Sve mlađi umiru od kardiovaskularnih bolesti

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Sve mlađi umiru od kardiovaskularnih bolesti

Ivan Mišković | 27. 10. 2010. - 00:02h | Foto: V. Lalić


Skoro 55 odsto srpske populacije umire od kardiovaskularnih bolesti, a ova statistika je iz godine u godinu sve nepovoljnija. U Srbiji svakih 15 minuta jedna osoba premine od posledica bolesti srca ili krvnih sudova. Posebno zabrinjavajuće jeste zapažanje kardiologa da sve mlađa populacija oboleva od srca pa se nekadašnja granica od 65 godina spustila na čak 45 godina, pa i niže.
85198_0419-ekg-foto-v-lalic_f.jpg

Prof. dr Siniša Pavlović, kardiolog i direktor Poliklinike Kliničkog centra Srbije, kaže da je o ukupnom procentu obolelih od ove grupe bolesti veoma teško govoriti, ali da je situacija teška.

- Faktori rizika koji su doveli do ovakve situacije čak se pojačavaju. Broj pušača se smanjuje veoma polako, ishrana je sve nekvalitetnija usled teških ekonomskih uslova pa je sve više gojaznih, mladi ljudi neredovno spavaju, a najopasniji faktor rizika je sve češće uočen povišen krvni pritisak - kaže za „Blic” profesor Pavlović i dodaje da su najčešća kardiovaskularna oboljenja akutni infarkt miokarda, srčana slabost do koje dolazi nakon dugog nelečenja hipertenzije i poremećaj srčanog ritma.



Njegova zapažanja potvrđuje i dr Nevenka Dimitrijević, izabrani lekar u beogradskom Domu zdravlja „Voždovac”. Ona kaže da je u konstantnom porastu broj obolelih od kardiovaskularnih oboljenja i malignih bolesti, što zahteva pisanje recepata za sve veći broj lekova, od kojih su neki veoma skupi. Pored bolesti srca, ona primećuje i sve veći broj obolelih od maligniteta.



Izvor: Blic


- Kardiovaskularne bolesti napadaju sve mlađe ljude u punoj snazi i to puno košta jer je njima mahom potrebna doživotna terapija. Glavno pitanje je gde je preventiva. Nije poenta da se ugradi sve veći broj stentova iz godine u godinu, već da se radi na sprečavanju bolesti - navodi dr Dimitrijević.

Ona kaže da najčešće piše lekove za bolesti srca, na drugom mestu su antibiotici, a na trećem lekovi za nervni sistem.

Njena koleginica iz Doma zdravlja „Vračar” dr Milica Nikolić navodi podatak da su čak 80 odsto recepata koje napiše namenjeni lečenju krvnog pritiska i srca. Kako kaže, najčešće su to lekovi iz grupa almodipini, AC inhibitori i lekovi za poremećaj srčanog ritma.

Od bolesti srca i krvnih sudova tokom 2009. godine u Srbiji umrlo je 56.951 osoba (25.740 muškaraca i 31.211 žena), podaci su Instituta „Batut”. Bolesti srca i krvnih sudova sa učešćem od 54,8 odsto u svim uzrocima smrti vodeći su uzrok umiranja u Srbiji.
 
Natrag
Top