Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Spandau Ballet

biospandauballet.jpg


Britanski pop bend Spandau Ballet je jedan od predvodnika kulturnog, modnog i glazbenog pokreta New Romantic, koji je obilježio '80te godine u cijelom svijetu. Njihova je glazba mješavina funka, jazza, soula, popa i synthpopa, a pitkost njihove glazbe pretvorila ih je u jedan od najuspješnijih bendova '80tih godina. Tijekom 12 godina karijere, grupa je objavila deset britanskih Top 10 hitova i četiri Top 10 albuma. Osnovani su u Londonu 1976. godine pod imenom 'The Cut'. Gary Kemp je bio pjevač i autor, Steve Norman je bio na gitari, a kasnije i na saksofonu i udaraljkama. Kemp i Norman su bili bliski prijatelji i polaznici škole Dame Alice Owen's School u Hertfordshireu. Dijelili su isti interes prema glazbi i veliku želju da osnuju bend. Pridružio im se školski kolega John Keeble, koji je Normana sreo u školskoj glazbenoj dvorani gdje je Norman držao svoje bubnjeve te su se često družili za vrijeme obroka. Nakon Johna, skupini se pridružio i basist Michael Ellison. Tony Hadley, koji je također poznavao Normana, posljednji im se pridružio kao glavni vokalista. Samo nekoliko mjeseci kasnije, Richard Miller je zamijenio Michaela Ellisona na basu prije no što je tu ulogu nekoliko godina kasnije za stalno preuzeo Kempov brat Martin. U to vrijeme članovi benda su već sakupili nešto koncertnog iskustva, pa su Steve Norman i Gary Kemp pozvali svog prijatelja Stevea Daggera da preuzme ulogu njihovog menađera. Pokazat će se da će Dagger kasnije postati sastavni dio njihove karijere i uspjeha.

Bend je uzeo novo ime - 'The Makers' no ubrzo postaju 'Spandau Ballet'. Ime su navodno uzeli nakon što im ga je predložio njiho njihov prijatelj, novinar i DJ Robert Elms, koji je taj naziv vidio napisan na zidu toaleta noćnog kluba u Berlinu. Ipak, nagađalo se da je bend dobio ime po neslavnom nazivu za najpopularniji način samoubojstva u nemačkom zatvoru Germany's Spandau Prison - samoubojstva vješanjem, koje su zatvorenici zvali 'Spandau Ballet'. No najvjerojatnije ime dolazi od naziva za njemačke pilote koji su 1918. godine na svojim avionima imali dvije automatske puške 'Spandau' na pokrovu motora. Njihovo pucanje navodno je tjeralo neprijatelje na 'ples' kako bi izbjegli metke pod nogama, što se popularno nazivalo 'Ballet'. Za vrijeme Prvog svjetskog rada govorilo se da vojnici, koji su zapeli za bodljikavu žicu pod paljbom Spandau pušaka 'plešu Spandau balet'.
Najnovija postava grupe Spandau Ballet, s Martinom Kempom i Tonyem Hadleyem, počela je nastupati pod ovim imenom i ubrzo su privuklu veliku pažnju publike na londonskoj sceni. Njihove prve pjesme nastale su pod utjecajem rock bendova poput ranih Rolling Stonesa i The Kinksa, no ubzo se prebaciju na synth elektroniku koja se svirala u njihovim omljenim klubovima Sally's i Blitz, gdje su na gramofonima redovito bili bendovi poput Kraftwerka ili Telexa. Upravo se klub Blitz smatra 'mjestom rođenja' nove glazbe '80tih i modnog i glazbenog fenomena New Romanticism.
Spandau Ballet su sve zanimljiviji izdavačkim kućama, a odlučuju se potpisati ugorov s kućom Chrysalis Records za koju objavljuju singl 'To Cut a Long Story Short', kojeg su snimili s elektro glazbenikom i producentom Richardom Jamesom Burgessm. Singl izlazi samo deset dana nakon što je grupa izašla iz studija i to zbog sve većeg interesa publike za njihovom glazbom. Pjesma 'To Cut a Long Story Short' odmah po izlasku 1980. godine postaje britanski top 5 hit. Nakon jega izlaze singlovi 'The Freeze' i 'Musclebound', a slijedi ih 1981. godine kompletni album 'Journeys to Glory', koji doseže zlatnu nakladu. Zvuk kojege je donio album 'Journeys to Glory' sastojao se od pitko pjevanih vokalnih dionica, mekog bubnja, jakih ritam gitara i nedostatak gitarskih solaža, što će postati poznato kao novi glazbeni stil pod nazivom New Romantic i zvuk koji će obilježiti kompletan zvuk ranih '80tih.
Drugi album pod nazivom 'Diamond' također je producirao Burgess, a album je objavljen 1982. godine. Album je dosegao zlatnu nakladu i sadržavao je funkom obojen singl 'Chant No. 1'. Burgess je za bend remiskirao sve pjesme s prvog i drugog albuma kako bi ih objavili na B-stranama singlica kao i na 12 inčnim klubskim izdanjima. Svi ti miksevi kasnije su objavljeni u box-setu. No, vremena su se promijenila. Drugi singl s albuma Diamond bio je 'Paint Me Down', koji je prekinuo njihov niz top 20 hitova zaustavivši se na broju 30, a treći singl
'She Loved Like Diamond', nije uspio uči niti u UK Top 40. Trevor Horn je napravio remiks pjesme 'Instinction', koja je objavljena kao četvrti singl s albuma, što je vratilo bend u UK top 10 nakon lošeg prolaska predhodnih singlova, kao i lošeg prolaska albuma 'Diamond' općenito, koji je najviše dogurao do broja 15.
Bend snima treći album 'True' s puno nježnijim zvukom pod utjecajem soula, a za produkciju angažiraju Tonya Swaina i Stevea Jolleya. Album izlazi u ožujku 1983. godine i u to vrijeme Steve Norman počinje svirati saksofon. Album osvaja top liste u čitavom svijetu i sadrži ni internacionalnih hitova poput naslovne pjesme te pjesme 'Gold' koje su osvojile brojeve jedan diljem svijeta.
Nasljednik ovog albuma bio je album 'Parade' koji izlazi u lipnju 1984. godine, a njegovi su singlovi ponovno osvojili top liste Europe, Australije i Kande. Pjesma koja je otvorila album, 'Only When You Leave', postaje jedno i njihov posljednji američki hit. Krajem 1984. godine članovi grupe su sudjelovali u Band Aid-u, a 1985. godine su nastupili na Wembley stadionu u sklopu Live Aida. U to vrijeme Spandau Ballet dosežu i platinasti status s kompilacijom hitova 'The Singles Collection' koja je poslužila kao popunjavanje 'rupe' između dva albuma te je dostojno obilježila pet godina njihovog uspjeha.
1986. godine Spandau Ballet potpisuju za WEA/Universal & CBS Records i objavljuju album 'Through the Barricades', kojim bend pokušava napraviti odmak od pop i soul utjecaja s albuma 'True' i 'Parade' te se okrenuti više rocku. Naslovna pjesma albuma, kao i singl 'Fight For Ourselves' postaju veliki hitovi u Europi i Australiji, ali ne i u Americi.
Bend uzima pauzu od snimanja, tijekom koje se braća Kemp okreću glumi i ostaju zapaženi u gangsterskom filmu 'The Krays'. Spandau Ballet tek u rujnu 1989. godine objavljuju album 'Heart Like a Sky', koji izlazi samo na pojedinim tržištima i prolazi gotovo nezapaženo, osim u Italiji gdje jedino ostvaruje značajniji uspjeh na top listama. Nakon toga Spandau Ballet, koji su se sve rijeđe pojavljivali s Garyem Kempom, definitivno objavljuju razlaz. Martin Kemp nastavlja se baviti glumom te dobiva jednu od glavnih uloga u popularnoj britanskoj sapunici EastEnders, dok je Tony Hadley pokušavao stvoriti samostalnu karijeru. Gary Kemp je također nešto malo glumio, pa se pojavio s Whitney Houston u sporednoj ulozi u hit filmu 'The Bodyguard', da bi 1995. godine objavio svoj prvi i jedini solo album 'Little Bruises'.
1990. godine Hadley, Norman i Keeble pokrenuli su sudsku tužbu protiv Garya Kempa zahtjevajući dio zarade od Kempovih autorskih prava na pjesme. Trojac je izgubio parnicu, ali su nastavili održavati turneje kao trojka. No, bili su prisiljeni prodati svoj dio prava na pjesme Spandau Balleta Garyu Kempu, kojem su dodjeljena sva prava na korišenje imena Spandau Ballet, tako da su turneje održavali pod imenom 'Hadley, Norman and Keeble, ex-Spandau Ballet'.
Punih 20 godina kasnije, početkom 2009. godine počele su kružiti spekulacije o mogučnosti ponovnog okupljanja benda. U ožujku iste godine bend objavljuje povratak na scenu i odlazak na veliki povratničku turneju u listopadu 2009. godine, počevši sa osam datuma u Irskoj i Britaniji od kojih je prvi bio u Dublinu 13. listopada. Ulaznice za koncert u Londonskoj O2 dvorani planule su za 20 minuta pa su dodana dva nova datuma zbog velikoj interesa, a isto se dogodilo i u Birminghamu i Liverpoolu.
19. listopada Spandau Ballet su objavili album 'Once More', koji je uključivao nove snimke nekih od njihovih najvećih hitova, kao i novi singl istoga imena, te nastavljaju raditi na novom materijalu
Spandau Ballet 27. veljače 2010. nastupaju pred hrvatskom publikom u zagrebačkom Domu sportova.

Pripremila: Dubravka Jerković
Izvor: Otvoreni radio








 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top