ADMINISTRATOR
- Učlanjen(a)
- 10.05.1971
- Poruka
- 54.332
Stolić uz baštensku ležaljku
Kako bi pri opuštanju hladni napici i lagano štivo uvek bili nadohvat ruke, razvili smo uz našu baštensku ležaljku i odgovarajući stolić. Jer na kraju krajeva prave lenčine žele uštedeti svaki nepotreban korak.
Sto se sastoji od malih delova od lepljenog drveta. Ukoliko ih ne možete dati iseći u trgovini građevinskim materijalom, prihvatite se sami (ubodne) testere. Pritom se preporuča stezaljkama na radni komad pričvrstiti odgovarajuće letve kao paralelni graničnik.
Kod našeg stolića spoljni okvir pridržava dva postolja U-oblika; iznutra se šrafovima pričvršćene ploče brinu za održavanje stabilnosti.
Imajte na umu da je smrekovina - čak i lakirana ili premazana lazurom - manje otporna na vremenske uticaje od drugih vrsta drveta. Ako želite ići na sigurno, bolje će biti da posegnete za tikovinom ili bagremovim drvetom.
Sledeće uputstvo za izradu prilagođeno je pločama od lepljene smrekovine debljine 18 mm. Ako ćete upotrebljavati druge materijale ili dimenzije, morate odgovarajuće prilagoditi i spisak potrebnih elemenata.
U trgovini građevinskog materijala ili kod stolara dajte da Vam iseke potrebne dimenzije ploča.
http://www.bosch-do-it.rs/bosch-do-...11376/houseofbosch.shtml?view=list#kommentare
Uputstvo
1
Spajanje nogu i poprečnih spojnica u postolja uz pomoć šrafova
Izbušite rupe na nogama i poprečnim spojnicama i upustite ih. Montirajte delove akumulatorskim odvrtačem i šrafovima 4 x 60 mm u postolje U-oblika kako je opisano u crtežu. Isto to učinite i sa drugim parom nogu.
Savet za spajanje šrafovima dvaju drvenih delova
Onaj deo kroz koji će šraf prvo proći uvek izbušite na 0,5 do 1 mm veći prečnik od prečnika šrafa; rupa treba biti upuštena za glavu šrafa. Drugi deo u koji šraf prodire nakon što prođe kroz prvi deo uvek bušite na 1 mm manji prečnik od prečnika šrafa.
2
Spajanje stranica okvira sa postoljima
Kao iduće šrafovima se spajaju letve okvira sa postoljima. U tu svrhu izbušite postolje prema merama navedenim na našem crtežu. Upustite rupe na strani koja gleda na sredinu stola.
Dugu letvu okvira postavite na potpornje spoljnom stranom prema dole. Na nju pomoću stolarskog metra postavite postolje, tako da prema gornjoj ivici i prema uskim letvama sa leve i sa desne strane ima 18 mm rastojanja (debljina materijala letava okvira i letava koje tvore površinu stola). Stezaljkama fiksirajte letvu i postolje u ovom položaju. Sada možete delove montirati akumulatorskim odvrtačem i šrafovima 4 x 60 mm. Isto to učinite i sa drugim postoljem.
Položite jednu od kratkih letava okvira na radnu površinu. Postavite na nju oba postolja sa montiranim dugim letvama okvira tako kao što će biti montirane. Fiksirajte stezaljkama noge na kratku letvu okvira i pričvrstite letvu kroz izbušene noge akumulatorskim odvrtačem i šrafovima 4 x 60 mm. Isto to učinite i sa drugom kratkom letvom okvira - i gotovo je postolje!
I pri ovom radnom koraku vodite računa o našim savetima za spajanje dvaju drvenih delova koji su navedeni u radnom koraku broj jedan.
3
Spajanje stonih letava šrafovima
Izbušite na svakoj strani postolja po osam rupa za spajanje sa stonim letva. Pozicionirajte ove rupe uvek tako da šrafovi zahvaćaju u sredinu poprečnih spojnica. Upustite rupe odozgo.
Polegnite stone letve gornjom stranom nadole na radnu površinu i to tako kako trabaju da budu raspoređene jedna naprema drugoj u gotovom stanju. Kako biste održali tačno isto rastojanje između stonih ploča, radite sa odstojnicima; obe spoljne letve sa po 5 mm rastojanja od letava okvira, preostale tri letve isto sa po 5 mm rastojanja od letava okvira. Sve letve trebaju da imaju međusobno rastojanje od 10 mm. Ukoliko je sve dobro posloženo, mogu da se stone letve odozdo montiraju kroz postolja pomoću akumulatorskog odvrtača i šrafova sa upuštenom glavom 4 x 60 mm.
I pri ovom radnom koraku vodite računa o našim savetima za spajanje šrafovima dvaju drvenih delova koji su navedeni u radnom koraku broj jedan.
4
Montiranje ploča za ojačanje
Kako bi sto bio zaista stabilan, oba postolja se na kraju ukrućuju pločama za ojačanje.
Za spajanje šrafovima na postolja izbušite ploče za ojačanje tako da šrafovi zahvaćaju u noge i u poprečne spojnice. Upustite rupe na strani ploča za ojačanje koja gleda na sredinu stola.
Sto sada postavite na potpornje sa jednom stranom postolja prema dole. Montirajte ploču za ojačanje na postolje akumulatorskim odvrtačem i šrafovima 4 x 40 mm. Okrenite sto na suprotnu stranu i montirajte drugu ploču za ojačanje na isti način - i stolić je gotov.
I pri ovom radnom koraku vodite računa o našim savetima za spajanje šrafovima dvaju drvenih delova koji su navedeni u radnom koraku broj jedan.
5
Brušenje drvenih površina
Kako bismo površinu našeg stolića mogli što celovitije i kvalitetnije obraditi, trebamo to učiniti pre završnog sastavljanja.
Prvo skosite sve bridove, tako da ih obradite brusnim papirom granulacije 120 ili 180 pod uglom od 45°, tako da nastane mali skošeni brid. Vidljive površine uvek brusite brusilicom prateći strukturu drveta, isprva grubljim (granulacije 120 ili 180), tada finijim (do 240) brusnim papirom.
Zatim površine treba navlažiti mokrim sunđerom, vlažno obrisati. Prilikom sušenja pojedinačna drvena vlakna će se uspraviti, tada ih možete polako ukloniti brusnim papirom granulacije 180. Nakon toga drvo je spremno za obradu površine. Mali savet: pazite da brusni papir nije izlizan, kako se vlakna ne bi samo utiskivala, već sasvim odsecala.
6
Lakiranje površina
Prvo temeljito pročitajte uputstva za rukovanje i bezbednosne savete koje je naveo proizvođač. Radite u dobro ventiliranoj prostoriji i pritom izbegavajte pušenje, jelo i piće.
Lazuru obilato nanosite sistemom za fino prskanje, a suvišnu lazuru odstranjujte krpom. Poštujte vreme sušenja koje je naveo proizvođač.
Konstrukcija stolića
Preuzeto sa bosch-do-it.rs