Šta vam sve govore njihovi snovi

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Šta vam sve govore njihovi snovi



B. Tasić | 04. 11. 2010. - 00:02h | Foto: Shutterstock | Izvor: Blic


Retko koje dete između četiri i sedam godina je toliko slobodno da može svojim roditeljima otvoreno da kaže čega se plaši, a šta voli. To je delimično zbog toga što u tako ranom uzrastu deca ni sama nisu sigurna u svoja osećanja, a i ne umeju da pronađu odgovarajuće reči. Ipak, američki stručnjaci tvrde da postoji način da to otkrijete. Pitajte ga šta sanja... Sve što dete prećutkuje u snu se razotkriva preko simbola.
87067_svsan-foto-shutterstock17812249_f.jpg
Ako sanjaju blago, znači da im raste samopuzdanje

Letenje, planinarenje i pronalaženje blaga pokazuju da detetu raste samopouzdanje, ali zveri, čudovišta i ruganje upozoravaju na potisnute probleme. Zato je razumevanje dečjih snova putokaz do njihovih želja, strahova, problema i potreba u školi i kod kuće, otkriva američki psiholog doktorka Pem Spur. Opuštena atmosfera tokom doručka idealno je vreme za razgovor o noćnim izletima u svet podsvesti. A ako prepričavanje snova postane jutarnja rutina, deca će se lakše prisetiti detalja, pa će roditelji lakše razabrati simboliku sna.

- Letenje je san karakterističan za svako zadovoljno dete, što je roditeljima smernica da je sve kako treba - napominje dr Spur. Od četvrte do sedme godine deca često sanjaju kako pronalaze blago ili otkrivaju veliku tajnu, što je posledica jačanja samopouzdanja i ponosa zbog savladavanja novih prepreka, kao što je, na primer, vezivanje cipela - navodi ova autorka.



U ovim godinama česti su i snovi o kućnim ljubimcima. To je pokazatelj kreativnosti ili osvešćivanja odgovornosti i brige za druge.


Snovi u kojima dete mora da se suoči sa izazovima kao što je, recimo, penjanje na planinu roditeljima pokazuju kako se u stvarnom životu deca suočavaju s preprekama. Ako su snovi srećni, tada probleme uspešno prevazilaze - ako je reč o noćnoj mori, roditelj mora da pomogne.
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Jednu noć mi je sin došao kod mog kreveta sa sve jastukom u ruci rekao mi je da je sanjao vanzamaljca.
Pustila sam ga u moj krevat. Setila sam se da se neki razgovor vodio pred njim upravo na tu temu.
I sada mu se desi ponekad da dođe sa jastukom (u dva meseca jednom). Ne mislim da je to zbog nekog problema. Dete jednostavno voli da gleda budalaštine. Kad god sanja neku glupost kada ga sutradan ispitam šta je gledao ili o čemu se razgovaralo uvek sa ispostavi da je to u pitanju. Ode u komšiluk pa gledaju horor ili čuju neki strašni razgovor ili ih neko nemerno plaši. A kako stari kažu o čemu misliš to i sanjaš.
 
Natrag
Top