Srbija lider - po visini inflacije

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Inflacija 11 odsto

Srbija najgora u Evropi
Inflacija 11 odsto





Izvor: Blic Z. L. | 08. 12. 2010. - 00:02h | Foto: D. Danilović


Do kraja godine ukupna inflacija će verovatno biti oko 11 odsto, što će Srbiju s Ukrajinom svrstati među zemlje s najvećom inflacijom u Evropi, ocenjuje ekonomski časopis „Kvartalni monitor”.
Posebno brine visok nivo inflacije od avgusta do novembra. Kada bi inflaciju iz poslednja četiri meseca podigli na godišnji nivo, premašivala bi 15 odsto. To je i nivo inflacije s kojim ulazimo u 2011. i sa kojim se sada treba boriti.



Postizanje ciljane inflacije NBS za 2011. od 4,5 odsto plus-minus 1,5 odsto iz ovog ugla izgleda teško dostižno. U 2010. su kapitalni prilivi toliko smanjeni da se njima ne može finansirati ni za šest odsto manji tekući deficit od onog pre krize.

Napravljen je prvi neophodan korak ka dostizanju ciljanog manjka u državnoj kasi za 2011, tako što će penzije i zarade u javnom sektoru u januaru rasti dva umesto šest odsto.

Moraće se smanjiti državna potrošnja i posebno zbog brzorastućeg javnog duga, koji je iznad 38 odsto BDP.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Srbija lider - po visini inflacije

8. decembar 2010. | 08:11 | Izvor: Blic, Danas

Beograd -- Do kraja godine ukupna inflacija će verovatno biti oko 11 odsto, što će Srbiju s Ukrajinom svrstati među zemlje s najvećom inflacijom u Evropi.

6olt7b.jpg


Autori ekonomskog časopisa „Kvartalni monitor” naglašavaju da posebno brine visok nivo inflacije od avgusta do novembra.

Kada bi inflaciju iz poslednja četiri meseca podigli na godišnji nivo, premašivala bi 15 odsto, navode oni i dodaju da je to je i nivo inflacije s kojim ulazimo u 2011. i sa kojim se sada treba boriti.

Postizanje ciljane inflacije NBS za 2011. od 4,5 odsto plus-minus 1,5 odsto iz ovog ugla izgleda teško dostižno. "Krajnje je neizvesno da li se toliko smanjenje može postići, ali je sigurno da bi se bez smanjivanja fiskalnog deficita inflacija otrgla kontroli", kaže profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Pavle Petrović

Prema njegovim rečima, dobra je vest to da je predstojeće povećanje penzija i plata u javnom sektoru ograničeno na dva umesto šest odsto koliko bi na osnovu inflacije u drugoj polovini godine verovatno trebalo da bude.

„Ovom merom je delimično obuzdan val populizma dela Vlade koji je tražio da se plate i penzije odmrznu najpre u junu, pa u oktobru, i na kraju nametnuo loš kompromis za odmrzavanje u januaru. Puna indeksacija (oko šest odsto) plata i penzija u januaru izazavala bi novi talas inflacije“, smatra Petrović.

On napominje da će priliv stranog kapitala, nužan za stabilnost dinara, presudno zavisiti od kredibilnosti Vladine fiskalne politike odnosno od toga da li će se ona tokom 2011. držati dogovora sa MMF-om u pogledu deficita. Petrović ipak ističe da glavna ušteda, manje povećanje plata i penzija od planiranog, nije dovoljna.

„Sada se jasno pokazuje da je bilo daleko bolje, kako zbog smanjenja deficita tako i zbog obuzdavanja inflacije, odmrzavanje plata i penzija početi u aprilu, kakav je i bio prvobitni dogovor. Javne investicije će biti najviše tri odsto BDP-a što je nedovoljno s obzirom na njihov značaj kako za neposredni privredni oporavak, tako i za budući privredni rast“, smatra Petrović .

Telekom "pretnja" inflaciji
Osnovna opasnost u 2011. godini, kaže Pavle Petrović, jeste da se, kada dođu sredstva od Telekoma, a izbori približe, ponovo rode ideje o stimulisanju proizvodnje povećanjem državne potrošnje i deficita. To bi razbuktalo inflaciju, povećalo spoljni deficit i dovelo do daljeg pada vrednosti dinara. Tada bi se strane, a i domaće investicije značajno smanjile, privredni rast zaustavio, a rešavanje osnovnog problema, visoke nezaposlenosti, bilo nemoguće.


B92
 
Natrag
Top