Subliminalne poruke

Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Hvala na ovom tekstu rollmilane, nemam sada vremena da ga čitam ali uradiću to naveče pa ću napisati svoje mišljenje. Ono što sada mogu da kažem jeste da uticaj na stavove NIJE isto što i uticaj na ponašanje - na nameru ponašanja niti na stvarno ponašanje.

Dodato posle 5 Sati 58 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Još jednom hvala na tekstu, zaista zanimljivo istraživanje. Evo i mog komentara - u tom istraživanju subliminalni stimulus bila je nacionalna zastava, koja kada se percipira i na svesnom nivou kod pripadnika te nacije izaziva određene reakcije i osećanja (koje su naučene). Nezavisna varijabla u istraživanju bila je identifikacija sa Izraelskim nacionalizmom; ja smatram da bi bilo zanimljivije za nezavisnu varijablu uzeti izraženost nacionalnog identiteta. Zašto? Zato što oni sa niskim skorom na skali Identifikacija sa Izraelskim Nacionalizmom ne moraju imati nizak skor i na skali Nacionalnog identiteta. To je važno zbog toga što i kod njih njihova nacionalna zastava može buditi osećanje ponosa, jedinstva i slično ako je njihov nacionalni identitet izražen. Poenta ovoga što ja pričam jeste da taj stimulus budi u ljudima osećanja koja kod njih već postoje, a sama činjenica da to radi subliminalni stimulus nije nikakva novost. Niko ne negira da postoji subliminalna percepcija. Mnogi ljudski stavovi su lako podložni spoljašnjim uticajima, i ove promene (u vezi kojih ipak treba biti oprezan budući da mnogi ljudi lažu o tome za koga će glasati, ne vole da pričaju o tome ili često zapravo ne znaju do samog trenutka za koga će glasati) ne moraju nužno biti rezultat tog eksperimenta. No, sve i da jesu opet nas vraća na ono što sam rekao ranije - nacionalni identitet kod tih ljudi već je postojao, a subliminalni stimulus samo je aktivirao (u određenoj meri) ono što već postoji.

Sa druge strane, u tzv. subliminalnom marketingu izlažu se stimulusi koji nemaju takvo rašireno i poznato značenje kakvo ima nacionalna zastava, niti oni mogu imati takav uticaj na stavove i razmišljanja, ili osećanja, kakva ima nacionalna zastava. Ja pijem Coca Colu zato što je volim piti, prija mi ukus a ako neko hoće da me nagovori da pijem kafu može mi je izlagati subliminalno koliko god hoće, ja je ne podnosim:)
Sve u svemu neki preliminarni zaključak (ukoliko je eksperiment validan ) bi bio da subliminalne poruke možda mogu uticati na aktiviranje dispozicionog stava kod pojedinca a ne može da utiče na formiranje novog ili promenu starog. Da li se slažeš ?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Da, slažem se.

Moram priznati da je tema zanimljiva i nastaviću da istražujem o tome pa ako nađem nešto zanimljivo, postaviću ovde.
 
Natrag
Top