Sunce spržilo voće i povrće

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Sunce spržilo voće i povrće




Izvor: Glas Srpske 14.07.2011 22:00
Autor: Marijana Miljić

BANjALUKA - Tropske vrućine koje su posljednjih dana zahvatile Republiku Srpsku i živu na termometru podigle i do 40 stepeni Celzijusa, nanijele su ogromnu štetu poljoprivrednim kulturama.

130


Očajni su poljoprivrednici i u Lijevču, i u Semberiji, i u Hercegovini, i u Posavini. Kažu, spržilo im je sunce sve i na zemlji i na drveću.
- Kiše odavno nema, a ako je ne bude za nekoliko dana, možemo slobodno da se pozdravimo sa ovogodišnjim povrćem. Gledamo u nebo i molimo se za kišu - kaže Jovan Popovac iz Ljubomira kod Trebinja.
Za zasijano imanje zabrinut je i Borislav Malinović iz Mahovljana kod Laktaša.

- Ovo je katastrofa. Zemlja pod kukuruzom i krompirom izgleda kao poslije zemljotresa. Prihodima od poljoprivrede prehranjujem porodicu i svako jutro sa razočarenjem ulazim u njive gdje se gotovo ništa ne može iskoristiti. Ne znam kako ćemo preživjeti, jer je skoro sve uništeno - priča Borislav gledajući u nebo i moleći za kišu koja bi spasila što se spasiti može.

Voćar iz Gradiške Božo Babić kaže da više nema snage da se bori sa sušom i visokim temperaturama koje su spržile sve što ima.
- Slika mog voćnjaka je katastrofalna. Voće se suši i jedino što će nam ostati na kraju, to su otpaci uvenulih jabuka i krušaka - kaže Babić i najavljuje da će najvjerovatnije zbog velikih gubitaka prodati voćnjak.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac kaže da je zbog suše najviše stradao kukuruz, zbog čega cijena ove kulture raste iz dana u dan.

- U pojasu od Laktaša i Gradiške do Brčkog uništeno je od 50 do 70 odsto kukuruza. Svakim danom šteta raste za još pet odsto, jer visoke temperature ne jenjavaju - kazao je Usorac.
Prema njegovim riječima, u potpunosti su stradali i pašnjaci koji su predviđeni za kosidbu.

- Na livadama neće biti druge, ni treće trave, zato što je sve od vrućine uvenulo i nemoguće je da se više oporavi. Sve je postalo kao pustinja - kazao je Usorac i dodao će šteta na poljoprivrednim kulturama biti veća od milijardu maraka.

Usorac je istakao da je uništena polovina zasada voća i povrća.
Stručni saradnik u Poljoprivrednoj savjetodavnoj službi u Prijedoru Novak Anđić kaže da su veliku štetu pretrpjele i poljoprivredne kulture u baštama.

Ratari u Prnjavoru kažu da će ukoliko ne padne kiša za dan-dva prinosi kukuruza biće potpuno uništeni.

Opštinski štab Civilne zaštite u Prnjavoru već nekoliko dana organizuje akcije snabdijevanja vodom za piće Novog naselja u Potočanima, jer su izvori koji su napajali oko 200 domaćinstava presušili.
U Sokocu kažu da je talas vrućina najviše pogodio povrće, posebno krompir.

- Krompir je ovdje sada u fazi cvjetanja i kiša mu je najpotrebnija. Visoke temperature i suša naglo su promijenile stanje na pašnjacima, koji su za samo nekoliko dana pocrnjeli, što će donijeti nevolje stočarima. Žitarice se još dobro drže, ali neće biti dobro ako se suša zadrži - kaže Milanko Borovčanin iz Novog Sela kod Sokoca, jedan od poljoprivrednika sa najvećim stočnim fondom u opštini Sokolac.

Rukovodilac Agencije za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi u Srpcu Miodrag Kragulj kaže da su velike vrućine najviše pogodile kukuruz čije se stabljike suše.

- Stradalo je i povrće, plodovi paprike, paradajza i drugih kultura uvenuli su i požutjeli - kaže Kragulj.

Načelnik Opštinskog štaba Civilne zaštite Srbac Stojan Bilanović kaže da su, ako idućih dana ne padne kiša, spremni da zbog suše donesu odluku o proglašenju elementarne nepogode.

Srbačka opština, kao i cjelokupno područje Srpske, ima veoma mali broj poljoprivrednih površina pokrivenih sistemom za navodnjavanje koji je jedno od osnovnih oružja u borbi protiv suša i posljedica koje ona ostavlja na biljke.

Poljoprivrednici u Nevesinju kažu da je primjetno da je već sada manji prinos sijena u odnosu na prošlu godinu za jednu trećinu.
Sistem navodnjavanja u Nevesinju razveden je na površini od 360 hektara, na lokalitetu Zlatac, u okviru preduzeća AD "Agrohercegovina".
U Trebinju kažu da je kritična situacija u dijelovima Zubaca i Ljubomira gdje još nije riješeno navodnjavanje, dok je o procjenama štete još teško govoriti.

Milan Sikima iz Istočne Ilidže, koji ima zasade voća, kaže da je šteta velika i da će, ako se ovakvo vrijeme nastavi u idućih pet-šest dana, biti potrebno proglasiti stanje elementarne nepogode.

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS kažu da je zbog suše najteže stanje u Posavini, od Doboja prema Modriči.
Ističu da će Ministarstvo učiniti sve što je u njegovoj moći da izađe u susret poljoprivrednicima.

U Ministarstvu kažu da podsticajna sredstva za sisteme za navodnjavanje u ovoj godini iznose 40 odsto od ukupne investicije.
- Pravo na podsticajna sredstva za izgradnju sistema za navodnjavanje imaju udruženja korisnika voda, fizička i pravna lica koja se bave poljoprivrednom proizvodnjom i koja izvrše ulaganja za navedenu namjenu - dodaju i apeluju na poljoprivrednike da grade sisteme za navodnjavanje.

Civilna zaštita

Direktor Republičke uprave Civilne zaštite RS Milimir Doder rekao je da oni nisu trenutno u mogućnosti zbog velikih vrućina da proglase elementarnu nepogodu.

- Znamo da će šteta biti ogromna, ali mi tu ne možemo mnogo uraditi. Ukoliko temperature budu još veće, onda će Vlada RS preduzeti određene mjere. Poljoprivrednici će prijavljivati štetu, komisija će izlaziti na teren i procijeniti koliki su gubici - kazao je Doder.
 
Natrag
Top