Sve fakultete "češlja" samo četiri inspektora

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Sve fakultete "češlja" samo četiri inspektora





Visoko obrazovanje kontrolišu samo četiri prosvetna inspektora. Izuzetak je Vojvodina, koja ima posebnu inspekciju, ali sa samo tri inspektora.Četvoro inspektora, stacioniranih u Beogradu, po potrebi putuje na teren u Preševo, Novi Pazar, Niš, Kraljevo, Užice, Čačak...


1251800555508e2f0a6954c113454794_368x221.jpg



"Tačno je, imamo svega četiri inspektora za visoko obrazovanje. Oni sede u Beogradu i po potrebi idu na teren. A posla je zaista mnogo. U toku je priprema za kontrolu isturenih odeljenja i ispostava stranih univerziteta u Srbiji. Uz to, počinje i reakreditacija visokoškolskih ustanova", kaže Velimir Tmušić, načelnik Republičke prosvetne inspekcije.

On navodi da je u toku prikupljanje informacije o nepravilnostima u radu visokoškolskih ustanova i da će inspektori ići na teren samo po prijavama.

Nećemo da otkrivamo detalje. Mi imamo naš plan kako ćemo sprovesti kontrolu, ali ono što je sigurno to je da naši inspektori neće najavljivati svoj dolazak", navodi Tmušić.

S druge strane, stručna javnost se opravdano pita kako će četiri inspektora uspeti da prekontrolišu rad više od 100 "divljih" fakulteta na kojima, prema nezvaničnim procenama, studira najmanje 30.000 akademaca. Naročito ako se zna da je to samo deo njihovog posla, jer oni imaju zadatak da kontrolišu i sve ostale fakultete i visoke škole.

Mario Spasić, generalni sekretar Saveta za monitoring, ljudska prava i borbu protiv korupcije "Transparentnost",kaže za "Press" da mali broj inspektora ne sme biti izgovor za nedostatak kontrole u visokom obrazovanju Srbije.

"Ministarstvo prosvete vrlo često pred sve nas postavlja problem da ne postoji dovoljan broj prosvetnih inspektora koji mogu kontrolisati visokoškolske ustanove, ali to nije problem kojim treba da se bave građani Srbije već Vlada", upozorava Spasić.

Predsednik Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje prof. dr Srđan Stanković slaže se da je broj prosvetnih inspektora nedovoljan i da bi što pre trebalo da se poveća.

"Potrebna je i bolja organizacija. Generalno postoji veoma mali broj zaposlenih koji su zaduženi za visoko obrazovanje u Ministarstvu prosvete i ovaj sektor je već godinama nepravedno zapostavljen, tako da ga treba ojačati. Pozdravljam najavu da će se sprovesti kontrola visokoškolskih ustanova. Kao prvo, treba bolje kontrolisati rad odeljenja matičnih fakulteta. Mnoga od njih uopšte nisu akreditovana, dok neka ne ispunjavanju uslove koje su proklamovala. Krajnje je vreme da se tu nešto promeni i zato je, između ostalog, potreban veći broj republičkih inspektora", naglašava Stanković.



Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top