Srbija rekorder u Strazburu

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Srbija rekorder u Strazburu





Predsednik Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu Nikolas Braca kaže da je Srbija sa oko 9.500 predstavki na veoma visokom 6. mestu zemalja koje su tužene.


evropski-sud-za-ljudska-prava-velika.jpg



On je danas u Beogradu razgovarao s predstavnicima Vrhovnog kasacionog suda, a sutra će se sastati s ministrom pravde Nikolim Selakovićem. Kako je naveo, najviše predstavki građana Srbije se odnosi na dve kategorije problema.
"Jedna se tiče neizvršenja presuda nacionalnih sudova u pogledu neisplaćivanja plata radnicima koji su radili u društvenim preduzećima, a druga dnevnica koje država treba da isplati bivšim vojnim rezervistima, odnosno na diskriminatorsku politiku koju je Srbija imala u pogledu isplate tih dnevnica", precizirao je predsednik Evropskog suda.

Braca je ocenio da je s predstavnicima VKS imao veoma plodotvorne razgovore o problemima s kojima se Srbija suočava u primeni Evropske konvencije za ljudska prava.

"Razgovarali smo i o tome kako mi možemo da pomognemo sudovima u Srbiji da bolje sprovode Evropsku konvenciju", rekao je predsednik Braca, koji s delegacijom suda iz Strazbura boravi u dvodnevnoj poseti Beogradu.

Srbija je šesta zemlja po broju predmeta pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu, izjavio je britanski sudija Nikolas Braca, a saopšteno iz Skupštine Srbije.

Braca se u Beogradu sastao sa predsednikom Skupštine Srbije Nebojšom Stefanovićem i upoznao ga sa brojem slučajeva iz Srbije koji se
nalaze pred sudom u Strazburu.


Izrazivši ocenu da deo problema leži u sporom izvršavanju presuda, Braca je dodao da je zbog velikog broja predmeta sud u Strazburu opterećen, te da bi "nastale zastoje trebalo rešavati na nacionalnom nivou".

Braca je predložio i da mlade sudije iz srpskog pravosudja neko vreme provedu u Strazburu kako bi se tamo upoznali sa procesom i procedurom
rada.

Stefanović je ocenio da u Skupštini Srbije nema dovoljno stručnjaka u oblasti ljudskih prava i pozvao predstavnike suda u Strazburu da pomognu službama srpskog parlamenta kroz obuku i treninge, dodaje se u saopštenju.

Predsenica VKS Nata Mesarović izjavila je da je današnji razgovor s predstavnicima suda u Strazburu bio "uspešan, koristan i konstruktivan i da će mnogo doprineti da se praksa sudova u Srbiji poboljša".

Osvrćući se na veliki broj predstavki koje je pomenuo Braca, Mesarovićeva je rekla da je "to činjenica koju smo mi isticali do sada, da treba voditi računa o strukturi predmeta koji se nalaze pred Evropskim sudom".

"Sudovi u Srbiji su preduzeli sve što je do njih da se ti predmeti izvrše i sada je na državi da nadje način na koji će biti zadovoljeni građani koji su podneli predstavke", rekla je Mesarevićeva.


Izvor:
B92.net
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Srbija po odlukama Strazbura duguje 680.000 evra građanima





Na osnovu ukupno 369 pravosnažnih presuda i odluka Evropskog suda za ljudska prava, država Srbija duguje svojim građanima 642.990 evra za naknadu nematerijalne štete i nešto više od 41 milion dinara za naknadu materijalne štete, rekao je danas ministar pravde i državne uprave Nikola Selaković.


GetImage.aspx



Od toga je do sada isplaćeno svega nešto više od tri miliona dinara, precizirao je Selaković u izjavi Tanjugu. U odnosu na Srbiju, Evropski sud za ljudska prava u Strazbur doneo je do sada 67 pravosnažnih presuda i 302 pravosnažne odluke, a pred njim se trenutno se nalazi preko 8.600 predstavki građana Srbije, što čini 5,9 od ukupnog broja svih predstavki pred tim sudom, naveo je ministar.

- Simptomatično je to što je Srbija na šestom mestu od 47 zemalja članica Saveta Evrope, kao i da je od januara 2012. godine 27 odsto priliva predstavki Evropskom sudu iz Sbije - kazao je Selaković.


Prema njegovim rečima, osim mera koje je Vlada Srbije već preduzela, sistemski odgovor na taj problem je poništavanje i ispravljanje negativnih posledica reforme pravosuđa koja je započela lošim izborom sudija i tužilaca, a koji je pao odlukama Ustavnog suda.


- Potreban nam je novi sistemski pristup gde će se znati šta će se i kako će se raditi. Zato se radi nova Strategija pravosuđa za narednih pet godina i Akcioni plan za njeno sprovođenje za dve godine, kojima će se predvideti mere koje moraju biti preduzete da bi se negativne posledice otklonile i izbegle - naglasio je Selaković.

On je podsetio da je Vlada Srbije donela Uredbu o evidentiranju neizmirenih obaveza društvenih preduzeća po izvršnim presudama, a takođe razmatra mogućnost sklapanja poravnanja po istom osnovu.


- Ustavni sud je već odlučivao na isti način kao i Evrospki sud za ljudska prava u dva slučaja, pa možemo očekivati i odluku Evropskog suda kojom će prihvatiti našu ustavnu žalbu kao delotvorno sredstvo - ukazao je ministar.

Prema njegovim rečima, neki vid izlaska iz ove probelmatične situacije je i početak primene novog zakona i izvršenju i obezbeđenju, prema kome su već počeli sa radom prvi profesionalni izvršitelji i doprineli da na taj način budu rasterećena izvršna odeljenja u sudovima.


Izvor:
Blic.rs
 
Natrag
Top