Stripovi

Član
Učlanjen(a)
08.02.2010
Poruka
56
obozavam stripove i obozavam da ih crtam....pozivam ljubitelje crtanja i slikanja da diskutujemo...wacko2:acute:
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
29.12.2009
Poruka
144
Uf, vidim da još niko nije poslao poruku, a siguran sam da ima dosta ljubitelja stripova na forumu. To mora da je zbog onog "w", "x", al' 'ajde smile3.
Ranije, dok sam bio u srednjoj, gutao sam stripove. Sem onih klasičnih stripova, kakvi se prodaju na trafikama, pregledao sam i dosta underground stripova, stripova iz Azije i nekih avangardnih stripova. Išao sam u srednju umetničku u Novom Sadu, pa nam je jedan profesor donosio te stripove iz njegove pozamašne kolekcije. Međutim, vreme je prolazilo, krenuo sam na Akademiju i tamo su me povukle neke druge stvari, a dok sam polako istu privodio kraju, totalno sam zaboravio da strip i postoji. Sve dok jednog dana u Sijeni u Italiji nisam naleteo na izložbu Huga Prata, Venecijanca koji je stvorio i crtao Korta Maltezea. U Italiji sam video svakakve izložbe, dela najpoznatijih majstora, ali kad sam video Pratove bravure akvarelom na A4 listovima, efekte postignute jednim potezom četkice...u momentu sam zaboravio sve što sam video u muzeju Pinakoteke 15 minuta pre toga - gomilu zlata. Valjda me je ta nepodnošljiva lakoća slikanja i crtanja jednog običnog čoveka koji radi običan strip fascinirala više od pobožnih genijalaca koji su slikali velike religiozne teme na pločama od par kvadratnih metara, sa pozadinom od zlatnih listića i sa pozlaćenim rezbarenim ramovima. Tada mi se ponovo vratilo ono iz dečačkih dana. Ne kažem da sam sada zaluđen stripom, ali strašno volim kada negde nađem kakav strip, isključim profesionalnu deformaciju koja mi govori da su stripovi shit i sa uživanjem ga pročitam u dahu. Makar to, pošto za crtanje stripova nisam nikada imao nerava, uprkos tome što sam trpeo prave torture od strane drugova da počnem da ih crtam.
Da se razumemo, strip danas mnogi nazivaju "devetom umetnošću", ali ipak on nije umetnost, a nazivanje stripa umetnošću je vid banalizovanja i relativizovanja, pa i vulgarizacije pojma umetnosti. Postoje razlozi zašto je to tako, a da bih objasnio, morao bih naširoko i nadugačko da razglabam o teoriji umetnosti, estetici i sociološkim momentima u umetnosti, ali niti je meni cilj da ostavim dušu na tastaturi, niti ti želiš da čitaš sve te gluposti. Recimo samo da strip postoji paralelno sa umetnošću, da koristi isti medij (tehniku, izražajno sredstvo - crtanje i slikanje u ovom slučaju) kao likovne umetnosti, a da je Hugo Prat prvi u strip uveo umetničke momente i vrednosti. Posle njega su to isto uradili i mnogi drugi, ali ipak sama forma stripa, njegova namena i izražajne mogućnosti ga drže van opsega umetnosti. To nikako ne znači da je on bezvredan i nepotreban. Ustvari, danas je sama umetnost uveliko postala izlišna, izgubila je svoju unutrašnju snagu, a neki novi oblici izražavanja, među kojima je i strip, imaju moć da neposrednije opšte sa publikom nego umetnost. Tako strip danas može biti i korisniji nego umetnost u klasičnom smislu, poruke upućene putem stripa ili nečega što sadrži u sebi stripovski karakter lakše ulaze u svest publike, neposrednije i razumljivije komuniciraju sa njom.
To ni izbliza nije neka vrhunska duhovna pojava niti se vrednost stripa može porediti sa vrednošću umetničog dela (uostalom, nisu ni u istoj ravni, niti imaju iste kriterijume), ali danas i ljubav prema stripu označava neko bogatstvo duha i neku strast, u odnosu na opštu nezainteresovanost za bilo šta i na poremećeno vrednovanje svega. To je super stvar i samo nastavi da se interesuješ za to, bolje ti je nego da si kao većina kojoj se život svodi na najniže porive i koja nema ni zrno radoznalosti za svet koji ih okružuje. Istraživanjem granica svojih mogućnosti dok radiš strip, stalno otkrivaš i svet oko sebe i koriguješ sliku o njemu. Po tom karakteru je strip, recimo, sličan umetnosti - istraživanje i otkrivanje, igra, širenje pogleda.
A i lakše ćeš preživeti pubertet:).
Zato samo napred.

071101ppfemdecorto1024sf0.jpg


cortomaltesec.jpg


cortomaltes.jpg


cortomaltese.jpg


img124131w2kt1.jpg


mar16.jpg


corto8.gif
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
08.02.2010
Poruka
56
hvala!napokon neko da odgovori na ovu temu!toliko toga si napisao i objasnio,kao da ih je pisalo njih 10!:blum3::acute:crtanje stripova je pravo uzivanje,i super je sto imam s nekim to da podelim!pubertet evo prezivljavam kako znam,a stripovi mi pomazu da odlutam za trenutak u drugi i bolji svet....:dance2::acute:
 
Član
Učlanjen(a)
29.12.2009
Poruka
144
Čekaj, ne shvatam nešto. Podelila si sa nekim ljubav prema stripu tako što si svečano izjavila da obožavaš stripove? :) Moraš biti malo izdašnija, nalepi neku sličicu koju si nacrtala, daj da se to vidi.
Nema veze ni ako nije ne znam ti ja kakav crtež, znam dosta ljudi koji nešto amaterski, laički, totalno naivno rade, ali ih to u potpunosti ispunjava. I meni je to dovoljno kad posmatram njihove radove, kad znam da rade to što rade iz čiste ljubavi prema tome. To se vidi na crtežima i slikama ma koliko oni naivno izgledali. Ja sam recimo odličan crtač, ali mene ni hladnim ni vatrenim oružjem niko ne može naterati da sednem i nacrtam nešto.
 
Član
Učlanjen(a)
08.02.2010
Poruka
56
stavicu crteze i stripove kad ih budem prebacila na ovaj komp...i nisam amater!xD
 
Član
Učlanjen(a)
17.11.2009
Poruka
164
ljepa tema girl i ljep tekst clash i sličice.i ja volim stripove.ne crtam ih! da sam imao priliku da idem u neku školu crtanja možda bi i crtao stripove ovako ništa me nije privuklo tome.ali je istina da sam volio crtati od malena i da sam do sada naučio švraljati pa od svih tih mojih švrljotina nađe se po neki crtež koji me ispuni i zadovolji u mome vremenu.ja inače slikam ali crtež je crtež ja vjerujem u to i da može postojati pismo crteža ali pismo slike teško.ne bi bilo loše da postavimo neke svoje crteže pa možemo i pričati o njima ako nam je do toga.ne zamjerite mi što ne koristim velika slova.poz.
 
Član
Učlanjen(a)
29.12.2009
Poruka
144
i nisam amater!xD

Ok, zato sam rekao "ako" (nisu ne znam ti ja kakvi...), nisam znao kakvi su ti motivi bili za ne pokazivanje:). Ja sam recimo uvek mislio da mi crteži nisu dobri i plašio sam se da se neće svideti onom kome pokažem.
Postoji trijada: umetnik-delo-publika, ako nešto od toga nedostaje, onda ne postoji ni ostalo. Zato ćeš morati okačiti koji crtežsmile3

Dodato posle 7 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

ne bi bilo loše da postavimo neke svoje crteže pa možemo i pričati o njima ako nam je do toga.

Ok, već sam nagovorio emo girlkinju da postavi neke svoje crteže. Postavi i ti kad budeš hteo nešto svoje. Ja sam već rekao da sam lenština po pitanju crtanja, ali evo - mogu biti predsednik predsedništva žirijasmile3. Šalim se, bilo bi lepo videti radove. Još kad bi nekako dovukli još ljudi na ovu temu, nije istina da nema još ljubitelja stripa.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
17.11.2009
Poruka
164
u pravu si crtež je crtež.ja ih skoro i nemam sem nekih škrabotina koje su nastale pod uticajem mojih pjesama.ali volio bi vidjeti i koju moju škrabotinu među crtežima i škrabotinama ostalih.u svakom slučaju ako budemo ovde ljepo pričali o ovoj temi i stavljali ctreže biće valjda zanimljivo.
kako se ubacuju fotke?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
29.12.2009
Poruka
144
Prvo se registruj na Image Shacku i tamo uploaduj slike sa tvog kompa. Zatim tamo otvoriš sliku i nađeš Direct link i kopiraš ga. Onda pređeš ovde gde pišeš poruke i u liniji iznad prozora za pisanje teksta, pored pisamceta imaš ikonicu Ubaci sliku(drži kursor sekundu iznad ikonice pa će se pojaviti naziv ikone), klikni je i pojaviće ti se prozorčić u koji pejstuješ onaj direct link. Ok i slika je postavljena.
Uostalom, evo ti ovde objašnjeno lepo i pregledno, a ne onako zbrljano kao kod mene - http://serbianforum.org/pravila-i-tutorijali-foruma/41161-ubacivanje-slika-na-forum.html
 
Član
Učlanjen(a)
27.06.2009
Poruka
18
hvala!napokon neko da odgovori na ovu temu!toliko toga si napisao i objasnio,kao da ih je pisalo njih 10!:blum3::acute:crtanje stripova je pravo uzivanje,i super je sto imam s nekim to da podelim!pubertet evo prezivljavam kako znam,a stripovi mi pomazu da odlutam za trenutak u drugi i bolji svet....:dance2::acute:

Ima nas jos, doduse nisam autor ali sam veliki obozavalac i kolekcionar:dance2:
 
Natrag
Top