Suicidologija

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
....suicidologija, nauka koja se bavi samoubistvom i samopovređivanjem samog sebe nije baš jako uspešna kod nas. ljudi kod nas oduzimaju sebi život svakodnevno iz jako mnogo razloga, ali zašto zar je toliko loše?
želela bih da čujem mišljenja drugih na ovo ne baš sjajno pitanje ali kod nas sve više postojano...
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Kod nas je suicid vrlo česta pojava. Na bilo kom mestu, na bilo koji način. Ljudi to rade iz različitih razloga, i onaj ko to stvarno želi da uradi, uradiće, ma koliko ga sprečavali i čuvali.
Prijatelj mog tate, inače psihijatar, ispričao mi je priču o tome kako je na dežurstvu, u noćnoj smeni, celu noć čuvao svoju suicidalnu koleginicu, koja je pre toga sekkla vene. Jednostavno, žena više nije mogla da izdrži pritisak sa svih strana, i na poslu i u kući, nisam baš mnogo zalazila u detalje, ali eto, ona je bila doktorka, a rešila da to uradi. Pred jutro su njega pozvali da vidi nekog drugog pacijenta, i izašao je na 15 minuta iz njene sobe, ona se pravila da spava. Kad se vratio, imao je šta da vidi. Obesila sa kaišem od bade mantila za šipku od radijatora, ispod prozora. Pazi, za šipku koja je stajala tako nisko, znači da je to morala da veže oko vrata pa da tegli, ali uspela je.
Kad neko to stvarno želi da uradi, ne postoji način da bude sprečen.
Na stranu oni koji samo pokušavaju da privuku pažnju, čega ima mnogo više.
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Mislim da su to jako slabe ličnosti, i da oni u sekundi odluče da sokče sa zgrade, prosviraju sebi mozak,da se obese,prerežu vene,popiju eksenciju ili neki drugi otrov itd, i da ne razmišljaju o tome da će u sledećih par minuta biti mrtvi, samo kad bi se zaustali zapalili cigaretu i razmslili o tome verovatno to ne bi uradili.

Nedavno se jedn momak obesio u Valjevu kažu zato što ga je ostavila devojka, a neki kažu zato što je saznao da ima rak.Niko ne zna pravu istinu zašto se neko ubio. Meni je jako žao tih osoba koje se odluče da dignu ruku na sebe, nekako mi je ne shvatljivo da te osobe nemaju priatelje, rodbinu, momka, devojku kome bi rekli "teško mi je pomozite mi"!

Možda bi neko i pomogao tim ljudima da nisu suviše zarvoreni.Jednostavno oni svoj problem nose u sebi, a sami nisu sposobni da nađu izlaz iz istog,zato se i odlučiju na taj krajni korak,shvatajući da će jedino tim i takvim postupkom rešiti se problema.
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Ne možda nego sigurno bi im neko pomogao,postoji mnogo oraganizacija kako državnih tako i ne državnih,jedna od njih je i organizacija "Srce" koja radi o-24h,ja sam par puta dolazila kod njih da im pomognem u radu(to je grupa volontera koja se smenjuje po smenama),oni pričaju sa osobama koje žele ili koje su pokušale već da izvrše samoubistvo,stvarno je jakol žalosno kad znaš zbog kakvih razloga ljudi pokušavaju da se ubiju,i veći deo njih pogotovo oni koji su već pokušali,ma koliko ti sa njima pričlao i savetovao ih na kraju ipak to učine.Ne znam jednostavno se toliko zaokupe tim svojim problemom iz kojeg ima izlaska.....po meni iz svakog problema postoji izlazak....ali oni jednostavno to ne mogu da shvate i tako se ponašaju da ceo svet treba da se vrti oko njih.....naravno na sreću nisu svi isti neki se promene i shvate suštinu svoga problema i pomisli da dignu ruku sami na sebe što je užas,ali veći deo upada u sve veću i veću depresiju,pričaju sa tobom satima.....i samo jedno te isto ja ću se ubiti.Stvarno težak problem današnjeg društva.
 
Član
Učlanjen(a)
25.05.2009
Poruka
2.938
Ne možete tek tako razmišljati o tim osobama. Ne možete se nikad postaviti u njihovu situaciju. Ljudi su očajni, bespomoćni. Mnogo njih sigurno nema izlaza. Zašto bi to inače radili. Ne možete o tome tako suditi i to komentarisati ako se bar malo ne nađete u toj situaciji.
Ana, vidila si i sama da većina učini to što je naumila. Ne može im pomoći nekakva utjeha, utjeha prijatelja, doktora, savjetnika. Treba im konkretna pomoć a ne rame za plakanje i priča "biće to dobro, sve će se lijepo završiti".

Ovo sam malo banalizovao, ali nadam se da ste me razumili.
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Razumem ja tebe u potpunosti i uopšte ne osuđujem,nego kažem da pričom ne vredi(pogotovo na način koji si naveo)kao što si i sam rekao.....znam da su očajni i bespomoćni ali mogu se makar malo potruditi da pomognu sami sebi uz okolinu koja ih podržava ili ih samo treba kljukati neurolepticima dok na kraju opet ne uspeju u tome u čemu su naumili?

Nisam te razumela šta smatraš pod konkretnom pomoći?
 
Član
Učlanjen(a)
25.05.2009
Poruka
2.938
Pa, vidi. Nisam baš u toku s tim stvarima. Evo ga kako ja razmišljam o svemu tome. Ne bih baš pravio nekakve kategorije.
Ima stvarno ljudi kojima može pomoći ta priča, te S.O.S. službe. To su usamljeni ljudi koji i nemaju nekakve suicidne tendencije. Ljudi su danas dosta otuđeni, potreban im je neko ko će da ih sasluša, neko koga ne poznaju lično, neko kome će moći da ispričaju sve što ih muči bez straha da će to saznati neko poznat.
E, ima tu i socijalna kategorija. To su najbrojniji slučajevi. To su bezizlazni slučajevi. Uzrok njihovim problemima je novac i neimaština. Kada čovjek dođe u situaciju da ne može imati osnovne stvari za život. Kada ga udari sva ova bijeda. Kada tone svaki dan. A izlaza nema. Tu sada dolazi ono što sam nazvao konkretna pomoć. U ovom slučaju je konkretna pomoć da im se pruže uslovi za opstanak, da im se da posao, da mogu da zarade da normalno žive. Ti ljudi sigurno neće nazvati te socijalne i SOS službe. Trpe, sestro moja, trpe dok ne puknu. I tu je kraj. Da li ih osuđivati ili žaliti u to se nemojte upuštati. Molite samo Boga da se ne nađete u njihovoj situaciji.

Ovo ništa nisam napisao napamet, sve je ovo iz stvarnog života, sa svim ovim sam se sretao i sada se srećem. Neka mi oproste za izraz "slučaj", bolji izraz nisam trenutno mogao naći.
 
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
sve sto je u svijetu normalno kod nas je nenormalno,kao odlazak psihijatru. Na zapadu je to sasvim normalna stvar,dok kod nas se to shvata kao ja nisam lud sto cu kod njega. Pa ti ljudi te saslusaju bez da to kasnije nekom kazu i svojim savjetima mogu pomoci. Naj lakse je sjediti kuci i govoriti ja nemam para,posla itd. I ne i zlaziti itraziti neki posao bar za neku crkavicu. Pa kad dodju sto se kaze vile ocima dici ruku na sebe ,a ostaviti npr.zenu,djecu da se snalaze kako zanaju i umiju . Izvinite al za mene je to najveci kukavicluk. Za svaki problem postoji rjesenje. Kako kazu nije vazno kako padas, vec kojom brzinom ustajes
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Kod nas je suicid vrlo česta pojava. Na bilo kom mestu, na bilo koji način. Ljudi to rade iz različitih razloga, i onaj ko to stvarno želi da uradi, uradiće, ma koliko ga sprečavali i čuvali.
Prijatelj mog tate, inače psihijatar, ispričao mi je priču o tome kako je na dežurstvu, u noćnoj smeni, celu noć čuvao svoju suicidalnu koleginicu, koja je pre toga sekkla vene. Jednostavno, žena više nije mogla da izdrži pritisak sa svih strana, i na poslu i u kući, nisam baš mnogo zalazila u detalje, ali eto, ona je bila doktorka, a rešila da to uradi. Pred jutro su njega pozvali da vidi nekog drugog pacijenta, i izašao je na 15 minuta iz njene sobe, ona se pravila da spava. Kad se vratio, imao je šta da vidi. Obesila sa kaišem od bade mantila za šipku od radijatora, ispod prozora. Pazi, za šipku koja je stajala tako nisko, znači da je to morala da veže oko vrata pa da tegli, ali uspela je.
Kad neko to stvarno želi da uradi, ne postoji način da bude sprečen.
Na stranu oni koji samo pokušavaju da privuku pažnju, čega ima mnogo više.
Obesiti se na takav nachin je nemoguce. Taj isti psihijatar ako ne poznaje sveru kriminalistike makar je upoznat sa nagonom za samoodrzanjem i uslovljenim reflexima. covek koji se davi nesvesno zeli da prekine to stanje, davljenik u vodi bi mlatarao rukama, a ta doktorka bi se nakon nekoliko sekundi pridigla. da je taj doktor u pravu ljudi ne bi koristili pishtolje ili visoku granu da se obese vec bi se rodjenim rukama zadavili wacko2
Ko zna shta se tu desilo :dntknw: samoubistvo nije yes3
A da, ona je doktor bila, zashto prilikom prerezivanja vena te iste nije presekla " lepo" po duzini vec ih je poprechno presekla (toliko znanja iz anatomije svi imaju)?! Zato shto je u velikom sluchaju to samo alarm, vapaj za pomoc...
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top