Srušio se avion kod Mrčajevaca, poginula četvorica muškaraca

Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Srušio se avion kod Mrčajevaca, poginula četvorica muškaraca

MRČAJEVCI - Civilni avion "cesna 172" srušio se danas popodne na jedan od sporednih puteva kod Mrčajevaca, nedaleko od Čačka, 25 minuta nakon poletanja. Kako "Blic" nezvanično saznaje, u nesreći su poginuli vlasnik i pilot aviona Milun Vukolić (60), Goran Ivanković (34), Dragutin Đorem (36) i Borislav Ilić.​

bliconline

132890_cacak04-avionska-nesreca-foto-v-nikitovic_f.jpg

Civilni avion "cesna 172" kojim je, prema informacijama iz policije, pilotirao Vukolić, poleteo je sa aerodroma Preljina u 13.35. Oni su nameravali da izvrše panoramski let iznad Čačka i oko 13.45 krenuli su ka Mrčajevcima.

132891_cacak05-avionska-nesreca-foto-v-nikitovic_f.jpg

Letelica je pala iz zasad nepoznatih razloga i potom se zapalila, jer je prilikom obrušavanja zakačila dalekovodnu žicu.

Avion je pao samo 50 metara od Ibarske magistrale, na jedan od sporednih puteva koji vode ka ovoj prometnoj saobraćajnici. Letelica se srušila na poligon nekadašnjeg preduzeća Šmit u Mrčajevcima, u čijoj blizini se nalazi više porodičnih kuća. Nekoliko meštana videlo je pad aviona.

Prilikom pada letelica je zakačila strujne vodove
Sekretar aerokluba u Kraljevu Saša Tubić rekao je da je Vukolić iskusni pilot sa 15 godina letačkog staža.

Pilot Pero Marić, koji je takođe trebalo da leti u ovom avionu, tvrdi da je avion bio tehnički ispravan.
"Pilot je proverio motor, levi, desni magnet, mirno napravio zaokret i odleteo ka Čačku", rekao je Marić, koji je trebalo da obavi naredni let, ka Gornjem Milanovcu.

On je rekao da je kontrola letenja iz Lađevaca dala saglasnost da avion poleti sa sportskog aerodroma Preljina, kod Čačka, u 13 časova i 30 minuta.
"Bilo je predviđeno da let traje 15 do 20 minuta od Preljine do Čačka, ali su pilot i članovi posade odlučili da promene pravac i odleteli su na suprotnu stranu, ka Mrčajevcima, rekao je Marić.

132892_pad-cesne-beta_f.jpg

Raščišćavanje terena
"U 14 časova je trebalo da se obavi naredni let ka Gornjem Milanovcu, a zatim i prema Kraljevu. Sa preljinskog aerodroma se organizuju panoramski letovi, a danas je bio letački dan", naveo je on.

Avion koji se danas srušio proizveden je 1978. godine.

Uviđajne ekipe sa dežurnim istražnim sudijom na čelu su na licu mesta gde se obavlja raščišćavanje terena. Na mestu nesreće su i predstavnici Komisije za udese Direktorata za civilno vazduhoplovstvo.

Hronologija avionskih nesreća u Srbiji u poslednje dve godine
Pad ''cesne 172'' bio je deseti udes u civilnom vazduhoplovstvu Srbije u 2010. i 2011. godini. Prema podacima Direktorata civilnog vazduhoplovstva, u Srbiji je prošle godine evidentirano osam udesa raznih letelica.
Na aerodromu "Nikola Tesla" 7. marta letilica istog tipa sletela je bez izvučenog stajnog trapa, a dva člana posade prošla su bez povreda.
Početkom marta, pilot helikoptera teško je povređen kod aerodroma "Ečka", pošto se za vreme trenažnog leta srušio blizu piste.
Na aerodromu "Ečka", prilikom trenažnog leta, 27. marta, pilot helikoptera je teže povređen kada se letelica srušila sa visine od 40 metara.
Pilot helikoptera je 2. maja, posle poletanja iz sela Krnješevci, stigao na visinu od dva do tri metra iznad tla kada je došlo do povećanja sile na cikličnim komandama. Pokušaj pilota da izravna helikopter nije uspeo, a prilikom udesa jedna osoba je povređena, dok je letelica znatno oštećena.
Na aerodromu "Ečka" 6. juna padobranac je prilikom skoka iz aviona "antonov an-2" teže povređen.
Pilot aviona "pl 12 t-300", 5. jula, nije uspeo da poleti sa letilišta "29. novembar", letelica je izletela sa staze, ali nije bilo povređenih.
Na aerodromu "Lisičji jarak" 4. septembra srušio se sportski avion, vlasništvo "Falkonsa", a u nesreći su poginuli pilot i njegova saputnica.
Pilot sportskog aviona, 13. novembra, izgubio je kontrolu nad letilicom i pošto je leteo na maloj visini udario je u automobil u pokretu na putu Šabac-Ruma. Pilot je lakše povređen, dok su putnici prošli bez ozleda.
Na aerodromu u Paraćinu 9. decembra prošle godine, zbog iznenadnog pogoršanja vremenskih prilika, srušila se "cesna 150", a u udesu je lakše povređen instruktor letenja, dok je učenik ostao nepovređen.

Hronologija najvećih nesreća malih aviona u svetu
Pre današnjeg pada malog aviona u okolini Čačka u kome su poginule tri osobe, širom sveta je, tokom prošle i ove godine, bilo više nesreća tokom 2010. i 2011. godine.
4.septembra 2010. - Devet ljudi poginulo je u Foks Glečeru na novozelandskom Južnom ostrvu kada se mali avion sa turistima srušio nakon poletanja.
23. juna. 2010 - Sedam osoba poginulo je kada se avion dvomotorac srušio u dvorište jedne rezidencijalne četvrti u Kvebeku, Kanada.
11. februara 2011 - Pet osoba poginulo je kada se manji privatni avion srušio u jugoistočnom delu Švajcarske.
7. juna. 2010 - Dve osobe poginule su pri padu sportskog aviona "jak-52" u Tjumenskoj oblasti u Rusiji.
7. jula 2010 - Pet osoba, među kojima jedan ministar i gradonačelnik, poginulo je na severu Meksika, kada se mali avion u kome su se nalazili srušio i zapalio usled mehaničke greške.
4. septembra 2010 - Na aerodromu Lisičji potok kod Beograda srušio se sportski avion Aerokluba "Falkons" iz Zrenjanina, a u nesreći su poginuli pilot i njegova saputnica.
20. oktobra 2010 - Dva muškarca koji su se nalazili u avionu dvosedu "zlinu Z-126" poginuli su kada je njihov avion pao na severozapadu Češke.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Utrčao u avion da pred put prevaziđe strah od letenja

Komisija ispituje uzroke nesreće u Mrčajevcima


Utrčao u avion da pred put prevaziđe strah od letenja





Izvor: Blic | 12. 04. 2011. - 00:02h | Foto: FoNet

ČAČAK - Preliminarni, zasada nepotvrđeni rezultati istrage avionske nesreće kod Mrčajevaca, u kojoj su poginuli pilot i vlasnik “cesne 172” Milun Vukolić (60) i njegovi saputnici Boro Ilić (49), Dragutin Đorem (36) i Goran Ivanković (34), ukazuju na to da je do obrušavanja letelice došlo najverovatnije jer je pilotu pozlilo. Na ovaj zaključak navodi činjenica da se avion srušio direktno na kljun, udarivši elisom u asfalt. Okolnosti vezane za Vukolićevo zdravstveno stanje posebno će ispitati patolog iz Beograda, koji je juče u popodnevnim satima stigao u Čačak, gde će obaviti obdukciju tela nastradalih.

133360_04-avion-foto-fonet-fonetmilo-luki_f.jpg

Avion pao jer je, najverovatnije,pilotu pozlilo

Komisija za ispitivanje uzroka avionskih udesa konstatovala je nakon udesa da je pilot Milun Vukelić leteo na svega 50 metara iznad tla, iako prema propisima nije smeo da leti ispod 300 metara.

- U kritičnom trenutku avion se najpre nagnuo na desnu stranu, izgubio par metara visine, a onda ponirući pod velikim uglom udario u niskonaponske vodove i kljunom udario u zemlju. Nakon udara došlo je do požara i do dve vrlo jake eksplozije. Pilot je bio u jasnom prekršaju jer se na kontrolnoj tabli u kabini jasno vidi na kojoj se visini nalazi - saznaje “Blic” deo izveštaja komisije.

PILOTU POZLILO

U avionskoj nesreći u Mrčajevcima metereološki uslovi mogu da budu isključeni kao uzrok pada jer, prema rečima stručnjaka, vetar koji je u nedelju duvao može da stvori probleme samo pri poletanju i sletanju, nikako u toku leta.

- Mora se utvrditi da li je došlo do otkazivanja tehnike, ali je pad vrlo specifičan i iz njega se mnoge stvari mogu zaključiti. Ova situacija ukazuje na to da je otkazao pilot, odnosno da mu je pozlilo u toku leta. Izuzetno je retko da pilot ništa ne uradi i padne pravo na elisu, pogotovo kad ima toliko sati letenja. Da je motor otkazao, on može da na račun gubitka visine održava pravac i sleti na neki put ili njivu, nikako usred sela. Da mu je motor otkazao na pet metara visine, ne bi se tako srušio. Iskusan pilot bi sigurno pokušao da sleti i dodirne tlo ili padne na rep ili na krilo aviona. Kako stvari sada stoje, pilotu je pozlilo - priča za “Blic” Stanislav Stankov, bivši vojni pilot.

U prilog tome govori i činjenica da pilot nije ni pokušao da uspostavi radio-vezu i nekog obavesti o mogućem kvaru motora.

ISTRAGA TRI NEDELJE

Vukolićev kolega i prijatelj Petar Marić kaže da je Milun bio isuviše iskusan pilot da bi dozvolilo da se avion sruši na način na koji je to desilo. Po njegovom mišljenju do takvog survavanja može doći jedino naglim pritiskom na palicu upravljača, koja je pomerena nadole.

- Da je bio u zaokretu, pao bi na krilo, da su otkazali motori, prilikom sunovrata bi se okrenuo i srušio bi se na rep, da je imao bilo kakvu kontrolu nad letelicom, proklizao bi donjim delom poput čamca i zario bi se u neki zid, kuću ili drvo. Ovako, on se pobio u asfalt poput rakete. Jedino logično objašnjenje koje imam jeste da je Milunu naglo pozlilo, usled čega mu je telo jednostavno palo na upravljač i to je po mom mišljenju dovelo do tragedije - priča Marić, koji je na aerodromu u Preljini čekao da se Vukelić i njegovi saputnici vrate sa panoramskog leta iznad Čačka i Mrčajevaca, pa da se zajedno, u pratnji još dve osobe, avionom upute ka Gornjem Milanovcu.

Ekipe Direkcije civilnog vazduhoplovstva bile su i juče na mestu gde je avion “cesna 172” pao. Delovi aviona su sklonjeni i posebno će se analizirati svaki deo izgorelog aviona.
 
Natrag
Top