da se ohladi. Kada se smesa potpuno ohladi, polako ulijte viski i nastavite da mešate dok tečnost ne postane glatka i kremasta.
Ukrasite šlagom i poslužite odmah ili ulijte u boce pa ostavite u frižideru najmanje nedelju dana kako bi dobili fini irski liker.

(Vestionline)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Kafa sa rumom

Kafa sa rumom

1.jpg

Sastojci:

  • 4 vršne kašičice kafe
  • 40 ml ruma
  • 4 žumanca
  • 160 g šećera
  • 200 ml slatke pavlake za šlag
  • 60 g čokolade za kuvanje
Priprema:


1. U posudu uliti 500 ml vode, dodati 2 kašicice šećera i ostaviti da provri. Odliti polovinu količine vode. Skloniti vodu sa šporeta, dodati mlevenu kafu, promešati i vratiti na vatru da provri, pa doliti prethodno uzetu vodu.

2. Na paru staviti žumanca i polovinu količine šećera, žicom mešati dok se ne dobije jednolični krem.

3. Od pavlake i preostalog šećera umutiti šlag.

4. U šolje sipati kafu, u svaku šolju dodati po 10 ml ruma. Preko kafe sipati krem, ukrasiti šlagom i narendati čokoladu. Poslužiti sa po 2 kockice čokolade.

(Stvar ukusa)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Zimsko okrepljenje - cimet kafa

1zcg7dh.jpg


Za ovo okrepljujuće čudo potrebni su vam sledeći sastojci:

- 1 kašika kakaa
- 1/2 kašičice cimeta
- šećer po potrebi
- 1-2 kasičice nes kafe
- mleko
- slatka pavlaka

Pomešajte kakao, cimet, kafu i šećer (ako se stavlja), dodajte malo vode i dobro umutite (dok se ne razbiju sve grudvice).

U dobijenu smesu sipajte toplo mleko i dobro izmešajte. Sipajte u šolju i ukrasite sa šlagom/slatkom pavlakom, a odzgo pospite kakao ili čokoladne mrvice.


(Nezavisne.com)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Kafa i inspiracija

Kafa! Ona je sjajna ujedinjujuća sila mojih istraživanja za Daily Routine. Ona spaja Betovena i Prusta, Glena Gulda i Frensisa Bejkona, Žan-Pol Sartra i Gustava Malera. To ne treba da iznenađuje. Kofein je retka droga sa moćnim efektom – poboljšava fokus i pažnju, uklanja pospanost i ubrzava osmišljavanje novih ideja – a istovremeno ima minimalne nuspojave. A ritual pripemanja kafe mnogima je služio kao beg u kreatvno raspoloženje. Balzak je napisao:

127496bea58d564211.jpg


„Kafa klizi u stomak (…) Tada se sve uskovitla: ideje se pokreću poput batljona Velike Armije na bojištu, i bitka otpočinje. Uspomene jurišaju vijoreći zastavama. Laka konjica poređenja se ubrzava u galopu; artiljerija logike dotrčava s fišecima baruta; brilijantne ideje sevaju poput strelaca; uzdižu se likovi; mstilo prekriva papir jer stanje budnosti počinje i završava se bujicama crne vode, kao što i bitka počinje i završava se u oblaku crnog dima. Da nema kafe, čovek ne bi mogao da piše a to znači ni da živi“.

Balzak nije mogao da održi svoj ekstremni životni stil bez kafe. Radio je u naletima frentičnog pisanja – kako je jedan biograf rekao: „U orgiji rada posle kojeg je sledila orgija odmora i zadovoljstva“. Tokom radnih perioda, raspored mu je bio brutalan. Pojeo bi laku večeru oko 18h, potom otišao u krevet. Ustajao bi oko 1 sat i sedam sati pisao. U 8 sati izjutra dremnuo bi 90 minuta da bi potom od 9 do 16 nastavio sa radom ispijajući šoljicu za šoljicom crne kafe. Prema nekim procenama, pio je čak 50 šoljica dnevno.

Sada, moguće je da je Balzak malo preterao. Na kraju je patio od stomačnih grčeva, tikova, glavobolja i visokog pritiska i preminuo je od srčanog udara kada je imao 51 godinu. Možda je bolji model Frenk Baum, autor „Čarobnjaka iz Oza“ koji je ustajao oko 8 sati ujutru, lepo doručkovao uz četiri ili pet šoljica jake kafe sa mlekom i šećerom. Ili matematičar Pol Erdos koji je duge radne sate izdržavao uz šoljice espresa i kafeinske tablete (i amfetamine). „Matematičar je“, govorio je, „mašina koja kafu pretvara u teoreme“. A tu je i Dejvid Linč koji je, pre nego što je postao međunarodni portparol transcendentalne medicine, bio stalna mušterija jedne losanđeleske kafeterije:

„Sedam godina sam jeo u Bob’s Big Boy. Otišao bih tamo u 14:30, kada gužva posle ručka prođe. Naručio bih čokoladni šejk i četiri, pet, šest, sedam šolja kafe sa mnogo šećera. A ima mnogo šećera i u čokoladnom šejku. Gust je to šejk. Toliko šećera bi me pokrenulo i imao bih pregršt ideja. Zapisivao bih ih na salvetama. Bilo je kao da ima kancelarijski sto sa papirom. Sve što je trebalo jeste da se setim da ponesem olovku, ali bi mi često konobarica dala jednu pod uslovom da je vratim. Mnogo ideja sam dobio kod Boba.“

Drugi umetnici su pili umerene količine kafe ali su imali raskošne rituale. Betovenov doručak je bila kafa koju je pažljivo pripremao – bio je uveren da šoljica kafe treba da sadrži 60 zrna i često ih je brojao da bi dobio preciznu dozu. Danski filozof Seren Kjerkegor imao je sopstveni način pripremanja kafe, kaže njegov biograf Joakim Gard. Probušio bi rupu u kesi sa šečerom i sipao ga u šolju do vrha. Potom bi stigla neverovatno jaka, crna kafa koja bi polako rastopila belu piramidu. Onda bi celu šoljicu popio u jednom gutljalju.

Šta je sa čajem? U istraživanju nisam naišao na neoprezne ljubitelje čaja iako se za Semjuela Džonsona tvrdi da je pio mnogo čaja. Simon de Bovoar je dan počinjala čajem a Tolstoj je sa šoljom čaja sa doručka prelazio u radnu sobu.

Samo budite oprezni. Kafa ili čaj su sredstvo koje pomaže da ideje poteku a ne zamena da ideje. Kako je Balzak primetio: „Mnogi ljudi tvrde da ih kafa inspiriše ali, kao što svi znaju, dosadne ljude kafa čini još dosadnijim“.

Autor: Mejson Kari, autor Daily Routine (sajta koji je prerastao u knjigu)
Izvor: Slate.com
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
8 dodataka za superzdravu kafu

5771m-kafa-zacini82-719-main4fdf9fba9a9050fc.jpg


Više istraživanja ukazalo je na pozitivne efekte umerenog pijenja kafe po zdravlje. Danas govorimo o tome kako ovaj napitak možete učiniti još zdravijim, ali i aromatičnijim.
  • Cimet - pospite kafu cimetom u prahu ili ubacite štapić cimeta u šolju - ovaj začin ima antivirusna i antibakterijska svojstva, što je vrlo korisno u hladnijim mesecima, dok istovremeno pomaže u regulaciji nivoa šećera i triglicerida u krvi.
  • Đumbir - kafi možete dodati i malo đumbira u prahu - đumbir podstiče varenje, smanjuje nadutost i gasove, a takođe pomaže kod simptoma prehlade. Ovaj začin ublažava i bolove kod artritisa budući da deluje antiinflamatorno.
  • Kakao i crna čokolada - flavonoli iz kakaoa poboljšavaju cirkulaciju, koncentraciju i budnost, regulišu krvni pritisak i deluju antiinflamatorno. Dodajte jednu kašičicu kakao praha ili stavite 2 kockice crne čokolade u kafu da se otope.
  • Kokosovo mleko i kokosovo ulje - kokosovo mleko predstavlja dobru alternativu kravljem mleku, naročito ako ste primetili da vam smeta laktoza. Kokosovo mleko i kokosovo ulje sadrže laurinsku kiselinu koja podstiče imunitet i u organizmu se pretvara u monolaurin, jedinjenje sa antivirusnim i antibakterijskim svojstvima. Što se tiče količine, za početak možete probati kafu sa dodatkom 1 supene kašike kokosovog mleka ili 1 kafene kašičice kokosovog ulja.
  • Kokosov šećer - ovaj šećer se ne dobija od kokosa već od soka cveta kokosove palme. Sadrži manje količine cinka, gvožđa, magnezijuma i vitamin B-kompleksa. Kokosov šećer sadrži inulin koji deluje kao prebiotik i tako podstiče rast prijateljskih bakterija u crevima.
  • Ekstrakt vanile - vanila se tradicionalno koristi ne samo zbog slatkaste arome, već i zbog njenih medicinskih svojstava. Vanila podstiče koncentraciju i povoljno deluje na raspoloženje. Miris vanile takođe pomaže u kontroli apetita.
(Doktor.rs)
 
Učlanjen(a)
30.04.2020
Poruka
67
Pre par godina sam kupio polovan saeco aparat za espreso kafu, melje zrno toje bio jedini uslov. Za sada imam 3 komada na svakoj lokaciji gde boravim :)
U metrou je najbolja italijanska kafa u zrnu kilo 800 din, u lidlu je 990din a na kalenić pijaci kupujem segafredo, hauzbrant i slične za 1200 din kg. U hr kupim na akciji u lidli 1,2 kg 600 dinara odlična kafa. Sa aparatima sam imao poneki problem, jednom sam rasturao zaglavio mlin u kafi bio komad drveta i drugi put zaribao motor prese za ovih... 5 godina dva kvara na dva aparata. Sam rasturao i popravljao i ne verujem da je neštoskupo u servisu.

Dnevno popijem po 10kafa, kilo mi traje mesec dana.
 
Natrag
Top