Srbija otvorila vrata ruskoj rublji

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Srbija otvorila vrata ruskoj rublji





Ruska rublja biće uključena na listu stranih valuta kojima će se trgovati na unutrašnjem tržištu Srbije, što će automatski otvoriti put postizanju sporazuma u ruskoj valuti.


279692_ruble_f.jpg



Moskva već odavno izražava nadu da njena rublja postane svetska rezervna valuta, ali analitičari ukazuju da je prerano za špekulacije da li će se to desiti.

Trenutno rublja ima dobre šanse da postane univerzalna valuta unutar Zajedničkog ekonomskog prostora Rusije, Belorusije i Kazahstana, smatraju analitičari.


Uskoro će se rublja naći u prodaji u svim komercijalnim bankama i menjačnicama u Srbiji, sledi iz odluke izvršnog odbora Narodne banke Srbije.


Finansijski zvaničnici dveju zemalja su pri donošenju takve odluke uzeli u obzir rastuću trgovinsku razmenu između Srbije i Rusije, priliv investicija velikih ruskih kompanija u Srbiju i postojanje bilateralne bescarinske trgovine.

Analitičar deviznog tržišta Ana Bodrova iz agencije "Investkafe" je za dnevnik "Novije izvestija" ocenila da je taj potez Srbije uglavnom diplomatskog karaktera i da se ne treba nadati da se time poboljšavaju kratkoročni izgledi za rublju.


Mogućnost za sklapanje sporazuma u ruskoj valuti stvara ruskim kompanijama bolje uslove za poslovanje u Srbiji, rekla je Bodrova i objasnila da je za ruske izvoznike pogodnije da plaćanja u okviru sporazuma obavljaju u valuti koju koriste kod kuće. Ekonomija Srbije, uz to, nije tako velika kao što je ekonomija Kine sa kojom je Rusija takođe postigla sporazum o obavljanju transakcija u rubljama.
Analitičarka Alina Komkova smatra da ta inicijativa Srbije može pomoći ruskim vlastima da sprovedu svoje ambiciozne planove.

Vlada Rusije je odredila dugoročne ciljeve za razvoj domaćeg finansijskog sistema, uključujući razvoj nacionalne valute, podsetila je Komkova. To znači korišćenje rublje na međuregionalnom nivou i, na dugi rok, na međunarodnom. Rusku rublju u direktnim trgovinskim transakcijama već koriste zemlje ZND, centralne Azije i Kine. Srbija je novi korak u tom pravcu, ovoga puta ka Evropi.

Rusija slične odnose ima i sa zemljama Carinske unije (Belorusijom i Kazahstanom), podsetila je Komkova. Prema njenom mišljenju, rublja u principu ima šanse da postane rezervna valuta u okviru te unije u sledećih pet godina.
Predsednik ruske VTB banke Andrej Kostin je ranije izjavio da ruska rublja ima dobre šanse da postane regionalna valuta, odnosno valuta za zaključivanje sporazuma na postsovjetskom prostoru.

Kako svet ulazi u sistem multipolarne kontrole finansijskih tržišta, američki dolar će u bliskoj budućnosti izgubiti svoju poziciju valute za međunarodne transakcije. Uloga Kine i drugih ekonomija u usponu je u porastu, zbog čega će rasti značaj ostalih valuta, rekao je Kostin.

Ruske vlasti, međutim, imaju daleko ambicioznije planove za pretvaranje rublje u svetsku rezervnu valutu. Premijer Rusije Dmitrij Medvedev je na međunarodnom investicionom forumu zemalja ZND krajem septembra rekao da rublja ima sve šanse da dostigne taj status.

Po njegovom mišljenju, postojeći svetski valutni sistem, zasnovan na dominaciji američkog dolara, pokazao je svoju nestabilnost. Medvedev je dodao da Rusija ne promoviše sama taj projekat, već u saradnji sa svojim partnerima u Zajedničkom ekonomskom prostoru na postsovjetskoj teritoriji.

Analitičari u međuvremenu smatraju da je prerano za špekulacije o rublji kao svetskoj rezervnoj valuti.

Za ruske vlasti je od značaja da se govori o toj temi, ali će u stvarnosti rublji biti potrebno 20-25 godina da se približi tom željenom statusu, ukazala je Ana Bodrova. Glavni razlog je model ruske ekonomije koji je zasnovan na izvozu sirovina, objasnila je ona. Rusija još nije u stanju da ponudi svetu ništa drugo, do sirovina i stoga sada nema smisla špekulisati o rublji kao rezervnoj valuti, predočila je Bodrova.

U stvarnosti je američki dolar još "živ" i kočoperan kao i do sada. On uživa kredibilitet među investitorima koji ga i dalje smatraju sigurnim utočištem. Obim trgovinske razmene u dolarima je i dalje ogroman, ukazao je direktor za analizu u kompaniji "Alpari" Aleksandar Razuvajev.

To, međutim, nije prepreka za Rusiju da rešava pitanja u Evroazijskoj ekonomskoj zajednici (EvrAzEs). Premijer Dmitrij Medvedev je pozvao na uvođenje zajedničke valute na teritoriji EvrAzEs koja će biti formirana od 1. januara 2015, ali bi to, kako on smatra, moglo da se desi znatno ranije.

Direktan prelazak na postizanje sporazuma u ruskim rubljama u Belorusiji i Kazahstanu , ipak, nije na dnevnom redu i izgleda da će nacionalne valute tih zemalja biti zamenjene Evroazijskom centralnom bankom i novom evroazijskom valutom.



Izvor:
Blic.rs
 
Natrag
Top