Stetni crtani filmovi za vasi decu

Član
Učlanjen(a)
18.06.2012
Poruka
1.272
dete-gleda-tv.png

Ruski psiholozi sproveli su istraživanje nakon kojeg su naveli koji crtani filmovi najštetnije deluju na um deteta.
Na prvom mestu najštetniji crtani za decu je „Maša i medved“. U objašnjenju se navodi da se glavna junakinja Maša loše ponaša – pravi pakosti, pravi gestikulacije… Naučnici kažu da će se to loše odraziti na decu koja mogu pomisliti da je takvo ponašanje normalno.
Crtani film „Maša i medved“ je popularan ne samo u Rusiji već i u Italiji, Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Indoneziji, na Bliskom Istoku, ali i u Srbiji i susednim zemljama.

Popularnost devojčice Maše u muslimanskom svetu u vezi je sa činjenicom da joj je glava pokrivena maramom, stoji u istraživanju.

Američki „Monster High“ osvojio je drugo mesto na rang-listi. Psiholozi smatraju da vokabular likova iz crtanog filma može pokvariti decu.

„Sunđer Bob Kockalone“ zauzeo je treće mesto na listi jer je glavni lik previše sebičan i stalno kritikuje odrasle.
Na četvrtom mestu je američki klasik Tom i Džeri. Stručnjaci smatraju da se glavni likovi ponašaju nedolično.

Ivor:juznibanat.rs

Preterano gledanje tv-a stetno za decu od 3 do 6 godina

Dekan Pedagoškog fakulteta na Univerzitetu u Bartinu, na severu Turske, dr Firdevs Gunes kazala je kako mnogi roditelji dozvoljavaju deci da gledaju crtane filmove i po nekoliko sati, kako bi mališani bili okupirani dok oni završavaju određene obaveze. Gunes je upozorila da je to za decu vrlo štetno.

“Kod dece koja provode više od sat vremena dnevno ispred malih ekrana, primećeni su problemi sa snom, visokim pritiskom, agresivnošću i pažnjom”, kazala je Gunes i dodala da pojedini programi negativno utiču na dečje fizičke, psihičke i komunikacijske veštine.

“Crtani filmovi utiču na pažnju i razvoj komunikacijskih veština. Ali iako to može pozitivno uticati na decu, može se postići i kontraefekat”, upozorila je Gunes ističući da pojedina deca provode i veći deo dana ispred malih ekrana.

“Pojedina deca satima sama gledaju televiziju. Korisnije je da im date da čitaju knjigu, da im u knjizi pokažete slike i igrate se s njima. Takvim aktivnostima podstiče se detetov razvoj. Ukoliko mališan želi da gleda televiziju, to bi trebalo da bude porodično gledanje”, rekla je Gunes i dodala da deca ne ostvaruju komunikaciju dok gledaju televiziju. Ona je navela da su istraživanja pokazala kako preterano gledanje televizije kod dece mlađe od tri godine usporava razvijanje govora.

“Deca u tom uzrastu ne mogu da povežu tok radnje većine crtanih filmova koje gledaju, već se fokusiraju na boje, svetla i promenu glasova. Oponašaju ono što vide na ekranima. Dete može da poželi osobine koje ima junak koji svakoga može da pobedi, princeza, ili vila koja leti. To može da bude vrlo štetno za dete”, pojasnila je Gunes i dodala da deca između tri i šest godina ne bi trebalo da gledaju televiziju duže od 60 ili 90 minuta, a starija od šest godina ne bi smela da gledaju crtane filmove duže od dva sata.

Gunes je dodala kako su tri pravila za roditelje nezaobilazna: da u dečjoj sobi nema televizora, da se, koliko je to moguće, dete do njegove pete godine drži dalje od TV-a, kao i da se deci koja idu u osnovnu školu ne dozvoli gledanje televizije duže od četiri sata nedeljno.

Roditeljima preporučuje da umesto toga, s decom pevaju, podstiču kreativno i konstruktivno razmišljanje, daju im mogućnost donošenja sopstvenih odluka, kao i da decu uče kako da kritički razmišljaju.

IZVORDetinjarije.com, M. P.
 
Natrag
Top