Švajcarci izumeli termostabilnu čokoladu

Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
5.533
Švajcarci izumeli termostabilnu čokoladu
18.07.2009. 16:43

cokoladaap01-vr.jpg


Stručnjaci švajcarske kompanije "Bari Kalebo", jednog od svetskih lidera u proizvodnji čokolade, izumeli su "termostabilnu čokoladu", koja počinje da se topi tek na temperaturi od 55 stepeni Celzijusa.

"Ovo je fantastična ideja", izjavio je finansijski analitičar banke "Ciriher Kantonalbank" Danijel Burki, komentarišući investicione perspektive novog proizvoda, preneo je nemački dnevnik "Špigl".
Nova vrsta čokolade, nazvana "Vulkan" zbog svoje termostabilnosti, neće stvarati probleme potrošačima topeći se u tašni ili rukama.
"Vulkan" ima još jednu savršenu karakteristiku - njegova energetska vrednost je za 90 odsto manja nego kod obicne čokolade.
Rukovodstvo francuske kompanije je uvereno da će termostabilan "Vulkan" osvojiti ogromna tržišta toplih južnih zemlja i ocekuje da nova vrsta čokolade postane hit u zemljama kao što su Indija i Kina, gde potrošači često imaju prilike da vide istopljenu čokoladu na rafovima prodavnica koje nemaju dovoljno sredstava za kupovinu skupih rashladnih vitrina.
"U zemljama sa toplom i vrelom klimom, rastuća srednja klasa može i želi da kupuje čokoladu", istakao je Burki.
"Bari Kalebo" očekuje da plasmanom "Vulkana" na azijsko tržište reši problem tražnje za svojim proizvodima, koja poslednjih godina neumitno opada u zemljama zapadne Evrope i severne Amerike.
Prošlogodišnja potrošnja čokolade u osam najvećih zemalja zapadne Evrope je opala za dva odsto, a u SAD za čak osam procenata u odnosu na prethodnu godinu, prenela je ruska agencija RIA Novosti.

Izvor: Blic
 
LEGEND
Učlanjen(a)
05.05.2009
Poruka
4.736
Hm, bas me zanima sta stavljaju u nju kad se ne topi do 55 stepeni, inace na temperaturi od 50 stepeni moze da se isprzi jaje,
 
LEGEND
Učlanjen(a)
05.05.2009
Poruka
4.736
Ja sam cokoladni zavisnik i moracu to da probam, samo se nadam da nema mnogo plastike unutra,
 
Natrag
Top