Sve manje đaka za nastavu na srpskom

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Sve manje đaka za nastavu na srpskom






SKOPLjE - Na početku i ove školske godine, u Makedoniji se nastavlja smanjenje broja osnovaca koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku: u četiri škole ukupno ih je 180, od kojih svega 32 prvaka. Nastava na srpskom jeziku po obrazovnom programu Makedonije izvodi se u samo četiri osnovne škole - u Kumanovu ("Vuk Karadžić") ove godine upisano osmoro prvaka, Starom Nagoričanu ("Svetozar Marković") sa ukupno 72 učenika i šestoro prvaka, Tabanovcu ("Braća Ribar") sa 48 đaka i 13 prvaka i u Kučevištu na Skopskoj Crnoj gori ("Sv. Kiril i Metodij"), sa 52 učenika i svega četvoro prvaka. Ove godine, ima dovoljno udžbenika na srpskom jeziku.


reg-srpski-jezik_310x186.jpg



Posle četiri godine prekida nastave na srpskom, u školi "Vuk Karadžić" u Kumanovu ponovo je upisano osmoro prvaka. Sumorna je slika i u odeljenjima razredne nastave u školama u Kučevištu i Tabanovcu, jer, u svakom razredu, broj učenika Srba je ispod - deset, tako da se nastava izvodi u kombinovanim odeljenjima - na srpskom i makedonskom jeziku.

Godinama unazad nema dovoljno kandidata za formiranje makar i jednog gimnazijskog odeljenja u Skoplju i Kumanovu.


HRVATSKA: ĆIRILICU UČI 600 UČENIKA


ZAGREB - U celoj Hrvatskoj svega 600 učenika uči ćirilicu. Interes pokazuju učenici u Vrginmostu, Donjem Lapcu, Glini, mestima u Slavoniji, ali nema dovoljno učionica i udžbenika, a vlada, kako pišu "Novosti", i opšti strah kod roditelja.

Na pozive za učenje srpskog jezika gotovo niko se ne javlja. U većim mestima posebno. Na primer, u Rijeci se niko nije javio. Problema ima i u sredinama u kojima su Srbi u Hrvatskoj u većini. Otežano se odvija nastava na srpskom i u mestima gde je na vlasti SDSS. Mnogo bolje stanje je kad su u pitanju italijanska ili mađarska manjina u Hrvatskoj.

"Novosti" navode i primer Moravica, koje imaju najdužu tradiciju nastave na srpskom jeziku, a danas svega 12 uče srpski jezik i kulturu. Stalni je strah roditelja, pogotovo onih koji rade u državnoj službi, iako prosvetne vlasti tvrde da je to neopravdano.
[SIZE=+0]Kada je reč o Hrvatima, ćirilice već odavno nema. Niko od nove generacije ne ume da čita i piše ćirilicu, a ne izdaju se ni knjige ni časopisi, osim izdanja "Prosvjete".[/SIZE]
[SIZE=+0]

Izvor;
Novosti.rs[/SIZE]
 
Natrag
Top