Specijalan dodatak o orezivanju

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Nakon prethodnog izdanja GARDENA biltena, primili smo dosta pitanja o jesenjem orezivanju. Ne možemo ponuditi stručni priručnik, ali sa zadovoljstvom ćemo dati nekoliko korisnih saveta.
1d97c57c.png
[h=3]Šta mora da se odreže?[/h] - Mrtvo i obolelo drvo (trule grane crvene trešnje, gljivično oboljenje javora, itd.)

- Konkurentske grane koje se dodiruju zbog čega nastaju oštećenja na kori ili postoji mogućnost da će nastati.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
- Sve ono što zimi može da ometa prolaz stazama

- Mekane grane u krošnji i njihovi nerazvijeni pupoljci, pupoljci koji su procvetali i stabljike sa semenom (npr. na kariopterisu, perovskijama, ružama i budlejama)

- Uvelo lišće žbunja i trave. Ali: Prezrele i snegom pokrivene stabljike sa semenom mogu veoma lepo da izgledaju u jesenjim/zimskim baštama, naročito ako ih obasjava GARDENA osvetljenje. Pored toga, baštenski insekti provode zimu u šupljim slamkama i stabljikama sa semenom. Iz tog razloga bi trebalo da procenite situaciju i da ih odrežete u proleće umesto u jesen.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
470e0341.png
[h=3]Šta ostaviti?[/h] U ovoj fazi bi trebalo pažljivo da sečete. Mraz bi mogao da ošteti mesto sečenja ali i da zamrzne cele grane. Tako da ako ih sada isečete na prolećnu dužinu i biljka pretrpi oštećenje usled mraza, kada dođe proleće nećete moći to da ispravite. Zato sada secite manje da biste u proleće mogli neometano da brinete o svojim biljkama.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=3]Napomene za pojedine popularne vrste[/h] Šimšir: Šimšir je zimzelena biljka koja je podložna mrazu. Zato bi trebalo da ga oblikujete po želji tek u proleće. Šimšir u proleće možete potkresati sve do starog drveta jer će ubrzo ponovo izrasti. Kada krene iznova da raste, dodajte malo đubriva i oblikujte ga po želji kada grane dostignu dužinu od 5cm. Pogledajte još > Živa ograda

Dunjarica: Dunjarice koje prekrivaju tlo su otporne na mraz. Pomoću trimera za živu ogradu ih možete oblikovati tako da se uklapaju u okolinu. Biljka će podneti sečenje sve do starog drveta, ali to je najbolje uraditi u proleće. Mlade biljke bi trebalo rezati u proleće na pola dužine grane od prethodne godine kako bi čitava građa bila čvršća i bolje razgranata.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Tisa: Podnosi orezivanje izuzetno dobro čak i do najstarijeg drveta. Najbolje bi bilo da je orežete u proleće zato što četinari u zimskim baštama služe kao zaštita od vetra a pticama pružaju utočište.

Jorgovan: Orezivanje skoro nije potrebno. Nakon orezivanja može izuzetno brzo da poraste, što može značiti divlje granjanje u predelu sečenja. Dobro podnosi orezivanje do najstarijeg drveta a najbolje vreme za to je proleće.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Ako odlučite da ga potkrešete, skratite starije grane i grančice na jednaku dužinu. Ako želite da podstaknete novi rast, oslobodite duge grane koje se nalaze u sredini. Ne skraćujte ih već ostavite 5-7 najjačih. Po potrebi potkrešite starije žbunje na dužinu od 30–50 cm kako bi se u naredne 2–3 godine čitav žbun obnovio.

Smokva: Orežite je u proleće jer bi se inače zaledila. Plodovi za 2009. godinu su već vidljivi na stablu. Zato bi trebalo da je potkrešete malo tek u proleće. Fokusirajte se uglavnom na oblik i proređivanje. Smokva kao i dunja ne podnosi orezivanje najbolje. Ako isečete jednogodišnje izdanke na vrhu, ne granaju se bolje. Samo se jednogodišnje dugačke grane bolje granaju ukoliko se odrežu na pravom mestu.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Trave: Ne treba da ih sečete odmah, umesto toga po potrebi ih povežite a isecite u proleće. Tako se štiti centar biljke od mraza i zimske vlage kao što zahteva npr. pampas trava.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Živa ograda: Ne orezujte je u jesen! Mlada živa ograda: Prvo orezivanje u maju/junu, drugo u avgustu/septembru. Što se tiče starije žive ograde, sasvim je dovoljno orezivanje nakon drugog bujanja (krajem juna). Zimzeleno žbunje je najbolje orezati pre formiranja novih izdanaka kako bi rez što pre zarastao. Nemačka je izdala vodiče o pravom vremenu za orezivanje žbunja (kako bi se zaštitile mlade ptice i njihovo razmnožavanje). Za više informacija raspitajte se kod nadležnih organa (sektor za parkove i bašte i nadležni organi za očuvanje životne sredine). Kada orezujete žbunje, pokušajte da oblikujete njegove strane da padaju tako da donji deo ostane zaštićen. Za svakih 100 cm ošišanih nagore, strane žive ograde bi trebalo da su uvučene za 10 cm (tj. uže za 20 cm).
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Grm ribizle: Izdanci iz 2008. godine koji nisu bili deblji od obične olovke u 2009. godini će doneti kvalitetne plodove. Treba ih orezati i tako osloboditi (u proleće). Istovremeno, orezivanje će podstaći rast izdanaka iz 2009. godine (tj. grana sa plodovima u 2010.). Proredite žbun tako što ćete ukloniti guste tamne grane koje su starije od 3 godine (tik iznad tla ili u nivou tla ako je žbun dobro razgranat). Orežite žbun tako što ćete odseći izdanke do željenog nivoa grananja. Ostavite samo 5 do 7 najjačih izdanaka koji su u ravni sa tlom i ne skraćujte ih.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Drvo trešnje: Istanjite ukrasno drvo trešnje u proleće nakon cvetanja. Drvo trešnje koje donosi plodove treba da se oreže odmah nakon berbe u junu/julu. Orežite/istanjite ga jako malo! Prekomerno orezivanje drveta može dovesti do nagomilavanja smole, što može ubiti biljku kroz par godina.
 
Natrag
Top