Struja diže cene

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Struja diže cene







Otvaranje energetskog tržišta Srbije, koje će od 1. januara 2013. industriji doneti poskupljenje struje od čak 60 %, najverovatnije će osetiti i svi građani.Drastičan skok cena električne energije doveo bi do rasta troškova proizvodnje, što bi se na kraju sigurno prelilo i na cene gotovih proizvoda.


elektricna_struja_rekordna_potrosnja_u_hrvatskoj_hrvatska_elektroprivreda_ima_dovoljno_energenata_i_dovoljne_kolicine_ugovorene_elektricne_energije_iz_uvoza_tabfull.jpg



Iako nisu svi spremni, tržište električne energije i gasa u Srbiji će biti liberalizovano od 1. januara 2013. godine. Novim zakonom o energetici veliki industrijski potrošači će od 2013. godine morati da kupuju struju na slobodnom tržištu, dok će za domaćinstva i male kupce to važiti od 2015. godine, ali će i dalje imati pravo na javnog snabdevača koga određuje Vlada.

"Vlada Srbije izabraće u najskorije vreme, odmah posle praznika, javnog, ali i rezervnog snabdevača za velike industrijske potrošače, koji će od 1. januara morati da kupuju struju na slobodnom tržištu", tvrdi Mirjana Filipović, pomoćnik ministra energetike.

"U međuvremenu, nijedno od tih preduzeća neće ostati bez struje. Javni snabdevač će nastaviti da isporučuje potrošačima struju po regulisanim cenama. Od rezervnog snabdevača će industrijski potrošači, koji se ne snađu na slobodnom tržištu, moći 60 dana da kupuju struju, po višim cenama."

Pomoćnik ministra energetike nija mogla da kaže kolika je cena struje koju će preduzeća dobijati od rezervnog snabdevača, istakavši da ona ne može biti manja od balansne cene energije, koja uključuje sve troškove snabdevača i koja se određuje na slobodnom tržištu.

Veliki industrijski potrošači struje zatražili su da se povećanje cene od 60 odsto uvodi postepeno, kako bi se izbegao cenovni šok.

"Jednokratno povećanje od 60 odsto direktno bi doprinelo naglom i visokom rastu troškova proizvodnje", smatra Vidosava Džagić, potpredsednica Privredne komore Srbije.

"Deo novih izdataka pokrile bi kompanije, ali deo bi se preneo na rast cena gotovih proizvoda. Ovo bi za posledicu imalo dodatni uticaj na smanjenje tražnje, rast inflacije i pad industrijske proizvodnje u Srbiji."

Srpski industrijalci ističu da je potrebno da period prilagođavanja traje najmanje tri meseca, a povećanje ne bi smelo da u prvoj fazi bude veće od 25 do 30 odsto.

Od naredne godine biće otvoreno 9,5 odsto tržišta struje, što će obuhvatiti 27 velikih industrijskih potrošača i 40 odsto tržišta gasa.




Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top