Spremni i za egipatski scenario

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
SINDIKATI ŽELjEZARE, RADVENTA I TEHNOSTILA APELUJU DA VLADA RIJEŠI PROBLEME, U SUPROTNOM NAJAVLjUJU RADNIČKE NEMIRE

Spremni i za egipatski scenario




Izvor: Dan 04-02-2011

~Ili ćemo ćutati i kao "ovce za klanje" čekati januar 2012, kad ističe kupoprodajni ugovor, a poslodavac nas može sve poslati kući sa 1.900 eura, ili će se desiti egipatski scenario, poručio Mićković

Sindikat Željezare tražio je prije dva dana od premijera Igora Lukšića da pomogne fabriku, a ukoliko to ne uradi u najskorije vrijeme radnici će biti prinuđeni da biraju samo između dvije varijante - ćutanje ili protesti.
- Ili ćemo ćutati i kao "ovce za klanje" čekati januar 2012, kad ističe kupoprodajni ugovor za Željezaru, a poslodavac nas može sve poslati kući sa 1.900 eura otpremnine, ili će se desiti egipatski scenario koji, mislim, niko ne bi poželio - poručio je sa jučerašnje konferencije za novinare Mitar Mićković, član izvršnog odbora sindikata i naglasio, da je fabrika u najgoroj situaciji od osnivanja, jer nema proizvodnje, a vlasnik, kompanija MNSS duguje dvije plate.
- Željezara može da radi jer porudžbina ima, željezo je poskupilo na berzi, ali poslodavac namjerno neće da organizuje proizvodnju, ne bi li rastjerao radnike. Vlada stalno ide na ruku vlasniku, a protiv svog naroda. Omogućili su im i da ne moraju potpisivati kolektivni ugovor, stari nam je istekao, a u januaru naredne godine ističe i kupoprodajni, tako da nemamo dokument koji bi nas zaštitio. Ako premijer nešto ubrzo ne uradi, radnici će morati da izađu na ulicu i svojim životima pokušaju da zaštite egzistenciju porodica. Zato, neka razmisle šta će sa Željezarom - kazao je Mićković.
Predsjednik sindikata Janko Vučinić ponovio je da su MNSS-u istekli rokovi za polaganje bankarskih garancija od 20 miliona za ovogodišnje investicije. Potvrdio je navode "Dana" da se sindikat interesuje o pokretanju ste*čaja, kako bi na taj način pokušali namiriti dug, koji iznosi 3,5 miliona eura sa platama, regresom za prošlu godinu i 800.000 eura za stambene kredite za 2008, a čije uplate je MNSS oslobodio bivši ministar ekonomije Branko Vujović, potpisujući aneks kupoprodajnog ugovora, bez konsultacija sa sindikatom.
- Ako ne bude proizvodnje, dug ćemo naplatiti preko Privrednog suda. To bi, praktično, značilo uvođenje reorganizacije u Željezaru kroz stečaj. Međutim, to bi prihvatili jedino ako bi ostali svi radnici - rekao je Vučinić, ističući da oni ne moraju biti u pravu i da očekuju uskoro sastanak sa predstavnicima poslovodstva i Ministarstva ekonomije, kako bi u pregovorima našli najbolje rješenje. Iako pozivaju nadležne da raskinu kupoprodajni ugovor, sindikalci ih upozoravaju da prije toga moraju naći model da se odmah pokrene proizvodnja koja bi za oko 1.500 radnika obezbijedila redovne zarade.
Vučinić je rekao i da je poslodavac, upravo kad su sindikalci očekivali raskid ugovora, ponudio socijalni program koji nije usaglašen sa sindikatom, a nemaju garancije da će biti realizovan.
- Tvrde da će više od polovine otpremnina isplatiti Vlada, ali u kontaktima sa njenim predstavnicima nijesmo dobili potvrdu da su uopšte uključeni u to. Izvršni direktor Leslav Kvasik je kazao da isplatu otpremnina može garantovati samo vlastitim obrazom, a na takve garancije se ne možemo osloniti, tako da mislim da vlasnici samo blefiraju - ocijenio je Vučinić i pozvao državu da hitno preuzme upravljanje Željezarom i da pokrene proizvodnju.

B.BraŠnjo

Daka opet u igri

Pominje se i opcija da nikšićki biznismeni uđu u Željezaru i održavaju proizvodnju dok Vlada ne riješi problem sa MNSS-om, a među njima najviše Miodrag - Daka Davidović, vlasnik "Neksana", koji je to uradio kad su pobjegli prethodni vlasnici iz Midlend risorzis holdinga.
- Svako ko hoće da pomogne, dobrodošao je, jer sa ovim vlasnikom nema sreće - tvrdi Vučinić.

Đe je vrelo, tu će i kapati

Predsjednik Sindikata Radventa Slavko Jauković rekao je da je i kod njih situacija teška, da su posljednju platu dobili u novembru, a vlasnik MNSS nije poštovao nijednu ugovorenu stavku.
- Trebalo je da za tri godine ulože 1,5 milion, godišnje izdvajaju po 100.000 za stambene kredite i 80.000 za nove radnike. Kad oni ne poštuju zakone, nećemo ni mi, ako nas ne isplate do iduće sedmice, pa šta bude. Nijesmo protiv investitora, ali jesmo protiv šarlatana i lupeža. "Đe je vrelo, tu će i kapati", radićemo i bez njih - ogorčen je Jauković.
Predsjednik Sindikata Tehnostil hladne valjaonice Marko Mirjačić najavio je da će naredne sedmice na zboru odlučiti šta dalje. Do tada, po treći put su pozvali Ministarstvo ekonomije da riješi situaciju, jer godinu nema proizvodnje, a plata od novembra.
 
Natrag
Top