Sportska priča kao u bajci: Deset godina posle odlaska u zatvor dok

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Sportska priča kao u bajci: Deset godina posle odlaska u zatvor dokazao da je nevin


Blic



Kada bi premotao film na, recimo, 2002. godinu, Brajan Benks bi mogao da se seti lepih stvari: pola Amerike želelo je baš njega u svojoj omiljenoj ekipi američkog fudbala. A onda se tom 16-godišnjaku desilo nešto strašno - optužen za silovanje, osuđen je i odveden iza rešetaka. Godine su prolazile dok njegova tragedija nije prerasla u bajku.

248035_brajan-benks01-ap-nick-ut_f.jpg


Sudski proces je bio kratak. Rešio je da se brani ćutanjem. Nije bio prvi u ljudskoj istoriji koji za teške optužbe pušta sudiju da sam svedoči, presuđuje, osuđuje. A kazna je bila teška, kao i delo za koje je optužen.


Šest dugih godina kasnije dobio je priliku da izađe iz zatvora, uz još pet dodatnih na uslovnoj slobodi. Nije mogao da nađe posao, jer se svuda provlačila presuda kojom je žigosan za sva vremena. Život koji to uopšte nije trebalo da bude za Brajana Benksa, jednog od najboljih mladih defanzivaca u američkom fudbalu.

Sedeći u svom domu deset godina nakon kobne 2002, na Fejsbuku mu je odjednom stigao zahtev za prijateljstvo od Vanete Gibson. Devojke koja ga je optužila za silovanje. Prihvatio je, a ona ga je zamolila da se vide kako bi javno priznala ono što je on odavno znao: nikakvo silovanje nije počinio.

Vaneta Gibson je posvedočila da je lažno optužila momka kome se predviđala blistava koledž i NFL karijera. U novom sudskom postupku, uz njegove suze ovekovečene na ovoj fotografiji, Brajan Benks oslobođen je svih optužbi. Nakon godina provedenh iza rešetaka, desetogodišnji san mu se ostvario. Može da živi u miru, kao čovek. A onda je počeo da mu se ostvaruje i dečački san.

Prvo iznenadni poziv od Sijetl Sihouksa, NFL ekipe koja bi volela da ga vidi na probi 7. juna. Sadašnji trener Sijetla, Pit Kerol, hteo je da ga dovede u Univerzitet Južna Kalifornija (USC) gde je bio strateg u vreme Benksovog hapšenja. Pa onda poziv Kanzas sitija, i njima bi trebao jedan takav lajnbeker. Pa Vašington Redskinsa. Pa Majami Dolfinsa.

“Posle svega kroz šta sam prošao tokom ovih deset godina, mislim da će timovi biti srećni zbog onoga što ću da im pokažem. Da... biće srećni. Ma, i ja”, rekao je, malo kroz smeh, a malo kroz suzne oči, Brajan Benks.
 
Natrag
Top