Staza od panjeva

__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Staza od panjeva

Stari železnički pragovi i telegrafski stupovi razvijaju malo toplinske energije, ali zato puno dima. A što će nam dim, ionako ga je previše svuda oko nas. Stoga je bolje drvo vratiti tamo gde i pripada- prirodi. Na primer, u dvorište koje će ograđeno i obloženo drvenim oblicama izgledati drugačije, toplije kao i dodir noge sa tlom.

Materijal koji smo koristili, drvo, sa svojim posebnim svojstvima posebno je pogodan pri uređivanju malih parcela i što je najvažnije, prirodan materijal. Ograde za zaštitu od pogleda sa strane, načinjene od palisada visine čoveka, deluju mnogo harmoničnije od bilo koje zidine ili betonirane ograde. Odbačeni železnički pragovi ili telegragfski stupovi, kao stvoreni su za uređivanje vrta, jer će godinama ukrašavati vrt, na zadovoljstvo vlasnika.

1. Kao ograda za vrt i ujedno delimična zaštita od pogleda dobro će poslužiti oblice visine oko jedan metar. Prema uobičajenoj gruboj proceni, trećina stuba treba biti ukopana u zemlju.
Drvena-staza-001.jpg


2. Stepenice od ploča biće sigurne od klizanja ako se kombinuju sa drvenim klinovima iz oblica. Dubina ukopavanja iznosi najmanje 40cm.
Drvena-staza-002.jpg


3. Drveni pod na otvorenom. Na takvom podu noge vašeg baštenskog nameštaja neće upadati u tlo, a kiša će oticati brzo i neće se stvarati barice.
Drvena-staza-003.jpg


4. Pomoću palisada izrađenih od kraćih oblica možete odvojiti pojedine delove vrta i time naglasiti raspored zasebnih celina. Na slici vidite kako je prostor za igru dece, ispunjen peskom, odvojen od osetljivog ukrasnog bilja, ali se isto tako uklapa u ceo vrt.
Drvena-staza-004.jpg


5. Mogućnosti aranžiranja su mnogobrojne. Jedna od njih je postavljanje palisada u različitim visinama. Ovo je zgodno rešenje za ograde prema susednom vrtu ili za dobijanje zaštićenog ugla.
Drvena-staza-005.jpg


6. Visoke palisade od uskih oblica za zaštitu od pogleda sa strane i kratke široke oblice kao ograda leje sa biljem i cvećem ili kao ograda putića, mnogobrojne su mogućnosti koje nam pruža ovaj višenamenski materijal.
Drvena-staza-006.jpg


Letve za poravnavanje, ravnjače, najvažniji su pomoćni alat. Jedino pomoću njih možete postići jednaku visinu poda. Oblice se nabijaju čekićem, a prostor između njih ispunjava sitnim šljunkom. Rub oblica treba odrezati kako bi stajale uz ravnu ivicu.

Pesak uz okvirne gredice treba pažljivo poravnati zidarskom mistrijom, kako ne bi sprečavao pravilan smeštaj oblica uz ivicu ograde koje postavljamo na razmacima od po dva metra. Gredice služe za bolje držanje i slaganje oblica. Pri oblaganju dužih staza, gredice treba obavezno koristiti kako se oblice ne bi počele vremenom pomerati i ispadati.

Visinu peščanog temeljnog sloja treba odrediti prema oblici koja se prisloni uz ravnjaču, smeštenu uz ivicu gredice. To je moguće zato što su oblice jednake dužine (10, 15 ili 20cm) samo su im debljine različite.

Kako bi staza bila zaista ravna, visinu treba često proveravati i dodavati pesak.

Ograda staze takođe je od okruglih palisada, samo su oko 20cm više od oblica kojima oblažemo stazu. Palisade treba malo dublje ukopati, jer moraju izdržati pritisak zemlje sa strane. Fuge između oblica treba dobro ispuniti i nabiti peskom, a isto je i pri stavljanju oblica na stazu. Red po red, treba pre stavljanja novih komada dobro zapuniti i podbiti peskom.
Drvena-staza-009.jpg


Postavljene odreske oblica treba stalno pomoću ravnjače čekićem podešavati na pravilnu visinu. Budite zadovoljni tek kada vidite da ravnjača u svim smerovima podjednako dobro naleže.

Završeni ugao gotovo je prava igra slagalice. Treba pažljivo izabrati komade koji će pristajati i na kraju u celosti popuniti ugao.

10. Sad se na postavljanu stazi sipa vlažni sitni šljunak ili pesak, da se ispune međuprostori između oblica. Sipanje vlažnog peska ima svojih prednosti: s obzirom da ima lepljiva svojstva bolje prianja uz spomenute međuprostore. Suvi, prašnjavi pesak bi se pri svakom težem koraku po stazi izbacivao iz fugni. No, i ovaj drveni pod mora sadržati izvesnu odgovarajuću vlagu, koja po pravilu treba odgovarati onoj koja sadrži živo drvo. U protivnom slučaju bi drvene oblice već kod sledeće kiše nabubrile i izdigle se iz svog čvrsto nabijenog peščanog ležišta.
Drvena-staza-010.jpg


11. Nakon toga uz pomoć zidarske lopatice, pesak se ravnomerno rasporedi i dobro se ispune fugne i međuprostori između oblica. Višak peska treba odstraniti. Dobro je proći stazom i vibracijskim nabijačem, jer će se na taj način pesak još bolje sabiti među oblacima. Ako to radite ručnim nabijačem pazite da ne oštetite ivice oblica.


12, 13, 14. Stazu treba posuti još jednom peskom i višak odkloniti. Ako su neke oblice još kose u ovoj ih fazi definitivno poravnajte.

Drvena-staza-011.jpg


Gotova se staza svojom smeđom bojom harmonično uklapa u boje rastinja. Takva staza zahteva održavanje samo u vreme velikih vrućina, kad je treba redovnim razmacima poprskati vodom kako bi se drvo sačuvalo od prevelikog rasušivanja.
 
Natrag
Top