Sve Juventusove navijacke grupe!

Član
Učlanjen(a)
13.02.2009
Poruka
1.014
Ajde da pređemo malo i na Svet :mrgreen:
Predstaviću Vam grupe koje navijaju za najjači, najveći i najbolji italijanski fudbalski klub - Juventus!
Od samog početka, od prve grupe koja je počela da navija za Juve.



JUVENTUS VIKING N.A.B

Grupa Viking NAB je nastala 1992. godine kao unija dve grupe koje su postojale do tada, grupa Viking i grupa NAB (Nucleo Armato Bianconero). Oduvek su bili poznati po svom mentalitetu, oni nisu obicna navijacka grupa, oni su više grupa koja živi za tuče sa drugim huliganskim grupama. Imaju huligansko prijateljstvo sa Den Haag-ovim hoolsima koji se zovu ''N-side''.
U prvim mesecima postojanja VIKING NAB su imali dosta nereda, jedan od prvih se desio na gostovanju u Bresi kada su otišli ispod domaće tribine i tražili tuču sa domaćinima (u Italiji su još samo Romini i Fiorentinini navijači uradili isto u Bresi).
Takođe, Viking NAB je imao još jedan hrabar podvig, otišli su ispod tribine Atalantinih navijača popularnih ''Brigate Neroazzure'' i ''Wild Kaos'' i imali dobar obračun sa njima.
Poznati su po tome što idu ispred protvničkih tribina i izazivaju nerede, složni su i spremni za tuču tako da niko ne beži.
1995. su otišli na utakmicu Piacenza-Torino jer su prijatelji sa Piacenzinim navijačima a naravno gradski rivali sa Torinom i najviše ih mrze. Bilo je oko 70-80 momaka iz Viking NAB-a i imali su vrlo dobar sukob.
1996. godine su imali jedan vrlo tužan incident za njih, naime, ostatak Juventusovih navijača se okrenuo protiv njih i morali su napustiti tribinu i prestati sa svojim ''ultra'' aktivnostima. Tribinu su preuzeli ljudi kojima je bilo važno samo kako će nabaviti kartu, u kakvim će odnosima biti s klubom, uglavnom ljudi koji su od svega toga profitirali.
Viking NAB se pokušavao vratiti na svoju tribinu i uspeli su to za vreme utakmice Juventus-Parma u sezoni 96/97 i razbili su ljude koje su se našli na njihovom mestu.
Nažalost, na sledećim utakmicama opet nismo mogli zauzeti svoje mesto jer smo dobili pretnje od ostalih Juventusovih navijača i sada su na tom mestu navijači pod imenom ''Irrudicibili'' - grupa bez huliganskog mentaliteta, oni imaju dobre odnose sa klubom i oni su nešto kao ''security'' na tribini kojeg plaća klub.

Danas VIKING NAB broji svega 10-20 ljudi koji se skupljaju na uglu tribine, pevaju za sebe a većinom kod kuće se pojavljuju kao ''obični'' navijači. Često na gostovanjima prave nerede, posebno sa velikim neprijateljima poput Fiorentine. 1997. i 1998. godine su imali 2 sukoba. U prvom su pobedili, dok su u drugom '98 poraženi i neki od njih su završili u bolnici.
U sezoni 98/99 su otišli u Manchester i imali dobar sukob u jednom od pabova u gradu, 2 minuta totalnog haosa gde su se dobro držali ali je Manchesterovcima došla podrška. Italijani su morali da beže (dvojica su povređena od udarca flašom).
Na revanš meču u Torinu se skupilo dosta Juventusovih hoolsa spremnih na tuču, ali je policija sprečila sukobe. Na stadionu 8-9 ljudi iz Viking NAB-a se sukobilo sa 20-tak Manchesterovih, bilo ih je manje ali su bili hrabri, ipak na kraju su bili poraženi i dobro pretučeni i jedva su uspeli da pobegnu, i to tek kada je policija došla.

Danas ova grupa više ne postoji pod ovim imenom, 10-tak ljudi koji su ostali u toj grupi do kraja, odlučili su je preimenovati u ''Noi Soli'' što znaci nešto u stilu kao ''Mi sami''. Ideju za ime je dao natpis sa druge strane starog šala Viking NAB-a. 2002/03 godine grupa se smestila na severnu tribinu ''Curva Nord'' i u početku su imali dosta sukoba sa starim članovima ex grupe ''Irrudicibili Vallette'' koji samo što nisu eskalirali u nerede na utakmici Juventus-Newcastle. To nije pokolebalo 52 člana ove grupe i nastavili su dalje hrabro, i u sezoni 2003/2004 dobijaju dopuštenje od grupe ''Fighters'' da stavljaju svoje zastave na tribini ''Scirea''. Odnosi izmedu grupa ''Fighters'' i ''Noi Soli'' su od tada vrlo dobri i ''Noi Soli'' imaju dosta dobru brojnost kako kući tako i u gostima.


NUCLEO 1985

Ako želimo da saznamo istoriju Nucleo 1985. moramo se vratiti negde na početak '80-tih godina kada je Ettore osnovao ''Trivineto Bianconero''. Tada je simbol bila faca uzeta sa omota punk grupe ''Dead Kennedy'' koja je bila popularna u to vreme. Zatim nakon poznatog tragičnog finala Lige Šampiona u Bruxellesu i problema sa kartama gde je dosta ljudi ispalo pohlepno, jedan deo se odvaja i pravi grupu pod imenom ''Area Bianconero Bassano''. Nakon što je sve više ljudi iz drugih naselja i mesta pokazivalo zanimanje za članstvo u ovoj grupi, na sledećem transparentu se uklanja ime ''Bassano'' i prestaje biti lokalnog karaktera.

''I ZATIM DOLAZI TA 1987. GODINA KADA JE JUVE SLAVIO 90 GODINA POSTOJANJA KADA SU SE IGRAČI POJAVILI U ROZIM DRESOVIMA. OD TADA SMO PRIMILI TU BOJU, NAJVIŠE IZ RAZLOGA ŠTO JE ONA BILA PROVOKATIVNA I UPADLJIVA ZA OSTALE GRUPE. OD TADA SU SE SVI PITALI KO SU ONI MOMCI KOJI OSIM CRNO-BELE NOSE I ROZU BOJU NA SVOJIM TRANSPARENTIMA I ZASTAVAMA, PA SMO TAKO POSTALI I PREDMET VEĆEG ZANIMANJA.''

To su bile veoma uspešne godine za nas iako Juve nije igrao dobro, ali kao što uvek biva, svemu lepom dođe kraj, pa tako i AREA zapada u krizu koja je započela odlaskom Ettorea iz grupe i ja sam ostao sam da vodim grupu i to u vreme kada sam se oženio i dobio dvoje dece.
Došao je novi stadion ''Delle Alpi'' i došlo je i novo vreme za našu grupu, odlučili smo se za reujedinjenje, koje je bilo veoma teško. Moj ponovni povratak na tribinu nije bio dočekan sa oduševljenjem, čak naprotiv postao sam nešto što smeta grupi. Na utakmici Lige Šampiona u sezoni '94-'95, 5-6 momaka me je fizički napalo. To nije bila fizička bol, ali je bio znak da je to ime zauvek umrlo za mene. Nakon toga AREA se raspala, jedan deo se priključio ''FIGHTERS''-ima, neki su nastavili biti pod transparentom AREA ali koju su vodili likovi iz Lombardije koji očito nisu znali da ta grupa više nema duha. Mi smo shvatili da moramo krenuti ponovo od početka, od same nule. Ja sam dao novo ime - NUCLEO 1985 prepoznajući se kao grupa koja se odvojila tada na finalu u Heyselu te '85 u Z sectoru.
Povratak na stadion je takođe bio težak, na početku smo bili ignorisani što se tiče karata za južnu tribinu, zatim sam ja imao jedan energičan razgovor sa vođom FIGHTERS-a koji su imali vlast na tribini. Rekao sam mu otprilike da sam ja osnovao ovu grupu, da sam tu dugi niz godina i da sam pola svog života posvetio ovome. Ponudi nam svoje uslove za karte i pretplate za južnu tribinu, ja ću ih prihvatiti ali nemoj nikada tražiti da budem FIGHTERS. Njihov vođa Umberto nije baš najbolje shvatio šta sam želeo reći i gledao me je strano ali danas smo u vrlo korektnim odnosima.
Na početku smo naš transparent morali stavljati na istok.
Na 11-stu godišnjicu tragedije na Heyselu, kada je 39 Juventusovih navijača izgubilo život, na gostovanju u Rimu napravili smo parolu ''A ROMA PER SOGNARE CON LA HEYSEL DA NON DIMENTICARE'' što bi u prevodu znacilo ''U Rim da sanjamo sa Heyselom i da ga ne zaboravimo''. Tada smo stekli respekt kod naših ostalih grupa koje su vladale južnom tribinom.
Od tada se na južnoj tribini sve promenilo, FIGHTERS-i koji su vladali tribinom su uveli takse za ostale grupe, pa ih je dosta moralo preći na severnu tribinu, a AREA se definitivno raspala. Nije mi bilo lako videti da se to događa jednoj grupi koju sam ja osnovao i vodio 10 godina, ali shvatio sam da je moja budućnost Nucleo 1985.
Bilo je teško izboriti se za pravo da stavljamo svoje transparente na južnu tribinu, ali nakon nekih naših dobrih izdanja i pojavljivanja u Vicenzi u broju od 500 ljudi, odlučio sam da razgovaram sa Umbertom i da mu kažem šta želimo.
Sledeće sezone ('98-'99) nam je dozvoljeno da postavljamo transparente na južnoj tribini, i uspostavli smo dobre odnose sa glavnom grupom FIGHTERS.
Danas mi kao bivši AREA pripadnici i veterani kojima je preko 30 godina, meni je skoro 40, primamo u grupu neke mlade momke na kojima će sve to ostati. Spajamo iskustvo starih sa entuzijazmom mladih snaga kako bi NUCLEO 1985 ucinili što boljim.

Sutra će mi biti veće zadovoljstvo da čitam našu istoriju koja se nastavlja, napisanu nekim drugim rukama, sa istom strašcu kojom sam i ja pisao ove redove.


Milioni zaljubljeni u Staru Damu - Juventus

Navijači Juventusa, ako ništa drugo onda barem brojem trofeja koje je osvojio njihov klub, imaju dovoljno moralne nagrade za svu ljubav, napore i žrtve uložene u te uspehe. Naime, Juventus je nakon ovogodišnje ('95.) dvostruke krune broj osvojenih titula prvaka Italije povisio se na 23, a domaćih kupova na 9. Kada tome pridodamo jedan Alpski kup, 3 kupa UEFA, te po jedan Kup Kupova, evropski Superkup i Interkontinentalni kup, jasnije postaje zašto je Juve klub s najviše navijača u celoj Italiji. Međutim, nije uvek bilo tako. Kada je 1985. godine završila zlatna i fantastična plodna era Platinija u Juventusu. Nastala je i trofejna suša koja je potrajala sve do ove godine ('95.). Uprkos tome "Stara Dama" (kako od milja zovu Juventus) nije gubila navijače.

Njihova istorija u organizacionom smislu počinje sredinom 70-ih godina prvom ultra grupom na starom stadionu i staroj navijačkoj tribini "Curva Filadelfia" pod imenom ''Venceremos'', zatim je sledila grupa ''Autonomia Bianconera''. Obe grupe su bile politički levo orijentisane, pogotovo ova druga.
Nakon njih nastala je grupa ''Panthers'' da bi ubrzo zatim usledile grupe ''Indians'', ''Gioventu Bianconera'' i ''Fighters''. Tu je i grupa ''Fossa dei Campioni'' koja i danas postoji na navijačkoj tribini ''Curva Gaetano Scirea'' novog stadiona.
Torinski belo-crni su od samih početaka organiziranog navijanja zaokupljeni idejom ujedinjenja svih grupa u jednu zajedničku.
Tako su najpre nastali "Black and White Supporters" kao 'kišobran' svih grupa sa ''Curve Filadelfie'', ali bez konkretnijih rezultata. Usledilo je 1988. godine udruživanje ''Indians'', ''Fighters'' i ''Gioventu Bianconere'' u novi projekt zvučnog imena "Arancia Meccanica".

"Paklena narandža" je ime kult-filma američkog režisera Stanleya Kubricka, čije je prikazivanje u mnogim zemljama bilo zabranjeno zbog obilja nasilja koje film sadrži, i budući da je i italijanska javnost ime ''Arancia Meccanica'' vezivala isključivo uz nasilje, nova grupa se pod pritiscima policije i javnosti brzo ugasila.
Zamenjena je novom "Drughi Bianconeri" po načelu "nije šija nego vrat". Naime ''Drughi'' je ime bande iz istoimenog filma, ali na sreću navijača ovaj put ideja je prošla. Crno-beli su insistirali na imenu povezanom sa ovim filmom, jer ih fascinira sam po sebi, ako što drže da su važnije vrednosti koje film pokazuje od nasilja (povezanost i jednistvo članova bande, sa istim ciljevima, idejama i porocima) i na koncu jer nisu hteli popustiti pod pritiscima javnosti koja se sa druge strane nije jednako ponela prema drugim italijanskim navijačkim grupama čija imena takođe mogu asocirati negativne pojave (Falange, Commandos, Regime, Brigate).

Uglavnom, stasanjem ''Drughia'' mnoge stvari na ''Curva Scirei'' su krenule nabolje. Drughi su postali nositelji navijačkih aktivnosti, bitno se poboljšala slika o navijačima, počelo se insistirati na koreografijama za svaku utakmicu, a ne samo za derbije.
Juventini su čak organizovali akciju okupljanja torinskih siročića na utakmicama kako bi im barem malo ulepšali nesretne dečačke dane i sa ponosom ističu kvalitativnu promenu mentaliteta ultrasa. Preboleli su ''dečje bolesti'' u vidu obaveznih nereda i huliganskih ispada kao dokaza navijačke snage i pronašli nove načine da tu snagu iskažu na kreativniji način.
Stoga ne čudi da je i klub Juventus promenio stav prema navijačima. Igrači i Uprava kluba su shvatili da uz obostrano uvažavnje kluba i navijača ide i obostrana korist, pa uprkos načelnoj finansijskoj nevisnosti navijača, klub danas sudeluje u delu troškova navijačkih putovanja.

Međutim, odnedavno je navijačka scena ''Curva Sciere'' bogatija za jedno novo, ili bolje rečeno staro ime - ''Fighters''!!! Petorica momaka iz stare postave Fightersa (grupe osnovane 1977. godine) su zbog izvesnog nezadovoljstva odnosima unutar grupe Drughi odlučili obnoviti staru grupu i za sada okupljaju oko 250 članova. Drughi su na početku sa negodovanjem gledali na obnavljanje Fightersa, pričom kako su oni pitanje prošlosti i kako svršenoj priči ne treba izmišljati nastavak, ali sada se stanje normalizovalo. Smešteni su na drugom ''prstenu'' tribine, desno pored Drughia, tamo gde se do njihovog povratka nalazila druga grupa - "Vecchia Guardia".


''Vecchia Guardia'' je grupa nastala 1990. godine kao sećanje na grupu ''Indians'' osnovanu 1980. godine i sačinjavaju je u celosti bivši ''indijanci''. Razloge osnivanja svoje grupe vide u simpatijama prema imenu, u specifičnoj starosti članova (prosečna je starost iznad 27 godina), te u vraćanju mentaliteta koji je karakterizovalo Indianse. Kao dokaz da im je stalo do saradnje na tribini, u dogovoru s Fightersima prebacili su se levo od Drughia, a sa ponosom ističu i dobru saradnju sa glavnom grupom Drughi na koju su se ionako sve vreme postojanja ''oslanjali''.
Zajednički organizuju putovanja i sve domaće aktivnosti, a kada se spomenutom nizu navijačkih grupa dodaju i ''Area Bianconera'' i ''Viking N.A.B.'', postaje jasnija snaga Juventina u celini.

Juventusovi navijači insistiraju na odsutnosti politike s njihovog stadiona, a poznati su po tome što nemaju prijatelja među italijanskim navijačkim grupama. Doduše, u korektnim su odnosima s navijačima Atalante i Avellina, ali kako Avellino nije u istoj ligi, nema prilike da taj odnos bude išta više od korektnog. Budući da ih svi mrze i da svi žele biti njihovi rivali, jasno je da je lista protivnika poduža. Na uverljivom prvom mestu se nalaze navijači Fiorentine, a slede navijači Torina, Milana, Intera, Napolia, Rome, Lazia.
Gradski rivali, navijači Torina, ne osporavaju prevlast Juventina u celoj Italiji, ali veruju kako su oni gospodari grada. U skladu s time na nedavnom gradskom derbiju su postavili transparent - ''U Italiji vas ima na milione, a u Torinu samo četiri seljačine''.

S druge strane, odnos italijanske policije spram Juventina je krajnje nedorečen. U Torinu je domaća policija prilično korektna prema njima, ali zato je na svakom gostovanju pri susretu policije i Juventusovih navijača, kako sami kažu - drama!
Ipak, poručuju da ih to neće pokolebati, jer ljubav za ''Staru Damu'' može podneti sve!


Iz knjige: ''Il Grupo''
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top