Srpsko kulturno blago - ukradeno i uništeno

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Srpsko kulturno blago - ukradeno i uništeno


Novosti


Novosti istražuju - Zašto se zaboravlja opljačkano srpsko kulturno blago iz državnih arhiva. Nacisti su oteli 40 železničkih vagona krcatih dokumentima i odneli ih u Berlin


hr-ukradeni-arhivi.jpg



NAJRASKOŠNIJA srpska srednjovekovna knjiga "Srpski psaltir", opljačkana iz fruškogorskog manastira Privina glava, gotovo je nepoznata u našoj javnosti jer se nalazi u Državnoj biblioteci u Minhenu. Entuzijasti koji su želeli da izdaju fototipsko izdanje knjige čijih su 300 strana ikone optočene zlatom kažu da nemačka biblioteka traži da joj se prethodno plate autorska prava - više od 5.000 evra.

Ovo je tipičan primer sudbine srpskog kulturnog blaga koje je ukradeno ili uništeno tokom ratova. Nacisti su, na primer, opljačkali 40 železničkih vagona krcatih dokumentima državne arhive i odneli ih u Beč i Berlin, a težina vraćene dokumentacije meri se stotinama kilograma. Još manje je vraćeno kulturno-istorijskih dragocenosti koje su Austrijanci, Nemci i Bugari opljačkali u Prvom svetskom ratu.

Beč je i danas najveća riznica srpskih državnih arhiva, jer su tokom svetskih ratova Austrijanci, a zatim Nemci, ovaj grad odabrali za centralno skladište ukradenih dokumenata.
- Cilj ove pljačke bez premca bio je uništavanje nacionalnog identiteta, a strašno je to što je svest o njoj gotovo iščilela iz našeg pamćenja - kaže Vladimir Davidović, pasionirani tragač za zaboravljenim kulturnim blagom. Ovaj stručnjak za međunarodno pravo, koji je duže od decenije bio upravnik SANU naglašava da su pokradeni arhivi tri puta uoči ratova u 20. veku korišćeni za kreiranje istorijskih falsifikata protiv Srbije i Jugoslavije.

- U 21. veku nastavlja se politika obmana koju mi zbog neukosti često prihvatamo kao nešto novo. Iste teze i istorijske falsifikate o Srbima i Srbiji kao remetilačkom faktoru i izazivačima ratova koristili su Austrijanci 1914. i nacisti 1941. godine. Frazu: "Granice Kosova su nepromenljive i o tome nema diskusije", prvi je izgovorio Adolf Hitler. Pozivi Zapada da Srbi zaborave istoriju su licemerni, jer ako zaista tako misle, zašto nam ne vrate pokradene arhive i kulturno blago? - kaže Davidović.
Sagovornik "Novosti" je razočaran time što država decenijama prećutkuje pljačku koja se može smatrati kulturnim genocidom, iako je nju detaljno dokumentovao dr Vojislav Jovanović Marambo (1884-1968), univerzitetski profesor, diplomata, književnik i arhivista.
- Jovanović je posle Drugog svetskog rata bio sekretar restitucione komisije, koja je imala zadatak da utvrdi šta su okupatori ukrali iz arhiva i gde se ta građa nalazi. Iako su bečki arhivari tvrdili da je gotovo sva arhiva uništena, Jovanović je utvrdio da je to laž i da su oni mnogo dokumentacije sačuvali i sakrili - kaže Davidović.
Sam vrh jugoslovenskih vlasti posle 1949. tiho gasi komisiju i uništava tragove o njenim otkrićima. Zabranjuje se objavljivanje u javnosti Jovanovićevog izveštaja, svedočanstva o ratnoj pljački arhiva koja se produžila u mirnodopsku s obrazloženjem da je reč o "spoljnopolitičkim razlozima". Posle nekoliko decenija Davidović ipak pronalazi dobro skrivenu Jovanovićevu "mapu opljačkanog arhivskog blaga" i 60 godina posle nastanka ona se pojavljuje kao knjiga "U potrazi za ukradenom istorijom". Ipak, sagovornik "Novosti" nije zadovoljan, jer smatra da ona samo dokazuje da o nacionalnoj baštini i dalje više brinu pojedinci-entuzijasti, nego država.
- Predsedničkim ukazom u Rusiji je 2009. formirana državna komisiju za borbu protiv istorijskih falsifikata. Dakle, ta velika država smatra da su istorijske laži opasne, a Srbija ni posle svega što joj se desilo to još ne razume. To je porazno - zaključuje Davidović.


POKUŠAJ FOLKSDOJČERA NACISTI su se nadali da će u ukradenim srpskim arhivama naći dokaze vodeće uloge Nemaca u istoriji Vojvodine, ali desilo se suprotno - dokumenti su dokazivali dominantnu ulogu Srba, zabeležio je dr Jovanović. - Kad su shvatili da ne mogu dokumentima dokazati svoju tezu, oni su ih uništili. Tako su najznačajniji srpski dokumenti, carske i kraljevske povelje završile korišćene na pijaci u Beču kao pakovanja krompira, pasulja, jaja, kupusa - tvrdi Davidović.
 
Natrag
Top