SPS produžio monopol NIS-a

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
SPS produžio monopol NIS-a

12. januar 2011. | 00:12 | Izvor: Press

Beograd -- Socijalistička partija Srbije progurala je amandman kojim je srušila slobodno tržište derivata pre nego što je i uspostavljeno i omogućila dalji monopol NIS-a.

2wco484.jpg


Poslanici SPS-a su predložili amandman po kojem su akcize na uvozni benzin uvećane za 4,8 dinara, a za nekvalitetniji benzin koji proizvodi NIS za svega 30 para.

Ministarstvo finansija predložilo je prvobitno da akcize budu iste za gorivo NIS-a i ono iz uvoza. Zatim je SPS podneo amandman zbog kojeg su akcize na uvozni benzin uvećane 16 puta.

Posledice te odluke već su vidljive i na pumpama, gde, recimo, uvozni i kvalitetniji evropremijum zbog akcize od 49,50 dinara košta 134 dinara, dok je cena BMB 95, za koji je akciza 45 dinara, 119,40 dinara.

Domaći naftaši kažu da je država na mala vrata nastavila da favorizuje NIS, iako je monopol na papiru ukinut od 1. januara. "Oni su na ovaj način omogućili nelojalnu konkurenciju i sve to provukli kroz skupštinske odluke iza kojih su se sakrili", kaže Milan Rakić iz Udruženja vlasnika privatnih benzinskih stanica.

On tvrdi da će najveći ceh platiti potrošači. "Umesto da podignu sve akcize za iznos rasta cena na malo, oni su drastično podigli akcize za gorivo iz uvoza. Tako umesto da dobijemo jeftinije gorivo iz uvoza, sada građani i dalje kupuju manje kvalitetno gorivo iz domaće proizvodnje", navodi Rakić.

Potpredsednik Udruženja benzinskih stanica Srbije Borisav Tatić kaže da je gorivo nakon otvaranja tržišta trebalo da pojeftini, ali da se zbog akciza to neće desiti.

Poslanik i portparol SPS-a Đorđe Milićević potvrdio je da su socijalisti podneli pomenuti amandman. On kaže da ovakva „podela" omogućava dodatne prihode u budžetu od 2,3 milijarde dinara. "Predloženom strukturom akciza obezbeđuje se da liberalizacija tržišta benzina u 2011. godini ne bude sprovedena isključivo na štetu spoljnotrgovinskog bilansa zemlje. To može imati pozitivne posledice i na stabilizaciju opšteg nivoa cena", rekao je on.

Amandman su podržale i sve vladajuće stranke. Šef poslaničke grupe „Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija izjavila je da je procenjeno da će to biti u interesu Srbije. "Sa stanovišta interesa Srbije mi smo procenili da je taj amandman prihvatljiv. Ne mislim da je favorizovanje NIS-a ukoliko država čak i štiti domaću proizvodnju nekim merama, a pri tom je tržište otvoreno", rekla je ona.

14kii6f.jpg


Na primedbu da je NIS većinski ruska kompanija, a da je uvozno gorivo jeftinije od domaćeg, Kolundžija odgovara da bi Vlada trebalo da proceni kakvi će biti efekti akcizne politike. "NIS je domaća kompanija u smislu da zapošljava naše ljude i posluje u Srbiji. Mi smo se o svemu konsultovali sa Ministarstvom finansija, a prema našim analizama, to je pozitivno po budžet", objasnila je Kolundžija.

U Ministarstvu energetike takođe tvrde da se na ovaj način podstiče domaća proizvodnja. "Vozni park građana Srbije star je u proseku 12 godina, a poljoprivredne mašine više od 15 godina, pa je logično da država akciznom politikom podstiče jeftiniju proizvodnju u poljoprivredi i jeftinije derivate za građane", saopšteno nam je iz pres-službe ministarstva.

Poslanik G17 Vlajko Senić rekao je da je ova stranka glasala za zakon jer su deo Vlade, ali to ne znači da zakon ne može da bude izmenjen. "Zakon je bio sastavni deo budžeta za 2011. i nije bilo moguće glasati za budžet, a ne za Zakon o akcizama. Ukoliko takva odluka izazove probleme u odnosima sa EU i Svetskom trgovinskom organizacijom, moguće je da će Vlada predložiti izmene", rekao je Senić.

NIS danas povećava cene
Većina naftnih kompanija već je povećala cene svojih derivata, a od danas će to da učini i Naftna industrija Srbije. I pored povećanja, NIS i dalje ima cene koje su među najnižim na tržištu. Cene derivata povećavaju se zbog rasta cena sirove nafte na svetskom tržištu, povećanja akciza od 1. januara, kao i završetka akcije prazničnih popusta na gorivo, saopštili su iz NIS-a. Oni tvrde da su njihove cene i dalje među najnižima u regionu, mada niže cene ima BiH, Bugarska i Rumunija.

B92
 
Natrag
Top