Šta je budućnost Kalemegdana

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Šta je budućnost Kalemegdana



23. novembar 2010. | 15:31 | Izvor: B92 Vojni muzej (FoNet)

Beograd -- Šta je najbolje za Kalemegdan, turističku atrakciju Beograda – postoje inicijative da se stavi na listu svetske kulturne baštine, ali i za proširenje Zoo vrta.
18391880324cebd288b6c83409438004_200x300.jpg

Upravo je zemljište tvrđave ono na šta danas polažu pravo i oni koji vode računa o Beogradskoj tvrđavi i oni koji na njoj žive.

Prostor u čijim dubokim slojevima su pohranjeni podaci o istoriji Beograda, od praistorijskih naselja do savremenog doba - "Beogradska tvrđava", najveći je spomenički kompleks u gradu, od izuzetnog značaja i za državu.

Mesto na kom su se nekada sudarila dva najmoćnija carstva, za jedne predstavlja riznicu ostataka dvomilenijumske prošlosti grada i kulturnog blaga, za druge idealno mesto za proširenje beogradskog zoološkog vrta.

Javno preduzeće "Beogradska tvrđava" godinama sprovodi velike restauratorko-konzervatorke radove u nameri da ova jedinstvena prostorna celina jednog dana bude stavljena pod zaštitu UNESKO-a.

"Ovaj spomenik je bez sumnje najznačajniji za ovaj deo evropskog prostora zato što nosi moćan sudar dva sveta, dve civilizyacije i dva najmoćnija carstva u periodu o kom pričamo, Otomanskog s jedne strane i Austrougarskog s druge. I sve vreme imate promene na ovom prostoru koje upravo pokazuju njihovu različitost. To je upravo i bio razlog zbog čega su ljudi iz UNESKO-a bili zainteresovani i smatrali da Beogradska tvrđava svakako mora imati zaštitu UNESKO-a. Srpska komisija za UNESKO izglasala je prostor Beogradske tvrđave kao spomenik od prioriteta", kaže Marina Andrić, istoričarka umetnosti.

"Sigurno je da danas ne bi bio podignut vojni muzej na ovom bastionu gde se on danas nalazi, niti bi bio podignut Zoološki vrt na ovom mestu gde se danas nalazi. To su greške prošlosti i jedan drugačiji odnos prema spomeničkom nasleđu koji nije bio samo kod nas takav, bio je i u Evropi. Međutim, Evropa je odavno promenila odnos prema spomeničkom nasleđu, ne možemo mi sada biti anahroni pa regulama iz 19. veka sada u 21. veku da uređujemo spomenik", kaže Marko Popović, predsednik Komisije za spomenike od izuzetnog značaja.

Deo Beogradske tvrđave čini i Zoološki vrt koji se tu nalazi od 1936. godine i koji je vremenom postato premali za veliki broj životinja koji u njemu žive i sve one koji ih obilaze. Lokacija je procenjena kao odlična, preseljenje na drugo mesto kao neisplativo a proširenje na sedam hektara Donjeg grada između Vidin kapije i Kapije Karla VI kao idealno.

"Vrt je nekada i bio tamo. Vlada Ilić, gradonačelnik Beograda je svoje imanje 14 hektara zemlje poklonio gradu i Zoološkom vrtu da to bude zoološki vrt. Ovo je pokušaj, kako da kažem ovo je poduka iz pristojnosti da se izvrši restitucija bar zoološkom vrtu ako neće građanima ove zemlje, pa bar Zoološkom vrtu treba vratiti", smatra Dušan Marković, advokat Zoološkog vrta Grada Beograda.

Odlukom Skupštine grada, Zoološki vrt nedavno je prešao u vlasništvo Beograda. Kakvi su planovi u vezi za vrtom dobre nade, da li će biti preseljen ili proširen i kada će se o tome odlučivati, u gradskoj kući su za B92 odbili da govore.
 
Natrag
Top