Supe i čorbe od šitake

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
30. 10. 2010
U poseti: Nekad gazdinstvo Zorana Gojkovića, danas fabrika za proizvodnju supa iz Valjeva
Supe i čorbe od šitake

PRESS

Na ideju da se bavi proizvodnjom supa od gljive šitaka, Gojković je došao kako bi odgovorio izazovu tržišta
s
pecur.jpg

Budućnost u izvozu... Zoran Gojković

Valjevska firma „Bio Vakos" jedina u Srbiji, ali i Evropi, proizvodi supe i čorbe sa šitakom, naučno dokazanom lekovitom biljkom! Poljoprivredno gazdinstvo Zorana Gojkovića, koji je nekoliko godina gajio šitaku u podrumu svoje kuće, preraslo je u preduzeće čiji se specijaliteti nalaze na trpezama širom Srbije.
Prve supe i čorbe sa šitakom iz pogona „Bio Vakosa" izašle su u avgustu 2008. godine, a idejni tvorac Zoran Gojković kaže da je odlučio da batali gajenje šitake onog trenutka kada više nije bio u stanju da proizvede potrebne količine i da se okrene pravljenju novih proizvoda na srpskom tržištu.
a
Umesto mesa kraljevska gljiva
Japanska pečurka šitaka nije dovoljno poznata pečurka na našim prostorima, ali radi se o veoma kvalitetnoj pečurki koju nazivaju kraljicom gljiva. U Japanu i Kini uspeva u prirodnim uslovima i za plodonošenje joj je potrebno oko tri godine. Šitaka sadrži lentinan i lecitin, koji su polisaharidi i prirodni antibiotici. Šitaka popravlja krvnu sliku, pojačava imunitet, ima enzime aminokiseline koje čiste masnoće u krvotoku i razbijaju tromb. Snižava nivo šećera u krvi, a u nekim slučajevima suzbija tumore. Po hranljivoj vrednosti odmah je iza mesa.


- Četiri godine smo gajili šitaku. Imali smo razrađeno tržište u Beogradu, a to je bio porodični biznis, koji je popunjavao kućni budžet. Međutim, kada je kupac zatražio 300 kilograma šitake nedeljno, što bi iziskivalo ulaganje od 50.000 evra samo u materijal, našli smo se u nebranom grožđu. Od proizvodnje nismo želeli da odustanemo i pošto se u našoj kući sušena šitaka koristila svakodnevno, po jedna kašika u svako jelo, rodila se ideja o novom finalnom proizvodu - objašnjava Zoran Gojković, osnivač „Bio Vakosa".
Najzdraviji Beograđani
Uzgoj šitake mu nije bila nepoznanica, a za kupovinu neophodne opreme podigao je poljoprivredni kredit i u pokretanje proizvodnje uložio 20.000 evra. Prema njegovoj recepturi, iz valjevskog pogona ubrzo su izašle prve kesice supe i čorbe od šitake. Reč o jedinstvenom proizvodu zdrave hrane, bez aditiva i pojačivača hemijskog porekla.
- Prema mojoj recepturi nastale su četiri vrste čorbe i dve vrste supe sa šitakom. Recept, naravno, neću da otkrijem, ali je dovoljno reći da polovinu sastojaka kesice od 50 grama koja je dovoljna za litar vode čine celer i šargarepa. Minimalno učešće šitake je četiri procenta. Ništa nije veštačko, sve zdravo i prirodno. Sve su isključivo prirodni dodaci, a krajnji rezultat je ne samo hranljiv, nego i energetski vredan proizvod koji stimuliše ceo organizam. Krajnja cena proizvoda je niža od cene kesice čorbe sa šampinjonima, a kvalitet se ne može porediti - objašnjava Gojković.
U pogonu „Bio Vakosa" godišnje se proizvede do 30.000 kesica supe i čorbe od šitake i njihovi proizvodi brzo su našli put do kupaca. Najviše proizvoda se plasira na beogradsku tržište, ali supe i čorbe iz valjevskog kraja mogu da se kupe i u ostalim gradovima Srbije, od Subotice do Vranja, kao i u pojedinim delovima Bosne i Hercegovine.
- Oko 80 odsto ukupne proizvodnje plasiramo u Beogradu, jer ljudi koji drže do zdrave ishrane znaju koliko je šitaka lekovita. Naši proizvodi su uglavnom zastupljeni u prodavnicama koje prodaju zdravu hranu, dok nam ulazak u veće markete ide malo teže, jer su uslovi nepovoljni. U ostalim delovima Srbije, van Beograda, prodaja ide malo slabije, jer, čini mi se, građani nisu dovoljno informisani o lekovitosti ove pečurke - kaže Gojković.
supa.jpg


Cilj - sopstveni pogon
Iako je „Bio Vakos" jedino preduzeće u Evropi koje pravi supe i čorbe sa ovom lekovitom biljkom, do sada nisu imali značajniji izvoz na strano tržište. Određene količine izvezene su u Slovačku, međutim za taj poslovni poduhvat neophodna su dodatna ulaganja.
- Naša poslovna politika jeste kvalitet i ozbiljnost na prvom mestu i od toga nećemo odustati. Da bismo nastupili na inostranom tržištu, morali bismo da obezbedimo veći proizvodnju. Mi trenutno radimo u iznajmljenom prostoru, a krajnji cilj nam je da izgradimo sopstveni pogon i tek onda možemo ozbiljnije da nastupimo na stranom tržištu. Za sada to je samo ideja, ali nadam se da će poslovna klima u državi biti povoljnija i da ćemo uspeti da realizujemo ovu našu zamisao - kaže osnivač „Bio Vakosa".
S. STEVANOVIĆ
 
Natrag
Top