Svadbeni običaji u Tunisu

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.077
27. 07. 2010
Press


Svadbeni običaji u Tunisu


Ako se u periodu od maja do septembra nađete u Tunisu, ne propustite priliku da prisustvujete bar jednoj tunišanskoj svadbi. Gosti se obično ne pozivaju, pogotovo u malim mestima, tako da ste uvek dobrodošli. Barem mladoženji to znači, jer je broj gostiju zapravo merilo njegove popularnosti...

1.jpg


U mestima gde se poštuje tradicija, svadbe su zanimljive i predstavljaju pravi doživljaj. Tradicionalna nošnja, sedenje na podovima, obilje hrane koja se jede prstima, i prejaka muzika koja onemogućava razgovor, a podstiče igru... One se prave u restoranima sa dvorištem i podijumom, na kojem u dve fotelje sede mladenci i posmatraju kako se gosti vesele. A, u svatovima su uvek muškarci odvojeni od žena.
Najlepši deo svadbe je večera i tada ima najviše sveta. Jelo se služi u velikim činijama na podu, oko kojih svi posedaju. Escajga nema. Jede se prstima, kao što to Tunišani često rade i kod kuće.
Posle večeri mladenci se razdvajaju. Mlada odlazi u spavaću sobu nekog hotela u blizini gde čeka muža. Mladoženja ostaje sa gostima još neko vreme, a takvim gestom pokazuje kako mu i nije baš toliko stalo do nje. Ali, kada krene kod nje, sa njim idu i svatovi. Oni ga čekaju ispred sobe, ne da bi saznali da li je ona bila nevina, to se podrazumeva, već da li je on pravi muškarac. To se potvrđuje time što bi mlada posle nepunih pola sata trebalo da odškrine vrata i na prag iznese upaljenu sveću. Ako se posle sat vremena to ne dogodi, zove se matičar da poništi brak. Mladu odvode pokrivenu velom, a mladoženja se pakuje i napuša grad i odlazi negde gde ga niko ne poznaje. To se, naravno kažu Tunišani, nikada nije dogodilo, jer su oni u tome najbolji na svetu. Uostalom, kao i mi.


2.jpg


Svadba na teret mladoženje
Inače, slobodno se može reći da svadbu priprema samo mladoženja. Jer, na mladi je samo da se ulepša. A to, nećete verovati, podrazumeva da se ugoji za 20 do 30 odsto, kako bi se pripremila da postane majka. Pošto u Tunisu, kao i u svakoj arapskoj zemlji smatraju da je svetlija put lepša, mlada za to vreme izbegava sunce. Četiri dana pred udaju devojka ide na kaniranje tabana i dlanova jer se to smatra izazovnim. Dan pred udaju ide na kompletnu depilaciju tela, a na sam dan svadbe na kupanje u hamamu sa drugaricama. Zatim sledi sređivanje i šminkanje.
Jedinu stvar koju ona mora da učini baš za svadbu jeste da u slobodno vreme pravi tepihe. Tradicija, naime, nalaže da na dan udaje donese tepih koji je sama napravila kako bi dokazala koliko je vredna i vešta. Iskreno, to sada malo koja mlada i poštuje, jer je u Keruanu veliki promet crvenih svadbenih tepiha, pa se uglavnom kupuju u to ime. Pored tepiha, mladina porodica ima obavezu još samo da mladencima pokloni spavaću sobu.
Sve ostale troškove svadbe snose mladoženja i njegova porodica. On obezbeđuje mesto stanovanja, kao i sve troškove veselja, koji su prilično veliki. Za jednu svadbu treba najmanje oko 10.000 evra. On iznajmljuje restoran, orkestar, koji se ne bira po kvalitetu muzike, već po jačini. Jela mora biti u izobilju, dok piće nije veliki trošak jer se na svadbama zvanično ne pije. Ali, Tunišani su takav narod da ne propuštaju nijednu priliku da se napiju, pa se alkohol služi krišom, i to samo muškarcima.
Najveći trošak predstavlja nakit. Bez obzira na nakit koji je mladi poklonjen prilikom proševine (prsten, ogrlica, narukvica, broš...), mlada se za svadbu kiti sa još najmanje pola kilograma nakita. Ako je reč o devojci iz bogatije porodice i kilogram je na granici pristojnosti.


3.jpg


Mašina za sudove ili veš kvari ženu
Za razliku od ostalih, mladoženja ne nosi nošnju, već moderno odelo i to sa etiketom. Tako elegantno obučen, on na dan svadbe, negde predveče, ide po mladu i to na kamili, bogato ukrašenom šarenim gajtanima, maramama, i koja na leđima ima jarko crveni šator. Mlada, obučena u tradiconalnoj nošnji čija je prosečna težina 40 kilograma seda u taj šator. Vrlo često se dešava da je nošnja toliko teška da mlada ne može sama da ustane. Kada se uzme mlada ide se kod matičara, a posle toga u restoran gde se okupljaju svatovi i gde se čekaju pokloni.
A pokloni se donose u kamionetima, od kojih se pravi konvoj, koji se, dok se skupljaju svatovi, kreće svim ulicama grada. A, pokloni su obično stvari za kuću jer tradicija nalaže da se mladenci usele u sve novo. Stolovi, stolice, fotelje, plakari, ponešto od bele tehnike poput šporeta ili frižidera. Tu se, međutim, nikada naći mašina za pranje veša ili sudova. Smatra se da te stvari kvare žene.





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.077
Najinteresantniji svadbeni običaji viđeni okom fotografa

Najinteresantniji svadbeni običaji viđeni okom fotografa

Blic žena


Ljudi se vole i venčavaju širom sveta, a svadbe i običaji različiti su, ali i slični. Evo kako izgledaju „mešovite“ svadbe širom Evrope viđene kroz objektiv Katarine Radović, čiju izložbu fotografija „Dok nas smrt ne rastavi: Svadbe u Evropi“ možete pogledati u galeriji „Artget“ do 12. septembra.


10003__MG_3818-web_if.jpg


Katarina Radović je slikala svadbe po Evropi, kao deo projekta za koji je dobila podršku Evropske kulturne fondacije. Uživala je u svom poslu, ali se i odlično zabavljala


Proteklih godinu i po dana Katarina Radović (33) je bila na 35 venčanja u raznim zemljama Evrope, kojima je zajedničko to što su mlada i mladoženja različitih nacija. Projekat, na osnovu kog je nastala izložba njenih fotografija, odobrila je i finansirala Evropska kulturna fondacija, što je Katarini omogućilo da putuje u potrazi za najrazličitijim svadbama. Kada su joj iz Amsterdama javili da je na njihovom konkursu dobila zavidnu finansijsku podršku, mlada umetnica nije mogla da veruje da se to baš njoj dešava.
− Tog jutra, kad su zvali iz Evropske kulturne fondacije, telefon me je probudio. Prvo sam pomislila da sanjam, a onda je krenula panika. Trebalo je da nađem način kako da dođem do parova koji su različitih nacija, a izabrali su da se venčaju i žive u Evropi. Ubrzo su prijatelji počeli da me obaveštavaju o svadbama svojih prijatelja, a dala sam i oglas na „Facebooku“. Na najrazličitije načine sam stupala u kontakt sa mladencima − kaže Katarina, koja ima status slobodnog umetnika i uspeva sama da se izbori za svoj rad.


SVA VESELJA SU ISTA
U početku su joj sve svadbe koje je slikala izgledale različito, ali već posle desetak je shvatila da su neki običaji, bez obzira na to odakle mladenci potiču, isti.


10000_Bratislava---Slovak-&-English-2472_if.jpg


Bratislava: Venčanje Slovakinje i Engleza. Dele zajednički tanjir supe i salvetu


10001_Geneva---German-&-Uzbekistani-8587_if.jpg


Ženeva: Nemac i Uzbekistanka počinju zajednički život simboličnim običajem


− Sve mlade bacaju bidermajer, a posle sudbonosnog „da“, poljubac se kod parova podrazumeva. Sečenje torte, unakrsni prvi zalogaj i zdravica uz šampanjac, običaj su kog se takođe svi mladenci drže. Isto je i sa prvim plesom, koji može biti najrazličitiji − priča Katarina, ali izdvaja i puno zanimljivih običaja koji se razlikuju u zavisnosti odakle mlada ili mladoženja dolaze. Tako je na primer u Ženevi prisustvovala venčanju Nemca i Uzbekistanke koji su zajednički život simbolično započeli testerisanjem debla. U Nemačkoj je to tradicija koje se mladenci drže kako bi i u životu sve isto tako uspešno obavljali.
− U Bratislavi sam slikala venčanje Slovakinje i Engleza koji su sledili slovačku tradiciju po kojoj mlada i mladoženja počinju zajednički život tako što jedu supu iz jednog tanjira. Na tom istom venčanju, šef sale u restoranu je razbio tanjir, a mlada je komadiće skupljala metlom, što je takođe običaj, po kom novopečeni bračni saputnici treba da grade život od nule − kaže fotograf i dodaje da se na severu Evrope običaji sve manje čuvaju. U Skandinaviji se i brak sve manje podrazumeva kao zajednica, za razliku od romskih svadbi koje su veoma važne, a najbitnije je da se o paradi priča što duže. Njihove svadbe traju po više dana i najzanimljivije su. Na gej venčanjima je takođe zagarantovan dobar provod.

9998_Belgrade---Serbian-&-Italian-0704_if.jpg


Beograd:Srpkinja i Italijan. Za atmosferu na svadbi bila je zadužena mladoženjina strana


9996_Antwerp---Belgian-&-Burkinabe-8063_if.jpg


Belgija: Belgijanka i Afrikanac, simbolično na torti. Venčali su se još jednom, u Africi


− Često na svadbama bude pomešanih običaja. Tako je bilo i na svadbi Afrikanca i Belgijanke koje sam slikala. Organizovali su dva slavlja − u Belgiji i u Burkini Faso. Za njih sam prvo pomislila da se uzimaju samo zbog mladoženjinih papira, ali sam posle čula da su u međuvremenu dobili i bebu. U Belgiji je slavlje je bilo veoma lepo, sa afričkom atmosferom, ali je bilo i puno evropskih elemenata. Mladoženja je u Belgiji nosio tradicionalnu nošnju, a na svadbi koju su kasnije priredili u Africi, bio je mnogo opušteniji. Tamo je sve bilo potpuno bez plana i reda. Mlada je oba puta bila u beloj haljini − opisuje Katarina jednu od najzanimljivijih svadbi.

9999_Boljevci---Gypsy-wedding-6877_if.jpg


Boljevci: Romska svadba. Doputovali su iz Austrije helikopterom.


9995_Amsterdam---Scottish-&-American-3867-a_if.jpg


Amsterdam: Gej svadba u stilu „Mulen ruža“ - Amerikanka i Škotlanđanka

BOLJI PROVOD KOD ITALIJANA NEGO KOD SRBA
Motivi za venčanje parova koji potiču iz različitih zemalja mogu biti različiti. Najčešće su to ljubav i potraga za porodicom, ali ima i onih koji na taj način obezbeđuju boravišne dozvole. Nekad je na svadbama dosadno, a nekad baš veselo. Na jednoj od proslava, koja je bila u Beogradu, venčali su se Srpkinja i Italijan. Katarina je očekivala da će mladina porodica i prijatelji biti zaduženi za svadbarsku atmosferu, a onda se iznenadila kad je videla da su najotkačeniji bili mladoženjini prijatelji, Italijani.
Katarina još nije udata i ne zna tačno kako će izgledati njena svadba. U jedno je, međutim sigurna.
− Ne bih volela da kao na nekim svadbama na kojima sam bila, sve bude striktno organizovano. Ne dopada mi se ni to što se proslava često pravi samo zbog publike ili udovoljavanja porodici. Volela bih da bude opuštenije, intimnije jer je ipak najvažnije da tog dana mladenci uživaju − kaže Katarina Radović.

Pogledajte još neke fotografije Katarine Radović koje prikazuju kako izgledaju evropske svadbe.









 
Natrag
Top