Štrajk prosvetara i čuvara zatvora

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Štrajk prosvetara i čuvara zatvora

18. januar 2011. | 14:06 | Izvor: Beta, Tanjug

Beograd -- Zbog loših uslova rada i niskih plata 28. januar u Srbiji obeležiće generalni štrajk prosvetnih radnika i čuvara u zatvorima.

20hnajk.jpg


Zaposleni u prosveti najavili su da će tog dana obustaviti nastavu u 1.500 škola, a zatvorski čuvari da će obustaviti posete advokata i porodice svim zatvorenicima kao i da zatvorenike neće voditi na suđenja.

Štrajkački odbori Sindikata radnika u prosveti Srbije (SRPS), Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije i Granskog sindikata prosvetnih radnika "Nezavisnost" zahtevaju od Vlade da obezbedi povećanje budžeta za prosvetu za 24,5 odsto više u odnosu na prošlu budžetsku godinu, navodeći da bi tako zaposleni na mestima najjednostavnijeg rada dobili zagarantovani minimalac, kao i da bi odnos između koeficijenata za složenije poslove bio jednak odnosu koji je bio pre zamrzavanja plata.

2ijlqut.jpg


Sindikati koji će se 28. januara udružiti u potpunoj obustavi rada dve godine, obezbedi sredstava i isplati otpremnine, kao i da odmahpristupi pregovorima o utvrđivanju izmenjene Uredbe o koeficijentima zaposlenih u prosvetu u skladu sa ranijim zahtevima.

Predsednik granskog sindikata prosvetnih radnika "Nezavisnost" Tomislav Živanović rekao je da sindikati generalnim štrajkom žele da ukažu na "gomilu problema" sa kojima se suočavaju prosvetni radnici u Srbiji, poručujući da u Srbiji 28. januara "bar 1.000 škola mora stati".


"Ova Vlada se ponaša kao da je dobila mandat da ugasi obrazovanje u Srbiji i zato ćemo 26. januara u pet do 12 ispred zgrade Vlade Srbije simbolično podići spomen-ploču srpskom obrazovanju",
kazao je Živanović.

Predstavnici sindikata prosvetnih radnika poručili su da ne očekuju komentare da će se štrajk sprovoditi nauštrb dece i da će šira javnost prepoznati borbu prosvetnih radnika za bolje uslove rada.

259absx.jpg


Uslovima rada i niskim zaradam nezadovoljni su i čuvari u zatvorima koji će 28. januara stupiti u generalni štrajk do ispunjenja njihovih zahteva za povećanjem zarada i isplatom dodatka od 10.000 dinara za decembar i januar.

To će biti prvi štrajk čuvara u srpskim zatvorima ikad.

"Zaposleni u zatvorima će poštovati minimum procesa rada iz bezbednosnih razloga i sprovodiće fizičko obezbeđenje zatvorenika, staraće se o potrebama higijene, šetnji, prijemu i otpustu lica lišenih slobode",

Prema njegovim rečima, tokom štrajka stražari u zavorima neće okrivljene sprovoditi na suđenja, neće im omogućavati posete advokata i porodice, neće primati pakete, niti će se starati o zatvorskim kantinama.
rekao je na konferenciji za novinare predsednik Jedinstvene sindikalne organizacije zaposlenih u ustanovama za izvršenje krivičnih sankcija u Srbiji Dragoljub Kuridža.

Kuridža je podsetio da su zahtevi zaposlenih u zatvorima Upravi za izvršenje krivičnih sankcija i Ministarstvu pravde prosleđeni 5. novembra 2010. godine ali da nisu dobili nijednu povratnu informaciju da li se njihovi zahtevi barem razmtraju.

Sindikat zatvorskih čuvara traži izmenu Uredbe o koeficientima za isplatu plata zaposlenih u skladu sa Izmenama Zakona o platama državnih službenika i nameštenika, kao i popravljanje materijalnog položaja uz isplatu dodatka na platu od 10.000 dinara jer je to učinejno za zaposlene u policiji i sudovima, rekao je Kuridža.

On se posebno požalio na težak položaj zaposlenih koji rade, kako je naveo, najteži i najstresniji posao prema studijama Svetske zdravstvene organizacije, i to u uslovima koji su daleko ispod standarda Evrospke unije i Ujedinjenih nacija.
"Pojedini zatvori su stari i po više od 200 godina. Prebukirani su i bezbednost čuvara je stalno ugrožena",
naveo je Kuridža i napomenuo da u Evropi na jednog čuvara ide jedan zatvorenik, dok u Srbiji na 11.500 zatvorenika radi 3.500 stražara.
On smatra da uvođenje elektronskih nadzora uz pomoć narukvica i alternativne sankcije neće rešiti problem prebukiranosti zatvora, zbog, kako je naveo, velike kriminalizacije društva u kom se, svake godine, u proslednjih pet godina, broj zatvorenika povećava za 1.000.

Kuridža posebno požalio na težak položaj zaposlenih koji rade, kako je naveo, najteži i najstresniji posao prema studijama Svetske zdravstvene organizacije, i to u uslovima koji su daleko ispod standarda Evrospke unije i Ujedinjenih nacija.
"Pojedini zatvori su stari i po više od 200 godina. Prebukirani su i bezbednost čuvara je stalno ugrožena", naveo je Kuridža i napomenuo da u Srbiji na 11.500 zatvorenika radi 3.500 stražara.

B92

 
Natrag
Top