Šta je to što ljude čini ljudima ???

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Ponekad se pitam u sebi ...

Šta je to što mene čini čovekom ?

Da li je to svest?
jezik?
telo?
duša?
Bog?
taština?
strah?
Ili nešto drugo?

Kakvo je vaše mišljene o tome ....
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Odgovor na ovo pitanje se svodi samo na jednu jedinu riječ, a to je RAZUM. U svemu ostalom. čovjek je vrlo sličan ostalim životinjama (izuzimam izgled koji i nije toliko bitan u ovom kontekstu), a jedino što ga izdiže iznad ostalih živih bića na Zemlji, jeste njegov razum.
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Slažem se s tobom samo što bih ja dodala Iskrenost,Poštovanje i Kompromis.Duša, odnosno unutrašnji sjaj čoveka je mnogo vredniji od spoljašnjeg iako većina ljudi više ceni ovo drugo. Sve se u životu menja i može promeniti samo duša nikada.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Slažem se s tobom samo što bih ja dodala Iskrenost,Poštovanje i Kompromis.Duša, odnosno unutrašnji sjaj čoveka je mnogo vredniji od spoljašnjeg iako većina ljudi više ceni ovo drugo. Sve se u životu menja i može promeniti samo duša nikada.

Sve ljudske osobine koje pominješ, kao i mnoge druge, posledica su čovjekovog rauma i njegove svijesti o sebi i svijetu u kome živi.
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Naravno to se podrazumeva,samo sam dodala te ljudske osobine meni bitne.
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Sposobnost (ako je ima) da pobedi najniže životinjske instikte koji se kriju u svakom od nas, i, još više, sposobnost (ako je ima) da pobedi izvitoperenost u raznim oblicima, svojstvenu samo ljudskoj rasi.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Razum, naravno, ali i sposobnost da svoje misli i osecanja iskazemo tako da drugima budu razumljiva. To je ono sto nas cini razlicitim od zivotinja. Naravno, i sposobnost da vladamo svojim instinktima.
 
que te vayas con el viento, como siempre
LEGEND
Učlanjen(a)
30.07.2009
Poruka
5.276
Svi smo mi ljudi, ali treba biti čovek.
 
Član
Učlanjen(a)
31.01.2010
Poruka
1
Ako poslusamo nasheg dobrog druga Aristotela, tj obratimo paznju na njegovo shvatanje coveka uocicemo da coveka cini coveko covecnost.
Npr. Aristotel navodi tri osnovne definicije coveka:
1. Covek je jedino zivo bice koje ima um i govor(logos)
2. Covek je po svojoj prirodi politicko bice
3. Covek je jedino zivo bice koje je sposobno za razlikovanje pravednog i nerpaavednog, tj. dobra i zla.

Da bi cvek bio covek, on u nacelu mora imati covecije sobine, isputiti bit svog bica kao coveka, i samim ti eventualno na kraju umreti, poshto je to u sushtini jedina konacna svrha zivljenja.
 
Natrag
Top