Super Grub i postavljanje izgubljenog grub menija

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
Ako koriste Dual boot (imate u racunaru instaliran Linux i Windows Operativni sistem) a za logovanje u zeljeni operativni sistem koristite Linuxov Grub meni kao na slici,

bXih10Q.jpg


mozete doci u situaciju da ga jednostavno izgubite i da nemozete uci u vas operativni sistem Linux.To se desava ako recimo ponovo instalirate windows ,i naravno posle instalacije pojavice vam se windows boot meni koji nece prepoznati vas linux OS....

HyopMO32.jpg



U ovoj situaciji ako zelite da pristupite vasem Operativnom sistemu Linux mozete to i uraditi pomocu Super Grub diska....
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
SUPER GRUB

Potrebno je prvo downloadovati ovaj alat koji imate na adresi....

:download:

Kod:
http://www.filefactory.com/file/5wqb7ic2dim5/n/super_grub_disk_hybrid-1.98s1.rar

Posto downloadovali ovaj alat (u .iso formatu) narezite ga na praznu mediju (CD) pomocu recimo programa Nero,PowerIso,ImgBurn...Sada je potrebno ubaciti ovaj disk u vas CD/DVD room i restartovati racunar..Na samom pocetku bootanja pojavice vam se prozor sa natpisom Super Grub Disk....broj 1 a vi onda pretisnite na tastaturi Enter....

SzP3Backo.png


U novom prozoru na tastaturi strelicom na dole stanite na Choose Language & NO HELP ....broj 2 i pritisnite Enter na tastaturi..

nMGvFSl.png


Zatim u novom prozoru na tastaturi strelicom na dole stanite na English Super Grub Disk....broj 3 i pritisnite Enter na tastaturi..

APlog7.png


Zatim stanite na Gnu/Linux ....broj 4 i pritisnite Enter na tastaturi..

S2jCVGha.png


U novom prozoru preostaje vam jos da na tastaturi strelicom na dole stanite na Boot Gnu/Linux....broj 5 i pritisnite Enter na tastaturi..

Z7FPjvRng.png


Sacekajte bootanje vaseg operativnog sistema Linux te posto se pojavi login prozor upisite vasu Linux sifru....i pritisnite Enter na tastaturi....

eHNhiq4l.jpg


Sada ste pristupili vasem Linux operativnom sistemu i mozete u njemu raditi.....

AycraI.jpg


Na ovaj nacin pomocu Super Grub Diska uvek mozete uci u vas Linux medjutim mozete ici i korak dalje i povratiti vas Linux Grub boot meni ....
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
VRACANJE GRUBA

Posto pomocu vaseg Super Grub diska udjete u vas linux operativni sistem mozete i povratiti Grub meni na sledeci nacin.

Kliknite misem na dugme Dash Home...broj 1,zatim upisite recimo Te.....broj 2a zatim i klikom misa startujte Terminal...broj 3

NGHne.jpg


Posto vam se otvori terminal prozor upisite komandu....broj 4

Kod:
[B]sudo -s[/B]

Pritisnite zatim na tastaturi Enter a zatim upisete vas Linux pasword i takodje pritisnite Enter na tastaturi.Sada je potrebno upisati novu komandu u terminalu....broj 5

Kod:
[B]fdisk -l[/B]

FTNyQP.png


Sacekajte ocitavanje i u terminalu pojavice vam se sve particije u vasem racunaru...Vas zanima particija sa zvezdicom (sa koje se boota OS0 a u mom slucaju to je /dev/sdb (kod vas to moze biti isto ta particija a moze biti /dev/sda ili recimo /dev/sdc) ...u zavisnosti sa kog harda se boota vas racunar....

Yejg9WO3.png


Posto se strelica meni nalazi pored /dev/sdb ja cu upisati komandu u terminalu....broj 6

Kod:
[B]grub-install /dev/sdb[/B]

Pazite da unesete umesto sdb, ono sto je Vama pokazalo (slovo)....a zatim pritisnite Enter na tastaturi...

rBgIv.png


Sacekajte zatim da se instalira grub na zeljenoj particiji ....a zatim potrebno je jos upisati u terminal komandu....

Kod:
[B]update-grub[/B]

Pretisnite Enter na tastaturi i sacekajte da vam se Grub updejtuje do kraja a zatim upisite u terminal komandu.....

Kod:
[B]poweroff[/B]

Pretisnite Enter na tastaturi...Posto ponovo startujete vas racunar ako ste odradili sve ovo valjano pojavice vam se ponovo vas Linux Grub u kome mozete birati operativni sistem po zelji.....Linux ili Windows....

bXih10Q.jpg


Ovo mozda na prvi pogled sve izgleda komplikovano medjutim nije ,vec je potrebno samo upisati par komandi u terminalu i naravno izabrati pravu particiju na kojoj instalirate vas grub meni....
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
U PDF....

:download:

[raw]<iframe src="https://skydrive.live.com/embed?cid=37BC32D29066020F&resid=37BC32D29066020F%211409&authkey=ADcxD9euv3NDJlk" width="98" height="120" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>[/raw]
 
Član
Učlanjen(a)
08.12.2010
Poruka
35
naravno,meni se desilo suprotno,izgubio sam grub meni posle instalacije minta13 koji sam instalirao na racunar koji ima i windows xp,mint se podizao posle resetovanja sam,odnosno racunar nije prepoznao windows,rusenjem minta opet se podizao windows xp,-da li ovim ovim alatom mogu resiti i ovakvu situaciju?.......instalacija je bila mint uz posojeci xp
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
naravno,meni se desilo suprotno,izgubio sam grub meni posle instalacije minta13 koji sam instalirao na racunar koji ima i windows xp,mint se podizao posle resetovanja sam,odnosno racunar nije prepoznao windows,rusenjem minta opet se podizao windows xp,-da li ovim ovim alatom mogu resiti i ovakvu situaciju?.......instalacija je bila mint uz posojeci xp

Jos bolja varjanta.....ako se podize mint onda ti netreba super grub disk da bi njime usao u linux....

Ne koristim mint ali mislim da su komande za vracanje gruba iz terminala iste......vredi probati....
 
Natrag
Top