Šta poslanike čeka kada se vrate u klupe

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Šta poslanike čeka kada se vrate u klupe

Poslanike Skupštine Srbije na početku 2010. godine u proceduri čeka više od 100 vladinih zakonskih predloga, među kojima je i tridesetak međunarodnih konvencija, sporazuma, finansijskih ugovora i protokola.



Najviše zakonodavno telo će, prema najavama predsednice parlamenta Slavice Đukić-Dejanović, u 2010. godini nastaviti efikasnu zakonodavnu aktivnost, koju je u 2009. obeležilo donošenje više od 300 zakona i drugih akata.

Parlamentarce u proceduri čekaju i Predlog zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu, koji je Vlada Srbije usvojila na poslednjoj sednici u 2009. godini, kao i predlozi zakona o amnestiji, o završnom računu budžeta za 2008, o pivu...

Medju zakonima koji čekaju na usvajanje u 2010. godini su i predlozi zakona o izmenama i dopunama Zakona o obeležavanju dana žalosti na teritoriji Republike Srbije, o volontiranju, o učeničkom i studentskom standardu, o predškolskom vaspitanju i obrazovanju, kao i Predlog carinskog zakona.

Tu je još i nekoliko zakonskih predloga koji se odnose na saradnju Srbije i drugih država u oblasti odbrane, policije, vizne liberalizacije.

Tako poslanike u 2010. godini čekaju i predlozi zakona o potvrživanju sporazuma Srbije i Norveške, kao i Srbije i Švajcarske o olakšanoj proceduri za izdavanje viza i sporazum Srbije i Norveške o readmisiji osoba koje nezakonito borave.

Kada je reč o mežunarodnoj saradnji u oblasti odbrane i policije, parlamentarce čekaju sporazumi Srbije sa Velikom Britanijom i Irskom o saradnji u oblasti odbrane, kao i sporazumi Srbije s Portugalijom, Makedonijom, Slovenijom, Norvesskom, Španijom, ali i Predlog zakona o potvrđivanju memoranduma o razumevanju između Vlade Srbije i Vlade Iraka o saradnji i vojnoj obuci za iračke oružane snage.

U proceduri je i Predlog zakona o potvrđivanju sporazuma izmežu Srbije i Švajcarske o policijskoj saradnji u borbi protiv kriminala, zatim sporazum Srbije i Hrvatske o policijskoj sradnji, sporazum Srbije i Izraela o sradnji u borbi protiv ilegalne trgovine i zloupotrebe narkotika...

Među zakonskim predlozima koji najduže čekaju na razmatranje i usvajanje je Predlog zakona o izmenama i dopunama zakona o poštanskim uslugama, koji je u proceduri od septembra 2008. godine, zatim Predlog zakona o zaštitniku prava deteta (oktobar 2008.), Predlog zakona o zavrssnom računu budžeta Srbije za 2007. (avgust 2008.).

U proceduri je i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o tržištu hartija od vrednosti i drugih finansijskih instrumenata (septembar 2008. godine).

Među zakonima koji su više od godinu dana u skupštinskoj proceduri su i predlozi zakona o izmenama i dopunama Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma, kao i o izmenama i dopunama Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa i opštih akata i izdavanju "Službenog glasnika".

Parlament je u prošloj godini održao dva redovna zasedanja - prolećno i u okviru njega šest sednica i jesenje u okviru koga je održano sedam sednica, dok su u prvoj polovini godine poslanici zasedali i na jedanaest vanrednih sednica.

Prema Ustavu Srbije, parlament se sastaje u dva redovna zasedanja godišnje

- prolećnjem, koje počinje prvog radnog dana u martu i jesenjem, koje počinje prvog radnog dana u oktobru. Redovno zasedanje ne može trajati duže od 90 dana.

Poslanici bi u skupštinske klupe mogli da se vrate i ranije od 1. marta, kada bi trebalo da počne prolećno zasedanje, jer je Djukić- Dejanović u nedavnom intervjuu Tanjugu najavila da bi do tada poslanici trebalo da u periodu vanrednog zasedanja raspravljaju o novom zakonu o Skupštini Srbije.


Izvor: Tanjug
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Čeka ih dnevnica, putni troškovi, jeftina jela u skupštinskom restoranu i gomila bezveznog papira oko kojeg moraju da se bakću! :dance2:
 
Natrag
Top