Sta je po vama i za vas znacajnije

Član
Učlanjen(a)
22.12.2009
Poruka
39
Mozemo li da prihvatimo jedni druge?
Da li nas razdvaja i sukobljava nasa razlicitost?
Hajde da razmislimo: na stranu onoga sto nas razdvaja i sukobljava imamo
religiju,nacionalnu pripadnost, jezik, obicaje, navike, kulturu uopste.
A na stranu jednakosti, na stranu onoga sto bi trebalo da nas spaja, ono sto nas cini jednakim, stoji samo jedna rec: LJUDI
Mi smo dakle isti samo po tome sto smo ljudi, samo je to dakle na ovoj drugoj strani, a ta strana ipak preteze, znacajnija je od one na kojoj su natrpane tekovine civilizacije.
Mi smo prvo ljudi i braca pa tek onda imamo svoje ime i veru, narod i kulturu.
Bog, tvoj ili moj(to nije bitno), stvorio je coveka a ne turcina ili srbina, muslimana ili hriscanina, ismaila ili bogoljuba.
Bog je nacinio zemlju, a ne evropu i aziju.
Sta vi mislite o ovim pitanjima.
 

Byk

Član
Učlanjen(a)
04.02.2010
Poruka
2.355
Pre svega - treba biti covek!
Koliko volis nesto svoje - toliko postuj nesto tudje!
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Mozemo li da prihvatimo jedni druge?
Da li nas razdvaja i sukobljava nasa razlicitost?
Hajde da razmislimo: na stranu onoga sto nas razdvaja i sukobljava imamo
religiju,nacionalnu pripadnost, jezik, obicaje, navike, kulturu uopste.
A na stranu jednakosti, na stranu onoga sto bi trebalo da nas spaja, ono sto nas cini jednakim, stoji samo jedna rec: LJUDI
Mi smo dakle isti samo po tome sto smo ljudi, samo je to dakle na ovoj drugoj strani, a ta strana ipak preteze, znacajnija je od one na kojoj su natrpane tekovine civilizacije.
Mi smo prvo ljudi i braca pa tek onda imamo svoje ime i veru, narod i kulturu.
Bog, tvoj ili moj(to nije bitno), stvorio je coveka a ne turcina ili srbina, muslimana ili hriscanina, ismaila ili bogoljuba.
Bog je nacinio zemlju, a ne evropu i aziju.
Sta vi mislite o ovim pitanjima.

Ovo je lijepo zamišljeno i rečeno kao teorija, ali neizvodljivo kao praksa. Nikada jedni druge nećemo gledati kao braću, kao običnog čovjeka, kao ljudsko biće. Uvijek ćemo se gledati kroz prizme moći,sopstvenih predrasuda, sopstvenih interesa. Ovo ne kažem zato što volim što je to tako, već što shvatam realnost svijeta u kojem živim i što to prihvatam kao neminovnost. Opekotine visokog stepena nosim od svijeta u kojem živim. Zato to i znam.
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Nikada necemo prihvatati ljude koji su oko nas kao jednake, jer ce uvek postojati oni koji misle da su bolji u necemu. Da li je to u zivotu, poslu ili necemu drugom, nije vazno. Jer, jednostavno, tako ovaj svet funkcionise.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Nikada jedni druge nećemo gledati kao braću, kao običnog čovjeka, kao ljudsko biće. Uvijek ćemo se gledati kroz prizme moći,sopstvenih predrasuda, sopstvenih interesa.

Po meni totalno tacno.Skoro svi mi,hteli to da priznamo ili ne,posedujemo predrasude i nekakva ubedjenja koja su nam nekada od koristi (ovde mislim na ubedjenja) a vrlo cesto nas ogranicavaju.Nazalost,mislim da mi nismo u stanju da razumemo osobe koje se razlikuju od nas,da shvatimo svoje a i njihove nedostatke kao i prednosti koje su veoma vazne da bi jedni na druge gledali kao na ljude.Kao sto rece Besherat,lepo zamisljeno i bilo bi lepo kad bi tako moglo ali...Utopija ipak.
 
Član
Učlanjen(a)
02.07.2009
Poruka
2.908
Gledište iz uvoda je lepo, ali utopističko. Realnost je da nas brojne stvari, nažalost, razdvajaju i mislim da se samo na pojedinačnom nivou možemo "naći" sa nekim kao sa čovekom i bratom, i prevazići predrasude, nacionalne, verske, kulturološke i sve druge barijere. U to i dalje verujem, a život će me ili demantovati ili potvrditi. Na nekom kolektivnom nivou, to se nikada neće desiti. Ali je ideja plemenita i kao takva ima svoju vrednost, eto bar će neko razmisliti o svemu ovome. :)
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
Po meni totalno tacno.Skoro svi mi,hteli to da priznamo ili ne,posedujemo predrasude i nekakva ubedjenja koja su nam nekada od koristi (ovde mislim na ubedjenja) a vrlo cesto nas ogranicavaju.Nazalost,mislim da mi nismo u stanju da razumemo osobe koje se razlikuju od nas,da shvatimo svoje a i njihove nedostatke kao i prednosti koje su veoma vazne da bi jedni na druge gledali kao na ljude.Kao sto rece Besherat,lepo zamisljeno i bilo bi lepo kad bi tako moglo ali...Utopija ipak.


Mislim da se varate. Problem po meni potiče od kućnog odgoja. Iako i ja tu osobno imam vjerovatno dio zasluga. Odgajan sam da ljude ne sudim ni po nacionalnoj,ni vjerskoj, ni bilo kojoj drugoj pripadnosti. Nemam nikakvih predrasuda. Ljude cijenim jedino po ljudskim kvalitetama koje posjeduju. Ništa mi drugo nije važno. Nikada se nisam družio s nekim zbog nekakvog "ključa".
Ne vjerujem, ateist sam. Većina mojih prijatelja su vjernici.
Magistar sam. Moj najbolji prijatelj je radnik.


Ako imate predrasuda, prvi korak ste već uradili. Priznali ste sami sebi. Pa ako se tih predrasuda stvarno želite riješiti razmislite o njima i njihovoj opravdanosti. Stavite sebe u ulogu neshvaćenog. Poradite na sebi. Jer nosite veliki teret koji vam onemogućuje da bolje i kvalitetnije živite sa svojom okolinom.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
E, baš su mi simpatični ljudi koji izjavljuju da nemaju predrasuda. Ajde sad da te pitam konkretno Eriče . Kako bi se osjećao da ti se sutra ćerka uda za crnca ili sin oženi crnkinjom? Da li bi ti bilo sve o.k.? :) Nemam ni ja predrasuda prema crncima, ali ne bih voljela da ih imam u porodici.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Sto se tice primera koje je Erik naveo,stvarno nemam nikakvih predrasuda,u coveku vidim coveka ako to neko zaista i jeste,nebitno je boja koze,verska pripadnost,nacin odevanja i da ne nabrajam...Ali evo jednog banalnog primera sto se mojih predrasuda tice,u pitanju su neka mesta za izlaske.Verujem da imamo predrasude svi (makar i te "bezopasne") samo je pitanje do koje nas mere one ogranicavaju i da li diskriminisemo predmete naseg predrasudjivanja.Verujem da je tesko boriti se protiv predrasuda,posebno onih koje imaju malo dublji koren ali mislim da malo njih se i trudi i bori protiv istih.
I,naravno,postoji mnogo stvari/predrasuda (plavuse su glupe,frizeri su gej i jos mnogo toga,cisto generalizovanje) koje su nista drugo vec nerazumevanje i neznanje.
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
E, baš su mi simpatični ljudi koji izjavljuju da nemaju predrasuda. Ajde sad da te pitam konkretno Eriče . Kako bi se osjećao da ti se sutra ćerka uda za crnca ili sin oženi crnkinjom? Da li bi ti bilo sve o.k.? :) Nemam ni ja predrasuda prema crncima, ali ne bih voljela da ih imam u porodici.


Ako sam u temi o Gej paradi rekao da Bogu potpisujem da sve desetoro (hipotetski) moje djece budu gej, a da bude sretno u životu, onda mi se ova situacija sa crnkinjom čini beznačajnom. Inače obožavam crnkinje, u mom kvartu ima par lijepih da ti dah stane. Da je svojevremeno bilo prilike i ja bi ju oženio. Ako je mom sinu dobra, ja presretan.
 
Natrag
Top