Srbija na čelu CEFTA

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Srbija na čelu CEFTA



Srbija od 1. januara obavlja ulogu predsedavajućeg Sporazuma o slobodnoj trgovini u centralnoj Evropi, CEFTA, za 2010. godinu, što će joj omogućiti da na tržištu regiona ostvari bezmalo trećinu ukupnog izvoza.

Stručnjaci Privredne komore Srbije (PKS) naglašavaju, u analizi dostavljenoj Tanjugu, da sporazum CEFTA, zaključen 19. decembra 2006. godine, a u koji su osim Srbije i UNMIK/Kosova kao carinske teritorije uključene još Bugarska, Rumunija, Crna Gora, Hrvatska, Moldavija, Makedonija i Albanija, predstavlja odličnu priliku za dalji razvoj naše spoljne trgovine, a posebno izvoza.

Izvoz Srbije u zemlje CEFTA se u toku poslednjih nekoliko godina ustalio na oko 32 odsto od ukupno ostvarene vrednosti eksporta, dok uvoz obuhvata svega osam procenata ukupnog importa, navode analitičari PKS.

Koliko je tržište zemalja CEFTA atraktivno za naše eksportere dovoljno govori i podatak da je Srbija u perioidu od početka januara do kraja oktobra 2009. sa ostalim zemaljama iz te grupacije imala ukupan suficit u robnoj razmeni od približno 1,17 milijardi dolara.

Naše kompanije su u tom razdoblju isporučile na ostatak tržišta CEFTA proizvoda za 2,16 miliijardi dolara, dok je uvoz bio drasticno niži - 989,1 milion dolara, a pokrivenost uvoza izvozom veća od 218 procenta.

Lani je Srbija u razmeni sa CEFTOM ostvarila, najviše zahavljujući isporuci poljoprivrednih sirovina i raznih prehrambenih proizvoda, suficit od 1,8 milijardi dolara, ali takav višak ove godine, usled nižeg obima trgovine, neće sigurno biti dostignut.

Analitičari PKS naglašavaju da Srbija sa svim članicama CEFTA ima, izuzimajući Hrvatsku i u simboličnoj meri Moldaviju, visok trgovinski suficit, a takvo stanje se održava u dužem razdoblju.

U robnoj razmeni Srbije sa sa ostalim članicama CEFTA najveći udeo imaju osim poljoprivredno - prahrambenih proizvoda i produkcija crne i obojene metalurgije, proizvodi hemijske industrije i električna energija.

Stručnjaci PKS naglašavaju da postojeći CEFTA sporazum ima bitne prednosti u odnosu na ranije dvostrane trgovnske aranžmane, jer stvara uslove za hramonizovanu robnu razmenu unutar Regiona.

Važeći sporazum CEFTA je zamenio, kako objašnjavaju u PKS, mrežu od čak 32 dvostrana aranžmana o slobodnoj trgovini u regionu jugoistočne Evrope koji su se primenjivali od 2001. godine.

Najvažnija prednost novog CEFTA sporazuma je, prema oceni stručnjaka PKS, u tome što sve zemlje Regiona čini atraktivnijim mestom za strani kapital, jer je uspostavljen zajednički pravni okvir za investicije, što u značanoj meri treba da podigne zainteresovanost ulagača.

CEFTA sporazum u dobrom delu podrzumeva i poštovanje pravila Svetske trgovinske organizacije i Evropske unije , što znači da naša zemlja prihvata da posluje po propisima koji postoje u 27 - članom bolku država i pre pune primene Saporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Unijom, odnosno formalnog ulaska u članstvo globalne trgovinske organizacije.

Sporazum CEFTA odredjuje, kako naglašavaju u PKS, opšte obaveze koje se odnose na trgovinu svim robama, a jedinstveno pravilo je da se ukinu sva kvantitativna ograničenja, carine i druge dažbine medju zemljama Regiona i da se nove barijere ne uvode.

U skladu sa Sporazumom u Regionu je do kraja 2008. uspostavljena puna liberalizacija razmene industrijskim proizvodima, u 2009. su dogovorene olakšice u prometu poljoprivrednim proizvodima, a pregovori oko potpune trgovinske liberalizacije produžiće se i tokom 2010.

Kad je reč o prometu poljoprivrednih proizvoda Srbija je zadržala odredjeni deo zaštite u prometu te robe jedino sa Hrvatskom, ali će se do 2011. godine 72 odsto tarifnih oznaka u razmeni sa tom zemljom potpuno liberalizovati, dok će se dozvoljene kvote značajno uvećati, a u okviru njih carinske stope ukinuti ili znatno sniziti u odnosu na trenutni nivo.

Uprkos svim navedenim i drugim bitnim prednostima, važeći CEFTA sporazum ima i nedostataka, a jedan od najvećih je što se u realizaciji tog aranžmana i dalje pojavljuju razne necarinske prepreke kojih u Regionu ima, prema oceni stručnjaka, više od sto.

Najčešće necarinske barijere u trgovni odnose se na komplikovanu proceduru na graničnim prelazima - veliko administriranje i neuskladjenost u radu carine i inspekcijskih službi - sanitarnih, veterinarskih i radioloških.

Srbija će u svojstvu predsedavajućeg CEFTA za ovu godinu raditi , izmedju ostalog, na daljem usavršavanju trgovinske liberalizacije, a kao najvažnije zadatke smatra moguće otvaranje pregovora o liberalizaciji usluga, stvaranje jednakih uslova za investicije i otvaranje tržišta javnih nabavki u svim državama potpisnicama sporazuma, ističu u PKS.



Izvor: S media
 
Natrag
Top