Srbija još ne zna šta ima u ex-SFRJ

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Srbija još ne zna šta ima u ex-SFRJ

8. avgust 2010. | 00:01 | Izvor: B92 Beograd -- Ni skoro dvadeset godina posle raspada SFRJ Srbija još uvek nema kompletan spisak imovine državnih i društvenih firmi koja je ostala u bivšim republikama.

Direkcija za imovinu, Agencija za privatizaciju i resorna ministarstva prebacuju odgovornost jedni na druge, a u državnim preduzećima kažu da su kompletnu dokumentaciju dostavili svim nadležnim institucijama.

Sporazum o sukcesiji potpisan je 2001. godine, a poslednja ga je ratifikovala Hrvatska koja je još početkom devedesetih nacionalizovala svu srpsku državnu i privatnu imovinu.

Za to vreme u Srbiji na prodaju čeka više od 100 firmi čije je sedište nekada bilo u Hrvatskoj, a na pitanje kolika je ukupna vrednost srpskih državnih firmi na teritoriji bivše SFRJ u direkciji za imovinu Republike Srbije kažu da odgovor na to pitanje još uvek nemaju.

„Mi smo sada upravo u postupku, Povodom formiranja Odbora za pitanje regionalne saradnje Direkcija je dobila zadatak da izvrši evidentiranje te imovine i mi očekujemo da ćemo imati u narednih mesec dana vrednost imovine na republičkom nivou“, Srboljub Panić, zamenik direktora direkcije.

Podatak da je do novembra 2008. godine kada je stopirana prodaja imovine hrvatskih, slovenačkih i preduzeća iy Bosne i Hervegovine koja su ranije poslovala u Srbiji, prodato svega 32 firme i to za samo 355 miliona dinara, govori da se naša država odgovornije ponašala prema tuđoj imovini nego prema svojoj.

U najvećim srpskim državnim kompanijama kažu da su dostavili kompletnu dokumentaciju i nadležnima u Vladi i Republičkoj direkciji za imovinu, ali niko nije reagovao.

Miroslav Jeremić, direktor direkcije za imovinu ŽTP, kaže da su oni „svu dokumentaciju preneli Direkciji za imovinu koja je zaključkom Vlade od 1. decembra 2005. preuzela na sebe vođenje postupka za prodaju železničke imovine u Hrvatskoj“.

Podsetimo, hrvatska naftna kompanija INA tužila je Srbiju za deo imovine Beopetrola i štetu procenjuje na 207 miliona evra. Hrvatska država je podržala tužbu, baš kao i novembru 2008. godine kada su protestvovali zbog donošenja uredbe vlade Srbije da se omogući prodaja hrvatskih kompanija sa sedištem u Srbiji.

B92
 
Natrag
Top