Subotica: Radnici traže da se preispitaju privatizacije

Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Subotica: Radnici traže da se preispitaju privatizacije





Izvor: Novosti




Na hiljade nezadovoljnih bivših radnika zahteva da se preispitaju privatizacije. Pod lupu „Sever“, „Azotaru“, „Ikom“, „Aurometal“


„Mladosti“ - Nekada veliki proizvođač čipke i pozamanterije


SUBOTICA - Ni sam ne znam kako preživljavam ove četiri godine, od kako sam dobio knjižicu u „Severu“, a sa 48 godina niko više neće da me zaposli. Pozajmljujem novac, radim sezonske poslove, javljam se na oglase, ali kad čuju koliko imam godina i da nisam član nijedne stranke samo odmahuju rukom, sležući ramenima, kaže Zoran Muždeka, samohrani otac dvoje dece, metalostrugar u nekadašnjem subotičkom gigantu u proizvodnji mikro motora.

Zoran je samo jedan od više hiljada Subotičana, koji su u protekle dve decenije ostali bez posla. Oni koji su pak na radnim mestima dočekali penziju, zbog neuplaćenih doprinosa mesecima su se mučili da počnu da je primaju.

- Više od deset meseci sam se borila u PIO fondu da dobijem zasluženu penziju, i na kraju sam sama morala sama da uplatim doprinose koji nedostaju - seća se Šarlota Kovačević, tekstilni tehničar u „Mladosti“, nekada velikoj fabrici čipke i pozamanterije. - Kao nekadašnji član upravnog odbora, s pravom mogu da kažem da je perspektivna firma uništena lopovskim privatizacijama, da se novac iz nje odlivao raznim kanalima, a radnici jedan po jedan ostajali na ulici. Jedna koleginica je, dobivši otkaz, sebi oduzela život, a na rub egzistencije došle su mnogobrojne porodice.

Kako se ovakve priče ne bi ponavljale i da spase što se spasti da, bivši radnici i mali akcionari „Severa“, „Azotare“, „Mladosti“, „Agrokombinata“, „Ikoma“, „Medoprodukta“, „Železničara“, „Aurometala“ i drugih subotičkih preduzeća obratili su se za pomoć Grupi građana „Solidarnost“. Radnici od članova „Solidarnosti“ traže da pomognu da se preispitaju privatizacije preduzeća, ukoliko je potrebno da se raskinu i da krivci za propast privrede izađu na videlo, kao i da im se vrate prava garantovana kolektivnim ugovorom.

- Vlast u gradu nas je podržala kada je reč o privatizaciji „Severa“, ali to je i posle više od pola godine samo mrtvo slovo na papiru. Zato se nadamo da ćemo posle izbora ući u gradski parlament, odakle ćemo moći da pokrenemo brojna, mahom egzistencijalna pitanja, koja muče naše sugrađane - kaže Mikloš Olajoš Nađ, ispred GG „Solidarnost“.


BRENDOVI, GLAD...

- UNIŠTAVANJE brendova, otpuštanje radnika, štrajkovi glađu i protesti, postali su subotička stvarnost, koja se neće popraviti samo donacijama i dolaskom stranih investitora, nego i pokretanjem posrnulih preduzeća - smatra Olajoš Nađ.
 
Natrag
Top