Stočare ucenjuju, a trgovci profitiraju

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Stočare ucenjuju, a trgovci profitiraju




Izvor: Blic MILAN PILIPOVIĆ | 16. 11. 2010. - 00:02h | Foto: D. Božić

Gradiška - Poskupljenje stočne hrane i činjenica da je ovogodišnji rod žitarica znatno podbacio direktno će uticati na poskupljenje stoke na farmama i pijacama, kao i mesa u mesnicama, najavljuju stočari u BiH.
90919_meso-02--foto-d-bozic_f.jpg

Potrošači tvrde da mesari previše pumpaju cenovnike, mesarima smetaju loši uslovi poslovanja


Predsednik Udruženja proizvođača svinja RS Mišo Maljčić koji na vlastitim farmama u Prijebljezima kod Srpca godišnje proizvodi 6.000 prasadi i tovi 3.000 svinja, kaže da će ova proizvodnja uskoro doživeti kolaps. Tvrdi da su farmeri na gubitku zbog jeftinih živih svinja i skupog žita, zbog čega su prinuđeni na drastično smanjenje broja tovljenika. To će, nesumnjivo, izazvati nova poskupljenja u mesnicama. Drastično će za vreme jesenjeg svinjokolja poskupeti ionako preskupo meso. Sadašnja cena od 2,30 do 2,50 maraka po kilogramu tovljenika nije isplativa jer su kukuruz, soja i drugi premiksi za stočnu hranu dostigli marku po kilogramu. To je nemoguće ukalkulisati u našu proizvodnju, ističe Maljčić.

Iz Udruženja „Eurofarmer“ iz Bijeljine poručuju da su nove cene neminovnost, zbog pogrešne poljoprivredne i trgovačke politike. „Verovatno će poskupiti meso u mesnicama, ali cena otkupa životinja će ostati ista. Proizvođač je ucenjen, dok trgovci profitiraju“, kažu u „Eurofarmeru“. Da mesari neopravdano zarađuju saglasni su i u Ministarstvu poljoprivrede RS gde kažu da mesnice imaju tri do četiri puta veću zaradu nego farmeri. „Formiranje cene mesa mora se preispitati i razotkriti kome ide u džep razlika između žive stoke i mesa“, kategorični su u Ministarstvu.



Kao bitan faktor koji negativno utiče na domaće tržište jeste damping iz susednih zemalja, tvrde ljevčanski farmeri. „Imamo samo 30 odsto stimulacija u poređenju sa Hrvatskom i Srbijom gde su farmeri bolje nagrađeni, imaju veće državne premije za izvoz i mogu BH tržištu ponuditi jeftinije svinjsko, ali i ostale vrste mesa nego domaći proizvođači“, kažu naši sagovornici iz okoline Gradiške i Srpca.


U Ministarstvu poljoprivrede RS podsećaju da su otkup 5.000 svinja i 2.500 junadi stimulisali sa 210 maraka po grlu. „Time želimo korigovati stanje na tržištu i zaštiti domaće proizvođače jer su oni višestruko ucenjeni“, kaže portparol ministarstva Bojan Kecman.


Predsednik Udruženja poljoprivrednika RS Vladimir Usorac uveren je da će cene mesa do kraja godine u RS i FBiH vrtoglavo rasti. „Tome je doprinela izuzetno teška prošla godina, kada je suša gotovo prepolovila rod kukuruza, koji se najvećim delom koristi za stočnu hranu, pa je ona poskupela za više od sto odsto“, rekao je Usorac. On tvrdi da je za najodgovornija država BiH koja je sklapala i sklapa sporazume sa zemljama Evropske unije ne konsultujući entitete i dajući tim zemljama povlašćeni položaj prilikom uvoza.


Nema kupaca
Veselin Prodana, mesar u mesnici „Vanja“ u Gradiški kaže da ima osnova za poskupljenje mesa. „Još su samo cene svinja nešto niže, a junad i bikovi su poodavno poskupeli preko četiri marke žive mere. Međutim, problem je kome će prodavati meso kada se i sada kupuje na grame“, kaže Prodana. Na primedbu da mesari ostvaruju ekstraprofit, odgovara: „To nije tačno. Tako govore oni koji misle da sa dva utovljena bika mogu živeti godinu“, kaže Prodana.


Skuplje samo u Ljubljani i Zagrebu

Dragovan Petrović iz Udruženja potrošača RS tvrdi da nema osnova za poskupljenje mesa zato što kalkulacije ne idu u prilog ni mesarima niti farmerima. „Farmeri moraju ukalkulisati i bitna davanja Vlade RS kroz otpis dugova i subvencije, a mesari biti svesni da, ukoliko podignu cene, to meso neće imati kome da prodaju i izazvati veći uvoz jeftinijeg mesa. Kod nas su cene mesa u mesnicama neujednačene i previsoke. Samo u Ljubljani je svinjetina i junetina za nijansu skuplja nego u Banjaluci, a u Zagrebu je samo junetina skuplja. U svim drugim zemljama bivše Jugoslavije meso je jeftinije nego u RS“, kaže Petrović.
 
Natrag
Top