Srbija ima uslove da remont tenkova

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Srbija ima uslove da remont tenkova

Izvor: Danas

Beograd -- Da bi uspešno modernizovali tenkove M-84 u vlasništvu kuvajtske vojske srpske fabrike moraće da angažuju nove stručne kadrove i adekvatnu opremu iz inostranstva


19713503104db0d9ac32db8388816050_orig.jpg


Da bi unapredili svoje tenkove Kuvajćani traže od potencijalnih izvođača radova ugradnju novih motora od hiljadu konja, novi sistem za upravljanje vatrom i termovizijski sistem sa kamerom treće generacije.
Tenk takođe treba opremiti uređajima elektromagnetne zaštite za aktiviranje svih vrsta mina, optičko-elektronskim sistemom za ometanje vođenih raketa i brzo formiranje dimne zavese.


Aleksandar Radić, vojni analitičar, ističe da srpska vojna industrija ima osnovu da odgovori takvom zadatku zbog toga što je za razliku od zemalja u istočnoj Evropi uspela da se održi.

"Srpska vojna industrija je ostala konzervirana. Dugi niz godina to je predstavljalo problem jer su te firme živele od poslova koje im je garantovala država. Sa druge strane u drugim bivšim socijalističkim zemljama u Evropi te firme su otišle u stečaj ili su promenile delatnost. Zahvaljujući tome što se to kod nas nije desilo zaista možemo da konstatujemo da posedujemo fabrike u kojima se može obaviti remont kuvajtskih tenkova", naglašava Radić.

On ipak ističe da postoje i problemi za realizaciju tog posla koji se moraju otkloniti. Prvi je taj što su stručni kadrovi otišli u penziju ili inostranstvo zbog toga što se u tim fabrikama dugo ništa nije radilo na planu vojne industrije.

Zato je potrebno zaposliti novu radnu snagu kojoj po pravilu nedostaje stručnost i iskustvo. U tom smislu, smatra Radić, potrebno je zatražiti pomoć od penzionisanih inženjera i drugih stručnjaka koji bi mogli da pruže adekvatnu obuku mlađim kadrovima.

"Problem predstavlja i zastarela tehnologija kojom raspolažu naše fabrike vojne industrije. Stoga bi bilo neophodno pribaviti i novu opremu. Savremena vojna industrija se u potpunosti integrisala pa je nemoguće samostalno delovanje fabrike iz jedne države na tom planu. Primera radi, moćne vojne industrije poput ruske prinuđene su da kupuju u inostranstvu određene komponente recimo za svoje avione. Shodno tome, i naše fabrike koje će raditi na modernizaciji kuvajtskih tenkova moraće da računaju sa nabavkom opreme iz inostranstva prvenstveno ruske i francuske", naglašava on.

Radić podseća da je M-84 svojevremeno u Jugoslaviji urađen po sovjetskoj licenci. Na tenderu koji su krajem 80-ih godina sproveli Kuvajćani taj tenk je nadmašio sovjetski T-72 M jer je imao bolje urađen sistem za upravljanje vatrom. Zbog odličnih karakteristika u pustinjskim uslovima M-84 je dobio nadimak „jugo-sahara“ a očekuje se da će remont i modernizacija tih tenkova koštati između 150 i 500 miliona dolara.

Zastava: Sva je dokumentacija u Srbiji

U remontu i modernizaciji 149 tenkova M-84 koje je nekadašnja jugoslovenska vojna industrija početkom 90-ih prošlog veka izvezla u Kuvajt pored ostalih firmi iz Srbije i gotovo sigurno drugih delova bivše SFRJ koje su učestvovale u njegovoj proizvodnji, radiće i kragujevačka Zastava Oružje, najstarija i jedina domaća fabrika za proizvodnju vojnog naoružanja.


Direktor Zastava Oružje Rade Gromović kaže da je kragujevačka fabrika spremna da u modernizaciji tenkova izvezenih u Kuvajt učestvuje sa podsistemima naoružanja koji se instaliraju na kupolu tenka. Reč je o protivavionskom mitraljezu NSV kalibra 12,7 i tenkovskom mitraljezu M-86 kalibra 7,62 spregnutog sa tenkovskim topom kalibra 125 mm koji se proizvodi u Bosni (Travniku).

U Zastavi Oružju kažu da su spremni da proizvode i druge podsisteme za tenk M-84, ali da to zavisi od integratora projekta remonta tenkova izvezenih u Kuvajt - srpske državne firme za promet vojnog naoružanja Jugoimport SDPR, koja je početkom devedesetih i ugovorila taj posao i koja će sada delegirati poslove preduzećima uključenim u realizaciju poslovnog aranžmana sa Kuvajćanima.

Pored Zastave Oružja stručnjaci smatraju da u remontu i modernizaciji tenkova M-84 treba da učestvuju i Prva petoletka iz Trstenika (hidraulika), „14. oktobar“ iz Kruševca (kotrljajući ležaj za kupolu, pneumatska i elektroinstalacija i drugo), zatim druge firme iz domaćeg metalskog kompleksa, kao i proizvođači municije - Sloboda iz Čačka i Prvi partizan iz Užica.

Ovo s toga što postupak remonta i modernizacije naoružanja zahteva i veliku potrošnju municije što bi kasnije moglo da se pretvori u dugoročan poslovni aranžman isporuke municije za tenkove Kuvajćanima. Sloboda iz Čačka, inače, proizvodi artiljerijsku municiju od 125 mm, a Prvi partizan iz Užica municiju za mitraljeze.

Iako je nosilac proizvodnje tenka M-84 početkom devedesetih prošlog veka bila hrvatska kompanija „Đuro Đaković“ iz Slavonskog Broda, osnovano se pretpostavlja da srpska strana ima kompletnu dokumentaciju za izradu tog oklopnog borbenog vozila pešadije. Stručnjaci, međutim, smatraju da bi uprkos tome u projektu remonta i modernizacije tenka M-84 trebalo da učestvuju firme sa prostora cele bivše Jugoslavije, pre svih iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Srbije.
 
Natrag
Top