Član
- Učlanjen(a)
- 27.03.2009
- Poruka
- 530
Srbija uskoro dobija svoju svemirsku agenciju - počasni predsednik dr Slavoljub Vujić. Trebalo bi okupiti naše naučnike u zemlji i svetu.
Krajem septembra dr Veselin Sjekloća, potpredsednik Privredne komore Srbije, na konvenciji u Klivlendu delegatima Kongresa srpskog ujedinjenja saopštio je da "Srbija uskoro dobija svoju svemirsku agenciju".
Predložio je da prvi počasni predsednik agencije bude dr Slavoljub Vujić, kosmički inženjer, jedan od tvoraca letilice "Apolo 11", sa kojom su se Amerikanci spustili na Mesec.
Doktor Vujić je za "Novosti" ovu vest potvrdio: "Prihvatio sam sa radošću ponudu dr Sjekloće da vodim svemirsku agenciju Srbije, jer verujem da je došlo vreme da i mi Srbi letimo u kosmos", kaže dr Slavoljub Vujić iz Kalifornije.
Za njega kao iskusnog inženjera kosmičkih letova ova vest nije bila potpuna novost, jer je, kako nam je otkrio, Srbija još 2006. godine dobila ponudu da postane pridruženi član Evropske svemirske agencije.
I u bivšoj Jugoslavije bilo je ideja o pripremama, sa Sovjetima, za lansiranje prvog JU satelita, koji bi se zvao "Tito". Ali, sve je ostalo na ideji.
Ponudu od Evropske svemirske agencije (ESA) 2006. godine dobio je Miroslav Vesković, dekan novosadskog Prirodno-matematičkog fakulteta.
"Najveću korist od članstva u Evropskoj svemirskoj agenciji u početku će imati naši naučnici, ali i univerziteti i kompanije. U Srbiji ima nekoliko firmi koje bi mogle znanje istraživačkih institucija da pretvore u konkretne proizvode", izjavio je profesor Vesković.
Od tada se u Privrednoj komori Srbije, kao i u drugim institucijama, planira osnivanje svemirske agencije Srbije.
"Glavna funkcija bila bi saradnja sa drugim agencijama u svetu. Naša agencija mora da bude spremna da razvija svemirsku tehnologiju, koja se može koristiti u naučne, ali i u komercijalne svrhe.
U njenom radu će učestvovati eksperti različitih profila iz državnih, ali i privatnih preduzeća. Zato svemirska agencija Srbije neće u potpunosti biti državna institucija", kaže dr Vujić.
Trenutno je u toku formiranje konzorcijuma, grupe naučnika, inženjera i privrednika, koji bi trebalo da obezbede uspešno funkcionisanje agencije.
"Ako bi Srbija okupila svoje naučne kadrove u zemlji i one rasute po svetu, mogla bi da bude jaka kosmička sila. Osnov za to je iskustvo i delo Nikole Tesle, koje se koristi u osvajanju kosmosa.
Uostalom, ako Indija planira da 2016. šalje ljude u svemir, ako Amerikanci hoće da kosmički avion "šatl" lansiraju 2020. kao prevozno sredstvo na dalekim relacijama između kontinenata, zašto i mi ne bismo sa njima osvajali svemir - pita se dr Slavoljub Vujić.
"SAD nameravaju da nastave sa letovima na Mesec, odakle će 2020. da se realizuje prvo ljudsko putovanje na Mars. Ovaj program koštaće Amerikance 150 milijardi dolara.
Amerikanci se boje da će im Rusi i Kinezi, ako zajedno uđu u vasionski program, preoteti svemir. Zato NASA planira da svoju prvu ljudsku posadu pošalje na Mars 2040. godine.
Srbi mogu da se izbore za jedno mesto u toj posadi", tvrdi dr Slavoljub Vujić.
Slavoljub - Sem Vujić je rođen 1934. godine u Foeniju, u Rumuniji, ali se sa porodicom preselio u Jašu Tomić, gde je završio nižu srednju školu.
Tu je dobio nadimak Lala. U Vršcu nije okončao srednju školu jer je emigrirao u Ameriku. U SAD je stekao šest fakultetskih diploma i doktorat.
Radio je na različitim projektima za ministarstvo odbrane SAD, kao i na izradi svemirskih raketa za osvajanje Meseca. Oženjen je Verom, Beloruskinjom, i ima dva sina - Ivana i Stefana - i ćerku Sonju, pišu "Novosti".
izvor: MONDO
__________________
Idemo u korak sa Japancima...:vorred:
Treba li nama ovo? :mrgreen: ..
Ja bih rekao da ga preteraše.