Šta da prodamo u slučaju grčkog scenarija?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Susedi prodaju ostrva, palate, plaže...
Šta da prodamo u slučaju grčkog scenarija?

Suzana Bojadić

Šta bi Srbija imala da proda u slučaju grčkog scenaria? Kako bi smanjila dug zemlje, italijanska vlada već je odlučila da proda 9.000 (po nekim izvorima 11.000) zgrada, palata, plaža, ostrva… U očajničkom pokušaju da otplati ogroman državni dug i Grčka za doboš priprema neka od najatraktivnijih ostrva, pominju se Portugalija, Španija… čak i Hrvatska, koja navodno razmatra prodaju Briona. Ovu vest, doduše, demantovali su u tamošnjoj vladi, ali se veruje da susedi nameravaju da prodaju Brione zbog sve većih problema sa javnim dugom, čija bi otplata mogla da bude problematična krajem 2011. godine.

Neka se pozlate reči premijera Mirka Cvetkovića da sve ukazuje na privredni rast, ali šta će biti ako se nastavi već zabrinjavajuća tendencija rapidnog rasta javnog duga? U maju je ukupan javni dug premašio 10,5 milijardi evra, što je rast za 800 miliona evra za pet meseci ove godine. Problem je veći tim pre što je poslednja revizija aranžmana s MMF-om pokazala da su izvorni prihodi (od poreza, carina, taksi i drugih dažbina) manji od očekivanih. Zbog toga se procenjuje i da fiskalni deficit ove godine neće biti četiri, već 4,8 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) ili skoro 150 milijardi dinara.
Potezi Grčke i Italije za Srbiju su, međutim, čak daleko i od ideje. Na pitanje čega bi država mogla da se odrekne i da li o tome razmišlja, u pojedinim ministarstvima upućenim na rešavanje krize praktično da nisu imali odgovor. Moglo se čuti da zvaničnih razgovora nije bilo, te da se možda usputno pričalo o prodaji državne imovine, ali da se na kraju sve i završilo na tome.
U kabinetu premijera Cvetkovića bili su nešto konkretniji.



"Ne moramo da razmišljamo na takav način da bi izvlačili zemlju iz krize jer nismo na nivou ugroženih zemalja ", kratko su prokomentarisali za "Novac".
Doduše, naruku im ide skroman porast BDP-a od oko 0,7 odsto za prva tri meseca ove godine, te rast izvoza i proizvodnje. Ne, međutim, i nezaposlenost, koja je povećana sa 16,6 odsto u oktobru 2009. na 19,2 odsto u aprilu ove godine. I MMF je svoju prvobitnu procenu rasta BDP-a od dva odsto modifikovao na 1,5 odsto do kraja godine. Da li to potvrđuje da izlazimo iz krize? Pre će biti da se kriza produbljuje i da bi možda trebalo da razmišljamo o tome šta da prodamo.
Na prvi pogled čini se da je lakše pronaći iglu u plastu sena nego ono čega bi Srbija mogla da se odrekne. Ne zato što nema šta, već što u mnogim slučajevima državno-pravni odnosi nisu regulisani, pa se ne zna šta je čije, ali i što mnogo toga nije popisano. I što se, na kraju krajeva, ne zna šta koliko vredi.
Od javnih preduzeća gotovo sve je prodato. Prodaja "Telekoma" se očekuje do kraja godine, od "Jata" zbog velikih gubitaka ne treba očekivati mnogo, a EPS će, prema izjavama u Ministarstvu za energetiku, ostati u većinskom vlasništvu države. Imamo i desetine komunalnih preduzeća (samo u Beogradu ih je 22), ali još uvek nemamo niti njihovu procenu niti strategiju o privatizaciji. Na dugačkom štapu je i prodaja "Galenike".

Tako nam ostaju vojna imovina, rudna bogatstva, šume, poljoprivredno zemljišta i nacionalni parkovi.
Vojska ima viška 447 vojnih kompleksa, kojima pripadaju klubovi vojske, kasarne, sportsko-rekreativni centri, skladišta, strelišta, poligoni, zemljište, aerodromi... I ovde je, međutim, procena urađena za 99 kompleksa koji vrede oko sedam milijardi dinara (oko 68 miliona evra), kažu za "Novac" u Ministarstvu odbrane.
Ukupna površina svih kompleksa je blizu 5.000 hektara, a površina svih objekata oko 730.000 kvadrata. Najviše zemljišta je u Somboru (677 hektara), a najviše kvadrata u Beogradu (blizu 130.000).

Posebna bogatstva su rude. "U Borskoj reci imamo nalazište sa milijardom tona rude iz koje mogu da se dobiju stotine hiljada kilograma bakra i zlata. Ono, međutim, nije eksploatisano, a nalazište su potvrdili i Svetska banka i Institut za bakar", kaže nam stručnjak za energetiku Zorana Milanović.

U Aleksincu imamo i nalazište uljnih škriljaca iz kojih se dobija sintetička nafta. Samo to nalazište moglo bi da zadovolji naše celokupne potrebe. U Boru je boksit, zlato i srebro. "Sve to vredi mnogo, a nije iskorišćeno", kaže Milanović.
Imamo i 39 banja, a petnaestak je predmet privatizacije. Njihova procena je, kako saznajemo od dobro upućenog izvora, urađena tako da sve ove banje vrede koliko je tržišna vrednost jednog bolje opremljenog lečilišta.



Na pitanje šta je najvrednije kod netaknute prirode, u Turističkoj organizaciji Srbije nam prvo navode kanjon Uvca i Đavolju varoš, ali i nacionalne parkove (podsetimo da su upravo Brioni i mnoga grčka i italijanska ostrva upravo nacionalni parkovi).

Srbija ima šest ovakvih parkova (Kopaonik, Fruška gora, Tara, Đerdap i Šar-planina) na ukupnoj površini od preko 160 hektara.
Svakako je najvredniji Kopaonik, gde je pod zaštitu države stavljeno 42.000 hektara. Plac površine dva-tri ara na vrhu Kopaonika sa dozvolom za gradnju dosad se plaćao i do 100.000 evra. U podnožju planine na takozvanom seoskom području placevi su se mogli kupiti po ceni od 1.000 do 3.000 evra po aru. Veruje da će posle zavođenja urbanističkog reda vrednost placeva skočiti.

Obronci Fruške gore (ukupno 25.000 hektara) već privlače pažnju ruskih bogataša. Priča se intenzivirala prodajom NIS-a ruskom "Gaspromu", a očekuje se da će se Rusi sa izlaskom iz krize tek aktivirati.

Država je vlasnik i oko 270.000 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta. Toliko je popisano, a veruje se da ima još dosta neregistrovanih površina. Imamo i šuma i šumskog zemljišta oko 920.000 hektara.



Šta bi Srbija mogla da proda?
- Vojna imovina (višak je 447 kompleksa, 99 kompleksa je procenjeno na sedam milijardi dinara)
- Rudna bogatstva (U Borskoj reci postoji nalazište iz koga se mogu dobiti stotine hiljada kilograma bakra i zlata. Nije eksploatisano.
- Od "netaknute prirode" najvredniji su kanjon Uvca i Đavolja varoš, kažu u TOS-u
- Nacionalni parkovi (Kopaonik, Fruška gora, Tara, Đerdap i Šar-planina)
- Komunalna preduzeća, ali nemamo njihovu procenu i strategiju

Blic
 
Član
Učlanjen(a)
05.01.2010
Poruka
1.849
Pa zar ne vidite sta nam porucuju?

"Ne moramo da razmišljamo na takav način da bi izvlačili zemlju iz krize jer nismo na nivou ugroženih zemalja "

Nema brige!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Tuzno je sto je doslo dotle da se ova tema uopste razmatra...
Nase "eksperte" zdrav razum nije jos uvek naucio nekim stvarima,sto se,po meni,ogleda u blesavoj ideji da se sada (jos vise) zaduzimo radi nuklearke...
Mislim da bi i u nelogicnosti trebalo da postoji neka logicnost,kod nas je ni tu nema...
 
Član
Učlanjen(a)
15.05.2010
Poruka
773
ovde kod nas nije ništa logično,iskreno mislim da do toga neće doći a i ako dodje(ne daj bože)mislim da bi mogli prodati ono što nam iole vredi(kopaonik,frušku goru,djavolju varoš i td)ko bi kupio vojnu imovinu?mislim možda bi uzeo neki stranac(tipa mišković) ali....
 
Član
Učlanjen(a)
03.07.2010
Poruka
255
Država spasava od stečaja

Činimi se da će prvi na udaru biti Kopaonik i rudna bogatstvanaravno. A možda nekom preprodamo i satelit koji smo kupili (mislim ako se ne dogovore sa Izraelom, pa ga dobijemo).

Dodato posle 6 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Država spasava od stečaja

G. BULATOVIĆ | 16. jul 2010.
Izvor: Novosti


Većina firmi koje su u blokadi duže od tri godine će nestati, ali ima izuzetaka. Za oko 140 kompanija našli su se zainteresovani da spreče gašenje








OD aprila, odnosno od početka primene odredbi Zakona o stečaju koje otvaraju mogućnost automatske likvidacije, odnosno brisanja iz registra privrednih subjekata, više od 12.000 pravnih lica postali su kandidati za nestajanje iz ekonomskog života Srbije. Procene su da će, do kraja godine, biti još 2.000-3.000 ovakvih firmi.
U prvoj grupi od skoro 11.000 pravnih lica čiji su računi na dan 31. marta ove godine bili blokirani duže od 36 meseci, a predmeti prebačeni u 13 privrednih sudova širom zemlje, novu šansu kroz otvaranje stečajnog postupka od strane poverilaca dobilo je svega oko deset odsto, odnosno oko 1.000 pravnih lica. Najviše takvih nalazi se u Beogradu i Novom Sadu.
Agencija za osiguranje depozita zainteresovana je za pokretanje stečaja u 250 preduzeća čiji su računi u blokadi duže od tri godine i na koje se primenjuju odredbe o automatskom stečaju. Još 300 firmi dobiće drugu šansu zahvaljujući činjenici da Fond za razvoj za njih uplaćuje iznos koji je neophodan za pokretanje likvidacionog postupka.

PROCEDURA PREDUJAM za pokretanje stečaja košta od 50.000 do 500.000 dinara. Tako će Fond za razvoj i Agencija za osiguranje depozita za pokretanje stečaja u firmama koje su ocenjene kao potrebne izdvojiti od 30 miliona do tri milijarde dinara.


Sve u svemu, država je zainteresovana da od gašenja spase svega pet odsto firmi sa spiska kandidata za automatski stečaj. Još za oko 140 kompanija čiji su računi u blokadi duže od tri godine našli su se zainteresovani koji su pokrivanjem minusa uspeli da bar na dan odblokiraju račun i tako ih spasu od stečaja ili nestajanja. Ovo je, kako tvrde nadležni, smanjilo ukupni iznos blokiranih računa za oko pet odsto.
Iako najčešće glavni poverilac većine blokiranih firmi, Poreska uprava Srbije nije inicirala niti jedan stečaj. Razlog za to je, kako navode u Poreskoj upravi, to što u budžetu nije predviđen novac na te namene i da Uprava, kao budžetski korisnik koji ne ostvaruje sopstvene prihode, ne može nenamenski da troši sredstva koja su joj zakonom dodeljena.
Država nema precizne podatke o broju zaposlenih u firmama koje se nalaze u statusu “automatskog stečaja”, ali se, prema poslednjim analizama, pretpostavlja da ih ima nešto više od 10.000.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
29.04.2009
Poruka
3.068
Mozda je u aferi kofer ostalo neko milionce ili ce da naprave opciju DAjte bubreg zajam za Srbiju.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Dobro je dok privatna imovina onih koji su i doveli dovde nije potencijalna ponuda kad je prodaja u pitanju...
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
1.859
posto je narod najvece bogatstvo mozemo da prodamo svoje bubrege(ne bele).Ovoj vlasti nikada nije dosta prodace oni i drzavu ako im samo zafali koja kinta.yes3
 
Natrag
Top