Svaki četvrti stanovnik bez zdravstvenog osiguranja
Izvor: Glas Srpske 22.05.2011 22:00
Autor: Dragana Keleč
BANjALUKA - Zdravstveno osiguranje nema više od 400.000 stanovnika Republike Srpske, što znači da je od oko 1,4 miliona stanovnika, koliko Republika Srpska prema posljednjim statističkim procjenama broji, skoro svaki četvrti zdravstveno neosiguran.
Naime, prema podacima Zavoda za statistiku RS, u 2009. godini na osnovu procjena Srpska je imala 1.435.179 stanovnika, dok je s druge strane, prema podacima Fonda zdravstvenog osiguranja (FZO) RS, u Srpskoj lani bilo oko milion stanovnika sa zdravstvenim osiguranjem.
- Ako se uporedi broj prijavljenih na osiguranje i onih koji ne mogu da ovjere zdravstvenu knjižicu, jer nemaju uplaćene doprinose, broj neosiguranih je oko 80.000, ali ako se poredi sa procijenjenim brojem stanovnika u RS, onda je broj neosiguranih veći od 400.000 - rekla je "Glasu Srpske" portparol FZO RS Darija Filipović.
Prema njenim riječima, broj osiguranih u Srpskoj u odnosu na 2006. godinu ipak je povećan za više od 225.000 osiguranika.
- Na osnovu analiza koje je Fond radio, najveći broj neosiguranih stanovnika je u kategoriji poljoprivrednika i vlasnika malih privatnih firmi, koji su obavezni da sami sebe prijave na zdravstveno osiguranje - kazala je Filipovićeva.
Da pojedini obveznici nisu redovno uplaćivali doprinose za zdravstveno osiguranje, pokazuje i činjenica da je FZO u prošloj godini ostvario prihod po osnovu uplate doprinosa manji za 30 miliona maraka.
U FZO kažu da oni nemaju direktna ovlašćenja da preduzimaju mjere protiv onih koji krše zakon neprijavljivanjem na osiguranje i neplaćanjem doprinosa već Poreska uprava RS i Inspekcija rada.
- Kada bi se za neosigurane u Srpskoj mjesečno uplaćivao doprinos u visini bar jedne marke, za godinu bi se mogao dobiti prihod od dva do četiri miliona maraka - dodala je Filipovićeva.
Broj neosiguranih u Srpskoj, ako se poredi sa brojem neosiguranih u zemljama EU, trenutno je visok jer je neosigurano gotovo 20 odsto stanovništva, dok u EU procenat neosiguranog stanovništva ne prelazi osam odsto, a u Sloveniji je čak niži od dva odsto.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić rekao je da je nedopustivo da skoro svaki četvrti stanovnik Srpske bude bez zdravstvenog osiguranja.
- Zdravlje je nešto što svakome treba da bude na prvom mjestu, zbog čega je žalosno da ovako veliki broj stanovnika ne može da ode kod ljekara ako za to nema novca - kazao je Milić.
Zaštitnik prava
U svakoj poslovnici FZO u idućih dvadesetak dana trebalo bi da budu imenovani zaštitnici prava zdravstveno osiguranih lica, koji će svakodnevno biti na raspolaganju osiguranicima ne samo u poslovnicama Fonda već i u zdravstvenim ustanovama i apotekama. U FZO kažu da je primarni zadatak zaštitnika prava da se nađe uz osiguranika kada mu je potreban savjet, informacija, pomoć kod zahtjeva i podnesaka, posredovanje u slučaju eventualnih nesporazuma sa osobljem zdravstvene ustanove i sprečavanje pojave kršenja prava iz zdravstvenog osiguranja.
Zakon
Zakonom o zdravstvenom osiguranju propisano je da su svi stanovnici RS obuhvaćeni obaveznim zdravstvenim osiguranjem. Ovim zakonom je propisano i to da je uplaćen doprinos uslov za korišćenje prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja. Doprinos za zdravstveno osiguranje obavezan je da plaća onaj za kojeg je zakonom propisana obaveza da podnosi prijavu na zdravstveno osiguranje. Zdravstvena knjižica bez obzira na uplaćen doprinos može biti ovjerena jedino djeci do 15 godina, licima koja imaju više od 65 godina života, te trudnicama i porodiljama do navršene prve godine života djeteta.