Splićanka Gordana: ‘Popušila’ sam pola milijuna kuna i nije mi žao

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Izvor: Slobodna Dalmacija 18.11.2010. | 22:11

Ispovijest ‘friške’ umirovljenice koja je u nešto manje od četiri desetljeća pušačkoga staža mogla uštedjeti lijepe novce


Splićanka Gordana: ‘Popušila’ sam pola milijuna kuna i nije mi žao



Neki gušti ne pitaju cijenu. Potrošila bih taj novac na neke druge stvari da nisam pušila, vjerojatno na gluposti. Neki su toliko propili, a ja, eto, propušila i nije mi žao. Ne sramim se toga - kaže Gordana piše merien ilić Iako je prestanak pušenja najzdravija odluka u životu, mnogi i ne pomišljaju na takvo što jer jednostavno uživaju u tim oblacima dima. Prva jutarnja, uz kavu, prije spavanja, nakon ručka, nakon dobrog seksa... cigareta je nekima nešto čega se ne odriču čak ni u korizmi bez obzira na sve glasnije antipušačke kampanje i zdravstvene savjete. Možda je kod takvih krivac stanoviti gen CREB koji su nedavno otkrili američki znanstvenici. On se, naime, hiperaktivira kada zapalite cigaretu i pušaču daje nevjerojatan osjećaj ugode.
- Ne znam za taj gen, ali meni je duvan sve, i kino i kazalište, ljetovanje i skijanje. Ionako nigdi ne idem. Da ne pušim, trošila bih na nešto drugo, na kozmetičare, frizere, stiliste i slične - veli nam Gordana N., splitska friška umirovljenica koja iza sebe ima punih 38 godina pušačkog staža! Dnevno kod nje planu dvije kutije cigareta čija je cijena 18 kuna. Nabavlja ih, priznaje nam, nešto jeftinije, kod svojih “dobavljača”, no te dvije kutije su dnevna doza kao amen u molitvi.

Slova i brojke

Kada smo uzeli digitron u ruke i izračunali da je naša sugovornica u svojem životu samo na cigarete potrošila više od 498 tisuća kuna (!), dobili smo računicu da je gospođa propušila oko pet prosječnih automobila ili jedan stan od nekih 40 kvadrata u Splitu.

ImageHandler.ashx

- Neki gušti ne pitaju cijenu. Potrošila bih taj novac na neke druge stvari da nisam pušila, vjerojatno na gluposti. Neki su toliko propili, a ja, eto, propušila i nije mi žao. Ne sramim se toga - kaže Gordana priznajući da se ne bi mogla odreći cigareta.
- Ni u korizmi nisam. Pa, ne mogu lagat ni sebe ni Boga.
Odlično zdravlje
Dodaje kako je zdravlje odlično služi. Nije imala ni prije nikakvih zdravstvenih tegoba. Njezina prijateljica, kaže, živjela je cijeli život urednim životom i nedavno joj je dijagnosticiran rak dojke.
- Da sam znala da ću to svejedno zaradit, pušila bih i ja - prenosi njezine riječi Gordana, koju ni jedan slučaj neće pokolebati da i dalje uživa u pušenju, čak ni sada kada joj mirovina iznosi mizernih 1400 kuna.


Priča druga

Otkada ne pušim, uvijek imam novaca u novčaniku! - pohvalila nam se Lidija G., bivša ovisnica o nikotinu iza koje je desetogodišnji pušački staž. Palila bi, kaže po 30 cigareta dnevno, no prije 14 godina jednostavno im je ‘otkazala poslušnost’, i to u jedan odlučni dan, bez nicoreta, akupunkture ili kakvih sličnih pomagala za odvikavanje.

Uštedjela je sebi tako čak 138 tisuća kuna, potrošivši ih na neke konkretne stvari poput automobila, skupih čizama i sličnih modnih, ali i životno neophodnih dodataka.

Poštujem tuđe navike, a najviše mi smeta grintanje bivših pušača! - dodala je.


Pola ‘milje’

Stan od 40 kvadrata u Splitu, pet prosječnih automobila, godišnji zakup atraktivnog poslovnog prostora od 42 m² na Stradunu, sve to košta pola milijuna kuna koliko je na cigarete potrošila naša sugovornica u proteklih 38 godina. Toliko novca darovao je bivši potpredsjednik Vlade Damir Polančec jednom odvjetniku za izradu posve nepotrebne studije. Pa i Dinamo je od Croatije Sesvete kupio kadeta Krunu Ivančića, 15-godišnjeg napadača, za 500 tisuća kuna. Kako kaže naša Gordana, ‘uvik se negdi istrošiš u životu’.
 
Natrag
Top