Šta leče menta, zeleni čaj, kopriva...

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Šta leče menta, zeleni čaj, kopriva...

Vesti-online



Lekovita svojstva čajeva poznata su od davnina, pa je tako sasvim izvesno da svakodnevne tegobe možemo ublažiti odabirom prave vrste čaja.

Najbolje ga je piti bez ikakvih dodataka, a ako to ne možete, dodajte med i limun, ali tek kada se malo ohladi. Naime, med i limun gube svoja svojstva kada ih stavite u vrelu vodu. Evo nekoliko preporuka koju vrstu čaja treba odabrati.

Menta: Osim što ima prijatan miris i ukus, čaj od mente ima brojna lekovita svojstva. Vrlo je delotvoran kod lečenja prehlade, a pomaže i kod probavnih tegoba jer smiruje želudac i creva. Menta blagotvorno deluje i na nervni sistem pa se preporučuje razdražljivim i anksioznim ljudima, zbog čega pomaže i kod glavobolje i mučnine koje su posledica uznemirenosti.

Zeleni čaj: Zeleni čaj potiče iz Kine, a ima snažna antioksidativna svojstva. Smanjuje rizik od bolesti srca i vena, karcinoma i brojnih drugih hroničnih oboljenja. Zeleni čaj olakšava probavu, a blagotvorno deluje i na kožu. Mnogi ga smatraju najzdravijim čajem na svetu koji može da spreči nastanak brojnih bolesti. Osim toga, sadrži kofein pa se koristi i kao stimulans.

e8c727141ba622662f3b2f64673b35a9.jpg

Biljka aloa vere je iz porodice kaktusa

Aloe vera
: Još u starom Egiptu koristili su aloe veru kao lek, a smatrana je i eliksirom mladosti. Indijanci su pak njome lečili rane, glavobolje i artritis. Aloe vera ima brojna lekovita svojstva, a posebno pomaže kod tegoba s probavom i želucem. Koristi se i za ublažavanje tegoba kod artritisa, psorijaze i ekcema. Čaj od aloe vere preporučuje se za jačanje imuniteta, a ima i antiupalno delovanje.

Kopriva: Čaj od koprive se već vekovima koristi u lečenju upala mokraćnih puteva i bubrežnih bolesti. Kopriva ima velike količine kalijuma koji je prirodni diuretik, ali i gvožđe koje pomaže stvaranju crvenih krvnih zrnaca. Čaj od koprive pročišćava krv i podstiče obnovu ćelija, a preporučuje se i kao lek za problematičnu kožu.

Kamilica: Čaj od kamilice se na našim prostorima najčešće upotrebljava kao lek za sve tegobe jer opušta, dobar je za probavu, ublažava bol, smanjuje osip, a pomaže i kod grčeva. Zbog svojih svojstava poboljšava izgled kože, a kosu čini zdravijom i čvršćom. Žene često koriste kamilicu za ublažavanje menstrualnih tegoba.

Lipa: Čaj od lipe takođe se često koristi u našim krajevima. Poznato je da pruža veliku pomoć kod prehlade, gripa i nadraženog grla. Koristi se i kao prirodni lek protiv nesanice, a dobar je i za smirenje jer opušta živce, pa se preporučuje ljudima koji su izloženi psihičkim naporima. Čaj od lipe treba umereno konzumirati jer prevelike količine mogu da izazovu srčane tegobe.






 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Kopriva - Riznica vitamina

Riznica vitamina

Z. O. Joksović, 17.05.2010 11:21:46
Večernje novosti

kopriva.jpg


Ona je lek za čišćenje krvi i protiv malokrvnosti, lek protiv opadanja kose, lek za reumatizam i oboljenje zglobova, groznicu, čir na želucu, nesanicu, nervozu i sijaset drugih bolesti. U pitanju je biljka kopriva (Urtica dionica), u narodu poznata kao žariga. Baš zbog toga što žari, nerado je dodiruju. Kožu pecka oslobođenim sokovima, koji izazivaju stvaranje plikova prolaznog karaktera.
Kopriva je veoma rasprostranjena i raste kao korov na zapuštenim mestima, pored taraba, puteva... Za njenu lekovitost odavno se zna, samo je pitanje da li svi znaju kako se skuplja. U proleće se skuplja lišće i vrškovi, od proleća do jeseni korenje, a kompletna biljka tokom cele godine. Jedino se seme skuplja isključivo u avgustu, što je važno zbog spravljanja lekova koji imaju široku primenu.
Zbog vitaminske i prehrambene vrednosti kopriva se smatra izuzetno zdravom i korisnom. U nutritivnom smislu sadrži mnogo belančevina, ugljenih hidrata, masti. Od minerala kalcijum, fosfor, gvožđe, magnezijum, vitamine C, A, B2, B5, K, karotin, pantonensku kiselinu, lecitin, tanin. Čak predstavlja bogatiji izvor vitamina C i A od većine kultivisanih biljaka. Nažalost, iako je pravi mali polivitaminski rezervoar, na našoj trpezi nije dovoljno zastupljena. Kopriva je savršena za pročišćavanje krvi, sprečavanje upala i podsticanje izbacivanja štetnih materija iz organizma. A zbog zavidnog sadržaja hlorofila, pomaže pri obnavljanju oštećenih ćelija i utiče na duže zadržavanje kiseonika u mozgu. U proleće predstavlja odlično povrće. Mladi listovi koprive po ukusu podsećaju na spanać. Ali, u odnosu na spanać sadrže pet puta više kalcijuma i šest puta više vitamina C. Seme ima aromu koštunjavog voća, koja postaje intenzivnija kada se semenke isprže. Cvetovi su takođe dobri za jelo i veoma su aromatični.
Listove

koprive najbolje je spremati kao spanać, s tim što se sušeni listovi upotrebljavaju kao začin ili za pripremu čaja.
Zbog izuzetnog kvaliteta, bečki lekar Bankhofer preporučuje supu od koprive, spanać od koprive, pastu verde i čaj od koprive. Listovi, po njegovim rečima, mogu da se sa drugim biljkama dodaju u supu ili u salatu, ali prethodno treba da se preliju vrelom vodom. Mogu da se spreme i kao listovi spanaća. Tako spremljeni odlični su za obolele sa kamenom u bubregu. Za pastu verde listove treba dobro oprati, sitno iseckati, jedanput kratko prokuvati, i mikserom pomešati u kašu sačinjenu od maslinovog ulja i čenova belog luka. Sve to preliti preko skuvanih rezanaca.
Čaj od koprive sprema se tako što se puna supena kašika dobro oprane i sitno iseckane koprive prelije ključalom vodom, i ostavi da odstoji minut do minut i po. Pije se mlak u malim gutljajima. Profesor Bankhofer tvrdi da će se za samo nekoliko dana, svako ko pije ovaj čaj osećati bolje i snažnije, jer veoma prija žuči, bubrezima i jetri.

DA NE ŽARI

Vlakna koja žare uništavaju se blanširanjem. Ako se pre pripremanja jela listovi preliju vrelom vodom, postaće potpuno bezopasni i za ruke i za želudac.

DELOTVORNOST ČAJA
Naučna istraživanja pokazala su da je kopriva delotvorna i kod prolećnih alergija. Ali, pre nego što počnu da koriste sirup, ekstrakt ili čaj, osobe sa alergijskim problemima treba da se konsultuju sa lekarom ili homeopatom. Zbog velike količine kalijuma deluje diuretski, pa se koristi kod lečenja upala mokraćnih puteva i sprečavanja nastanka kamena u bubregu. Gvožđe u čaju od koprive doprinosi stvaranju crvenih krvnih zrnaca, što olakšava organizmu snabdevanje kiseonikom i zaštiti od anemije. Kao čistač krvi, koristan je za uklanjanje akni i bubuljica. Preporučuje se i kod infekcija u ustima, afti ili upala desni.


ČAJ ZA ŽELUDAC, JETRU I PLUĆA

Čaj se priprema od cele biljke. U dva litra vode sipaju se tri supene kašike usitnjene koprive da odstoje od 10 do 12 sati. Posle toga smesa, poklopljena, kuva 30 minuta. Kada se ohladi, procedi se i pije, tri puta dnevno pre jela, po jedna šolja. Ovaj lek odvaja sluz iz pluća, čisti creva, jetru i želudac.

ZELJANIK OD KOPRIVA

Sastojci: ½ kg listova koprive, 600 grama kukuruznog brašna, šolja ulja, so i prašak za pecivo.
Priprema: Testo zamesiti od kukuruznog brašna, praška za pecivo, vode, malo soli i ulja. Polovinu testa sipati u podmazan pleh i poravnati da bi se dobila ravna kora. Na koru ravnomerno rasporediti, na ulju malo proprženu i posoljenu, prethodno opranu i iseckanu koprivu. Preko svega staviti ostatak testa i peći na umerenoj temperaturi oko jedan sat.





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Koprivom do dobrog zdravlja

Koprivom do dobrog zdravlja

Lepota i zdravlje 26.05.2010 18:36



Ovo je period kada skoro na svakom koraku raste kopriva. Za mnoge je ova biljka obični ko-rov, dok bečki zdravstveni stručnjak Hademar Bankhofer pak zastupa mišljenje da koprivu treba jesti što je moguće češće.

Bogata vitaminom C i kalcijumom
Mlada, mekana kopriva sadrži znatnu količinu zelenog pigmenta hlorofila koji ćelije održava mladim i povoljno utiče na naše mentalno zdravlje. Kopiva sadrži i lignane, karotinoid, dosta vitamina, mineralnih materija i oligoelemenata.
Kada su u pitanju mineralne materije, prof. Bankhofer posebno ističe bogatost koprive kalci-jumom koji je dobar za kosu, nokte, kožu i kosti. Listovi koprive su posebno bogati ovom mi-neralnom materijom.
- Što se tiče vitamina C, listovi koprive sadrže šest puta više vitamina C u odnosu na listove spanaća - kaže ovaj bečki stručnjak.

Važno je, međutim, da koprivu berete u netaknutoj prirodi ili u sopstvenoj bašti, ili pak da je kupujete kod proverenog prodavca na pijaci. Koprivu koja raste pored puta ili u blizini nekih industrijskih postrojenja nikako ne treba brati, jer može da sadrži otrovne materije i da naško-di Vašem zdravlju.

Saveti za pripremu koprive:
Od listova koprive možete napraviti spanać, jer se na potpuno isti način priprema kao i on.
Mlade, mekane listove koprive operite vrućom vodom, ostavite da kratko prokuvaju u vodi, iseckajte na sitne komade, sipajte u blender i dodajte beli luk i malo maslinovog ulja. Sve dobro umutite kako biste dobili gust sos koji posle možete preliti preko špageta ili makarona.

Druga mogućnost je da vrhove koprive iseckate na sitne komade i dodate u supu od povrća, gde će samo kratko da se kuvaju.

Čaj od sveže koprive pospešuje rad bubrega i čisti mokraćne kanale. Listove koprive operite dobro i iseckajte na sitne komade. Sipajte u šolju dve uvršne kafene kašike iseckanih listova koprive i prelijte ih jednom šoljom ključale vode. Poklopite šolju i ostavite dva minuta da ta-ko stoji. Nakon toga procedite i bez šećera polako popijte.





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Lekovita priroda – lekovita svojstva zove

Lekovita priroda – lekovita svojstva zove

Večernje novosti 26.05.2010 17:10



Zbog svoje lekovitosti zova (Cambucus nigra) je u kućnim apotekama prisutna od pamtiveka.

Do nje je lako doći, jer raste na obodu šuma i osunčanim šumskim krčevinama, na zapuštenim mestima i u blizini naselja. Kod zove su lekoviti mladi izdanci i mladi listovi, koji se beru u proleće. Cvetovi se beru za vreme cvetanja, plodovi posle dozrevanja, a kora od februara do novembra. Ukus cvetova je gorkast i aromatičan zbog sastojaka koje sadrži. Poseduje etarsko ulje, u kojem se nalazi čak četrdeset važnih sastojaka - flavonoidi, glikozidi, hlorogenska kiselina, sluz, tanini, pektini... U plodu su prisutni glikozidi, tanini, šećer, voćne kiseline, vitamin C... Sličnog sastava su i listovi, dok su svi delovi bogati mineralima gvožđem, natrijumom, kalijumom i njihovim solima.

Cvet zove koristi se kod groznice, sinuzitisa, za stimulisanje rada znojnih žlezda. U kombinaciji sa kantarionom koristi se protiv virusa gripa, virusa A i B, kao i protiv herpes simpleks virusa. Plod ove biljke predstavlja izuzetan laksativ i sredstvo za pojačano mokrenje i znojenje, ali se koristi i protiv neuralgije i išijasa. Sveži plodovi
upotrebljavaju se za prolećno čišćenje organizma.
Bobice zove imaju najveći procenat vitamina B, koji je važan za jačanje nerava, ali i vitamina C, osvedočenog borca protiv prehlade i stresa, kao i za podizanje imuniteta. Zova sadrži i mineral selen koji igra značajnu ulogu u jačanju otpornosti organizma. Ove bioaktivne supstance nalaze se u tamnoj boji ploda i višestruko su korisne za disajne puteve. Rastvaraju šlajm, ublažavaju bol i poboljšavaju sposobnost filtriranja bronhija. Pušači bi ovo posebno trebalo da upamte, ističu stručnjaci, i zbog stalno prisutnog kašlja da redovno piju sok od zove. Sok od svežih bobica koristi se u lečenju neuralgije facijalnog nerva, za jačanje organizma, čišćenje krvi, umirenje trbušnih grčeva, kao i za apetit.

Čaj od zovinih listova i mladica ima posebnu važnost kod pospešivanja izlučivanja mokraće, nakupljene tečnosti u organizmu, čišćenja organizma i poboljšavanja kvaliteta krvi.

Čaj od cvetova delotvoran je u lečenju prehlade, bronhitisa, kašlja, gripa, početne upale pluća, jake kijavice, teškog disanja, astme i kod svih reumatičnih bolesti.

Čaj od kore grana i stabla pomaže kod problema u radu bubrega i mokraćne bešike. Sa korom se ne sme preterivati, što znači da za šolju čaja treba uzeti ravnu kašičicu ovog sastojka. Osim toga, u tokom dana mogu da se popiju najviše dve šoljice čaja, i to gutljaj po gutljaj, u većim razmacima.

PROTIV BRONHITISA

Za lečenje bronhitisa, rubeola, reumatizma i kostobolje posebno se preporučuje infuzija od zove. Priprema se tako što se jedna kašika cvetova stavi u 250 mililitara vrele vode i ostavi da odstoji tri minuta. Dnevno se piju tri šolje ovakvog napitka zaslađene medom, i to uvek posle jela.

RASTVOR

Za infekcije očiju i upale nosne sluznice kod kijavica preporučuje se rastvor napravljen od cvetova zove. Priprema se tako što se u litar vode stavi 50 grama cvetova i kuva tri minuta, a zatim se ostavi da odstoji deset minuta i procedi. Ovim rastvorom ispiraju se oči i nozdrve više puta u toku dana.





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Dragocen i jeftin lek: Kopriva je efikasna kod mnogih boljki

Dragocen i jeftin lek: Kopriva je efikasna kod mnogih boljki

Blic žena


Zahvaljujući supstancama koje ubrzavaju razmenu materija, podstiču varenje i izbacivanje tečnosti, i svom širokom blagotvornom dejstvu, kopriva i danas spada među najdragocenije prirodne lekove.

6323_kopriva-4-foto-Public_hf.jpg


Univerzalni i jeftin lek: Kopriva čisti želudac, jetru i creva, ublažava anemiju, groznicu, nervozu i nesanicu, leči čir na želucu i crevima, čisti krv i pospešuje varenje


Kopriva je samonikla biljka koja se od davnina koristi za lečenje najrazličitijih bolesti. Njene blagodeti poznavali su i stari Egipćani, Grci i Rimljani koji su je koristili protiv reumatskih bolova i artritisa.

KADA SE BERE
Kopriva raste do 80 cm u visinu i ima srcolike, šiljate listove prekrivene dlačicama. Vrh lista se lako lomi i kida, nakon čega iz njega ističe sok koji izaziva peckanje i crvenilo kože.
Kopriva raste svuda, osim u tropskim i arktičkim krajevima, a najviše je ima u šumama, na zapuštenim ledinama, obalama reka i potoka.
Cveta od maja do septembra. Lekoviti su i koren i nadzemni delovi biljke i listovi. Korenje se skuplja u proleće i jesen, mladi listovi u proleće, a stabljika s cvetovima tokom cele godine.


ŠTA SADRŽI
Zeleni listovi koprive sadrže mnogo hlorofila, a njihova hemijska struktura slična je hemoglobinu. Lišće obiluje i mineralima, pogotovo gvožđem, fosforom, magnezijumom, kalcijumom i silicijumom, supstancama koje čine ovu biljku dobrim diuretikom. Osim toga, kopriva sadrži i vitamine A, C i K, tanine, brojne aminokiseline i šećere.


ZA ŠTA SE KORISTI
Kopriva se pokazala kao sjajan lek protiv reumatskih bolova i artritisa, otežanog mokrenja, oboljenja jetre, žuči i slezine. Osim toga, koristi se i za podizanje nivoa gvožđa u krvi, olakšavanje probave, ublažavanje dijareje, lečenje hemoroida i kolitisa. Kopriva reguliše i nivo šećera u krvi, pa se nalazi u mnogim čajnim mešavinama koje koriste dijabetičari, ali ima primenu i u lečenju hroničnih dermatoloških oboljenja poput ekcema, akni i prekomernog opadanja kose. Pomaže i protiv oralnih infekcija, afti, upala desni i angina.


PAŽLJIVO S UPOTREBOM
Kopriva se ne sme koristiti neprokuvana jer može da ošteti bubrege. S obzirom na to da pojačava lučenje mokraće, uzimajte namirnice bogate kalijumom da ne bi došlo do gubitka tog minerala.


ISPROBANI RECEPTI


Za oporavak

Kašičicu sušene koprive prelijte s 2,5 dl vrele vode, ostavite da odstoji 10 minuta, procedite i pijte tri puta dnevno.
Ovaj čaj rešiće sve probleme s ekcemom, glavoboljom, mokraćnim kanalima, želucem, anemijom…
Možete da ga pijete i kada vas muče virusne ili bakterijske infekcije.


Za lepa stopala
Dve šake dobro opranih korenova, svežeg lišća i stabljika koprive prelijte s pet litara vode i ostavite da odstoji preko noći. Sledećeg dana mešavinu zagrejte do vrenja, sipajte u lavor i potopite noge. Bilo bi dobro da stopala držite u što toplijoj kupki barem 20 minuta.


Protiv peruti
Dve pune šake koprive prelijte s pola litra vrele vode, ostavite da odstoji pet minuta, procedite i dodajte šoljicu sirćeta. Umasirajte ovu tinkturu u kožu glave pola sata pre pranja kose.





 
Natrag
Top