Spens dobija otvoreni bazen

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Novi Sad 20. 04. 2010
Press
Spens dobija otvoreni bazen

Posle pauze od čak 31 godinu ponovo počinju radovi na izgradnji otvorenog bazena pored sportsko-poslovnog centra „Vojvodina" u centru Novog Sada


BAZENI-1.jpg

USKORO VATERPOLO NA OTVORENOM... Velika investicija u Spensu



Novosadski Sportsko-poslovni centar „Vojvodina" (Spens) dobiće sledeće godine otvoreni bazen, čija je gradnja započeta još 1979!
Ove godine usvojen je projekat gradnje jednog od planirana tri bazena, a prva faza izgradnje koštaće između 150 i 200 miliona dinara. Za prvu fazu investicije, prema idejnom projektu arhitekte Miroslava Krstonošića, grad je obezbedio 65 miliona dinara, koliko i Ministarstvo za sport i omladinu Vlade Srbije. Ostatak novca biće namenski određen u gradskom budžetu za sledeću godinu.

Najviši standardi za svetska takmičenja
- Siguran sam da će se prvi kupači okupati u ovom bazenu krajem sledeće sezone. Postoji volja i u gradu i u Ministarstvu sporta. Čim se kompletira projektna dokumentacija, raspisaćemo tender. Tokom leta počeće i prvi radovi - kaže zamenik gradonačelnika Saša Igić, koji je i predsednik žirija za izbor najboljeg idejnog rešenja.


BAZENI-2.jpg

POSAO KREĆE NA LETO... Saša Igić, zamenik gradonačelnika Novog Sada



Prema idejnom projektu arhitekte Miroslava Krstonošića, ceo kompleks, pored bazena čija je školjka davno izgrađena, imaće i bazen za skokove u vodu, olimpijski bazen i fiksne i montažne tribine sa 6.000 do 8.000 mesta.
- Kompleks bazena biće urađen prema standardima Svetske plivačke federacije (FINA), a nakon završetka Novi Sad će dobiti mogućnost da konkuriše za najveće plivačke smotre, Evropsko i Svetsko prvenstvo. Kompleks će se graditi u četiri faze, a nakon završetka prve moći ćemo da konkurišemo i kod fondova Evropske unije, ali nam je pomoć države neophodna - kaže Igić.


GRAD NEMA PARA
Gradnja otvorenih bazena je najveća investicija u Novom Sadu za poslednjih 20 godina, kaže Jovan Dejanović, nekadašnji gradonačelnik Novog Sada.
- U bivšoj Jugoslaviji 40 gradova je imalo sportske dvorane, ali Novi Sad nije. Mi smo videli šansu u stonoteniskom prvenstvu, pošto su Kinezi odustali od kandidature. To je bila neponovljiva akcija, mobilisali smo sve snage, radili i danju i noću. Novosađani su davali 0,49 odsto doprinosa od ličnih dohodaka, a veliku pomoć su nam dale i jake novosadske firme. Grad danas nema privredu ni visoke plate. To sopstvenim snagama ne može. A da li će biti kako je planirano, ja ne znam. Skeptičan sam kao i mnogi - navodi Dejanović.



Novi Sad ima jedan kompleks otvorenih bazena „Sajmište", kojim takođe upravlja Spens, ali ti kapaciteti nisu ni izbliza dovoljni tokom kupačke sezone.
U stručnom žiriju bili su arhitekte, sportisti i poznatiji Novosađani, među kojima su proslavljeni vaterpolista Danilo Ikodinović i Jovan Dejanović, nekadašnji gradonačelnik tokom čijeg mandata je izgrađen Spens, a Novi Sad dobio konture današnjeg izgleda.

Prokišnjava krov na tridesetak mesta
Gradnja Spensa počela je u maju 1979, a završena je u aprilu 1981. godine, kada je održavano Svetsko prvenstvo u stonom tenisu.


BAZENI-3.jpg

KUPALIŠTE UMESTO LIVADE... Mesto gde će biti izgrađeni bazeni



- Spens je građen od 1979. do 1981, ali do danas nije završen. U međuvremenu nije bilo ni volje ni domaćinskog poslovanja, mediji su pisali o dosta zloupotreba. Krov danas prokišnjava na 20-30 mesta. Znam da nikad nema para onoliko koliko bismo želeli, ali uvek može biti za neophodne intervencije. Međutim, za to se uglavnom nije odvajalo - kaže Dejanović.
A. IVANIŠEVIĆ
 
Natrag
Top