Strategija za spas privrede

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Strategija za spas privrede

eko-glavna.jpg


Vlada Srbije planira, bar prema onome što je ove nedelje rečeno njenim socioekonomskim partnerima, odnosno predstavnicima poslodavaca i sindikata, sprovođenje novih mera koje bi trebalo da omoguće pristojan privredni i socijalno prihvatljiv ambijent u ovoj godini.

- Na sednici Socijalno--ekonomskog saveta, predstavnici Vlade najavili su poteze koji bi, pre svega, trebalo da omoguće rast proizvodnje u Srbiji - kaže za "Novosti" jedan od učesnika sastanka. - U tom smislu, predstavili su i svoje prioritete za 2010. godinu.

Propisi

- S obzirom da privreda kao jednu od najvećih prepreka za poslovanje vidi nepotrebno administriranje, Vlada Srbije će, u naredna dva meseca, upodobiti važeća podzakonska akta, ali i zakone, a sve kako bi sprečila da privreda i dalje gubi ogroman novac zbog nepotrebnih procedura. Prema tvrdnjama nadležnih, najveći problem u sprovođenju odluke o ukidanju nepotrebnih procedura ima u Poreskoj upravi Srbije i PIO fondu. Inače, procene Jedinice za "giljotinu propisa" su da privreda godišnje izgubi najmanje 180 miliona evra zbog nepotrebnog administriranja. Takođe, izveštaji raznih antikorupcijskih tela i organizacija govore da je upravo višak procedura pogodno tlo za korupciju.

Privatizacija

- Mada je za prodaju ostalo relativno malo društvenih preduzeća, namera države je da se, uprkos tome što je u najvećem broju slučajeva reč o firmama koje nisu posebno atraktivne, strožim procedurama spreči da ove kompanije, kao gazde, ubuduće dobijaju sumnjive investitore. Vlada će, kako je rečeno i predstavnicima sindikata i poslodavaca, pokušati da sve firme koje su preostale za prodaju učini atraktivnijim i da za njih pronađe

strateške investitore.

Stečaj

- Konstatujući da se ozbiljni investitori pri donošenju odluke da kupe neku firmu pre odlučuju za preduzeće koje se reorganizuje kroz stečaj, nego za ono koje navodno posluje, a zapravo grca u dugovima, Vlada je najavila da će u svim kompanijama koje ispunjavaju uslove za odlazak u likvidaciju po novom Zakonu, proglasiti stečaj i pokušati da kroz proces reorganizacije osnaži firmu.

Ambijent

- VeĆ krajem marta ove godine biće, po novom Zakonu o stečaju, obrisane sve firme čiji su računi neprekidno tri godine u blokadi. Računa se da će na ovaj način iz privrede nestati više od 7.000 preduzeća.

Proizvodnja

- Vlada veruje da su pojedinačni primeri seljenja proizvodnje iz zemalja EU u Srbiju tek najava brojnijem seljenju fabrika koje danas rade u zapadnoj Evropi. U Vladi veruju da je razlog za ovakav trend ne samo u jeftinijoj i kvalitetnoj radnoj snazi, već i u mnogobrojnim podsticajima koje dobijaju ulagači.

Disciplina

- Poslodavci i predstavnici reprezentativnih sindikata insistirali su na ujednačenim uslovima poslovanja u Srbiji. U tom smislu, insistira se, pre svega, na drugačijem tretiranju dugova prema privatnom sektoru. U tom smislu, najavljeno je i jačanje finansijske discipline, a koje će pomoći i upravo formirana jedinstvena baza podataka Poreske uprave Srbije.

Stabilnost

- Predstavnici Vlade Srbije ponovili su svojim socijalno-ekonomskim partnerima da se u narednom periodu svakako neće ići sa povećanjem bilo kakvih dažbina državi. Takođe, najavljeno je da će Vlada, u slučaju dobrih makroekonomskih pokazatelja u prvoj polovini godine, u septembru pokrenuti proces "odmrzavanja" plata i penzija budžetskih korisnika.

Socijalno ugroženi

Vlada će, bar prema najavama datim na sednici Socijalno-ekonomskog saveta, pokušati da već utvrđenim sredstvima iz budžeta pomogne socijalno ugroženim radnicima, ali će u narednom periodu intenzivnije raditi na oživljavanju proizvodnje u nerazvijenim područjima Srbije, odnosno u mestima gde su prosečne zarade ispod 60 odsto republičkog proseka. Kao jednu od skorijih mera, predstavnici Vlade najavili su povoljne kredite Fonda za razvoj (uz kamatu od 3,5 odsto) za sve ozbiljne investitore koji planiraju obnavljanje proizvodnje u najsiromašnijim opštinama u Srbiji.

Cena rada

Mada se očekivalo da će se na upravo održanoj sednici Socijalno-ekonomskog saveta utvrditi nova najniža cena rada u Srbiji, odluka o tome odložena je za nedelju dana.


Izvor: Večernje novosti/G.Bulatović
 
Natrag
Top