Sve češće operacije bez noža

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Sve češće operacije bez noža


Srpski hirurzi idu u korak sa svetom kada je reč o neinvazivnim ili minimalno invazivnim hirurškim metodama. Takozvane metode bez noža uveliko se kod nas primenjuju prilikom operacija žuči, želuca, slepog creva… Minimalno invazivne hirurške metode stigle su i u urologiju.


27319_0801-operacija-laser_f.jpg


Koncept minimalne traume podrazumeva što manji rez i kraći oporavak


Udruženje urologa Srbije i kompanija „Magnafarmacija“ organizovali su nedavno seminar „Novi trendovi u lečenju karličnog dna“, gde su srpski urolozi od čuvenog svetskog stručnjaka, profesora Ervina Kocjančića sa Univerziteta Ilinois u Čikagu usvojili nove hirurške tehnike koje sprečavaju nevoljno uriniranje kod žena, takozvanu inkontinenciju. Predstavljene su neinvanzivne hirurške metode kao što su najfiniji i najnoviji medicinski materijali, TOT trake i mrežice.

- Ove operacije podrazumevaju implantiranje finih veštačkih materijala u obliku traka, koje imaju funkciju da nadomeste nedostajuću potporu karličnog dna. Intervencija traje od 10 do 15 minuta, a pacijentkinje idu kući za dan ili dva - kaže za „Blic“ dr Saša Tomović, urolog u KBC „Zvezdara“.

Pored ove minimalno invazivne metode, koja tek treba da počne šire da se primenjuje, u urologiji se naširoko primenjuje i laparoskopija, metoda sa minimalnim hirurškim rezovima. Dr Tomović je pionir te metode kod nas, a uveo ju je 2004. godine.

- Tim sa kojim radim do sada je izveo više od 150 laparoskopskih zahvata na bubrezima, nadbubrežnim žlezdama, mokraćnoj bešici, ali i na prostati kod malignog tumora. Napredujemo i dalje. Sarađujemo sa kolegama iz Slovenije, Nemačke i Austrije i svakodnevno pratimo najnovije trendove u ovoj oblasti. Nadam se da će ove procedure postati dnevna urološka praksa u svim većim centrima u zemlji - dodaje dr Tomović.


Kada je reč o operacijama žučne kese, slepog creva, želuca i raznih cista u ginekologiji, minimalno invazivna hirurgija je promovisana laparoskopijom u svetu 1987. godine, a u Srbiju je stigla 1993. godine zahvaljujući prof. dr Radisavu Šćepanoviću, direktoru KBC „Dr Dragiša Mišović“. On ističe da se trenutno 99 odsto intervencija u ginekologiji, osim carskog reza, radi isključivo laparoskopski.

- To je takozvani koncept minimalne traume. Što je manji rez, kraći je i oporavak. Sve nabrojane intervencije potpuno su dostupne našim pacijentima u više centara u Srbiji. Kada je reč o minimalno invazivnoj hirurgiji, mislim da idemo u korak sa najboljim svetskim hirurgijama - kaže dr Šćepanović.


Svetski trendovi prate se i u oftalmologiji, a posebno kada je reč o operaciji katarakte. Srpski hirurzi su među prvima u svetu počeli da operišu kataraktu rezom od 1,8 milimetara. Taj rez sa ugradnjom sočiva ne prelazi 1,8 milimetara, a pacijenti idu odmah kući. Prema rečima direktora Očne klinike Kliničkog centra Srbije prof. dr Ivana Stefanovića, to je potpuno neinvazivna hirurška metoda.

- Nažalost, imamo listu čekanja, jer što više radimo, više se i pacijenata javlja. Trenutno je na njoj oko 1.500 pacijenata, a čekanje nije duže od četiri meseca. Ova vrsta hirurgije bila bi kompletna kada bi se našao novac za nabavku lasera za otklanjanja kratkovidosti, koji košta oko pola miliona evra - rekao je za „Blic“ dr Stefanović.


Neinvazivna hirurgija zastupljena je i u srpskoj kardiologiji i radi se već dugo u više centara. Prvenstveno, reč je o ugradnji stentova, kojim se širi mesto suženja u krvnim sudovima. Kardiolog u KCS dr Siniša Pavlović naglašava da su stentovi apsolutno dostupni i da se na njih ne čeka duže od mesec dana, a rade se, pored KCS, i u kliničko-bolničkim centrima „Zvezdara“, „Bežanijska kosa“ i Zemun“, u kliničkim centrima u Nišu i Kragujevcu...


Minimalno invazivne metode

- tračice i mrežice u urologiji
- laparoskopski zahvati na bubrezima, nadbubrežnim žlezdama, mokraćnoj bešici i na prostati kod malignog tumora
- operacije katarakte rezom od 1,8 milimetara
- stentovi u kardiologiji


Vade slepo crevo kroz usta

Prof. dr Radisav Šćepanović naglašava da svim najnovijim metodama koje imaju smisla srpski hirurzi brzo ovladaju i donesu ih u srpske bolnice.

- Naravno, ima i onih koje su u razvoju kao što su „sils“ i „notes“ metode, koje podrazumevaju da se kroz prirodne otvore operišu organi. To znači da se kod operacije slepog creva kroz usta dođe do želuca, koji se probuši i zatim se kroz trbušnu duplju dođe de slepog creva. To se radi u svetu, ali ja nisam za to sve dok se ne dokažu prednosti nad starim metodama - ističe poznati srpski hirurg.



Izvor: Blic/I.Mišković
 
Natrag
Top