Studentkinje osmislile vodič kroz istoriju

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Studentkinje osmislile vodič kroz istoriju










Izvor:
Blic.rs











Koji je srpski dramski pisac završio u zatvoru zbog svoje pesme, kako je Vasa Čarapić dobio svoje neobično prezime, ko je slikarka koja se nalazi na novčanici od 200 dinara - ovo će između ostalog moći da se sazna uz pomoć neobičnog audio-vodiča "Istorija u pokretu".


probnisl1.jpg



Audio-vodič "Istorija u pokretu" osmislila je i pokrenula grupa studentkinja Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, sa Katedre za menadžment i produkciju pozorišta, radija i kulture, kako bi upoznale korisnike sa znamenitim ličnostima srpske istorije i istovremeno ih zabavile.

Glavni akteri ove svojevrsne igre su 10 ličnosti, čiji se spomenici nalaze u centru grada, pri čemu nisu previše udaljeni.

Vodič je zamišljen kao "razgovor" između spomenika-ličnosti i vodiča Ane, srednjoškolke kojoj u posetu dolazi drugarica iz inostranstva.

Kako bi je u potpunosti upoznala sa Beogradom, Ana rešava da prošetaju i obiđu spomenike najznačajnijih ličnosti srpske istorije i čuju šta će im, na primer, Dositej Obradović, Nikola Pašić i Jovan Cvijić "reći" o sebi, svojim sećanjima i zanimljivostima za koje mnogi do sada nisu čuli.

Audio-vodič su osmislile i realizovale Danica Bojić, Tamara Milovanović, Jelena Radovanović, Vesna Gajić i Maja Jovanović.

Glasove su pozajmili Jovana Gavrilović (Ana), Dušan Matejić (mladi pisac), Duško Premović (Nikola Pašić), Lazar Đukić (Vasa Čarapić), Nebojša Dugalić (Petar Petrović Njegoš), Željko Maksimović (Jovan Cvijić), Tihomir Stanić (Ivo Andrić), Nada Blam (Nadežda Petrović), Bojan Žirović (Branislav Nušić), Dragan Petrović Pele (knez Mihailo Obrenović), Nenad Ćirić (Dositej Obradović) i Svetozar Cvetković (Josif Pančić).

Reditelj je Igor Vuk Torbica, dizajner zvuka Aleksandar Manja, dizajneri Jelena Jovanović i Nikola Đukanović, a dramaturzi Ljubica Luković, Jelena Majstorović, Boris Grgurović i Tamara Milovanović.

Korišćenje vodiča je jednostavno i besplatno. Potrebno je da se preuzme audio fajl sa sajta Istorija u pokretuhttp://www.istorijaupokretu.rs, prebaci u telefon, mp3 ili i-pod i izađe u šetnju.

- Uz "Istoriju u pokretu" naučite nešto novo o ljudima pored kojih prolazimo svakog dana, zabavite se i kvalitetno provedite vreme u šetnji gradom. "Istorija u pokretu" vas uvodi u novi svet u kome spomenici govore, svet u kome su naši velikani oživeli da bi vam otkrili poneku priču o sebi i o svom vremenu - ističu autorke projekta.
 
Natrag
Top