Šta će biti sa izvozom u Rusiju, nakon učlanjenja u EU?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Šta će biti sa izvozom u Rusiju, nakon učlanjenja u EU?


Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Konuzin izjavio je danas da je ta zemlja zainteresovana za srpski izvoz, pre svega, poljoprivrednih proizvoda, ali je i postavio pitanje - šta će biti sa plasmanom srpske robe na ruskom tržištu, kada Srbija postane članica EU.

10338.jpg


"Mi smo zainteresovani za izvoz Srbije, ali se brinemo malo šta će se dogoditi kad Srbija uđe u EU jer Sporazum o slobodnoj trgovin tada neće funkcionisati", kazao je Konuzin, na skupu o izvoznim potencijalima Srbije u Hajatu, gde je postavio pitanje panelistima - da li su uopšte rađene procene finalne faze procesa evrointegracije Srbije i koliko (i šta naša) država dobija učlanjenjem u EU?

On je podvukao da Rusija nema ništa protiv učlanjenja Srbije u EU, podsećajući i na poruku premijera Rusije Vladimira Putina, "da ono što je dobro za Srbiju, dobro je i za Rusiju", ali je i upitao prisutne da li su urađene procene svih efekata.

Konuzin je podsetio da će Sporazum o slobodnoj trgovini, koji Srbija ima potpisan sa Rusijom, omogućio da srpski proizvodi budu konkurentniji na ruskom tržištu i upitao se da li će Srbija tu konkurentost svoje robe imati i na tržištu EU!?

"Prošle godine ukupan izvoz Srbije u Rusiju je porastao za oko 50 odsto, a poljoprivrednih proizvoda za oko 250 odsto. Ovog januara taj rast izvoza bio oko 200 odsto", naglasio je Konuzin.

Prema njegovim rečima, ne treba izgubiti iz vida da "EU nije samo tržište, već da je ona i proizvođač poljoprivrednih proizvoda".

Konuzin je poručio da je za našu zemlju dobro da uradi analize, šta će biti kada se iskoriste svi instrumenti i da na vreme pripremi mere koje su potrebne.

Konuzin je kao ilustrativan primer naveo Letoniju koja je pre ulaska u EU plasirala velike količine mleka proizvodila na rusko tržište, ali da toga više nema jer je ta zemlja postala članica EU i da se sada umesto letonskog - pije francusko mleko.

Odgovor Konuzinu dao je predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin koji je istakao da je svakako pitanje ispirativno i priznao da je odgovor "dosta težak".

On je naglasio da je Sporazum sa Ruskom Fedaracijom zaista počeo "da živi" i to se ogleda u povećanju spoljnotrgovinske razmene.

Bugarin je rekao da je u interesu Srbije da izvoz na rusko tržište bude u što većem obimu jer je veliki spoljnotrgovinski deficit naše zemlje zbog uvoza energenata.

"Oko 75 odsto ukupnog uvoza iz Rusije su nafta i gas a ostatak su ostale robe", kazao je Bugarin i podsetio da je spoljnotrgovinski deficit do 2010. godine iznosio preko 2,5 milijarde dolara a da je zahvaljujući ekonomskoj diplomatiji, Sporazumu ali i poljoprivrednim proizvođačima taj deficit značajno smanjio.

Bugarin je rekao i da on spada u grupu onih koji smatraju da EU integracije Srbije neće narušiti ekonomsku saradnju Srbije i Rusije.

"Potpisivanjem Strateškog partnerstva sa Ruskom Fedaracijom obim razmene bi se sigurno povećao, a ono što bih ja lično želeo, kao i većina privrednika su viši oblici saradnje ruske i srpske privrede a za to nam je potrebna podrška banaka i drugih državnih institucija.

Zamenik šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji Adriano Martins kazao je da je EU Srbiji donirala oko dve milijarde evra u poslednjih deset godina kako bi se dobro pripremila za ulazak na EU i da se u Srbiji sprovode mnogi projekti u vezi sa tim.

On je izrazio i optimizam da će Srbija uspeti da se izbori sa unutrašnjim pritiskom tržišta EU, ali i naglasio da se slaže da naša zemlja još uvek nije spremna ali da ima vremena da se za sve to pripremi.


Tanjug
 
Natrag
Top