SP Spanija 2014. (SRBIJA)

Učlanjen(a)
03.01.2012
Poruka
4.258
'Srpski dželat' plaća ceh!

Sudija koji je obeležio meč između Srbije i Francuske više neće biti u konkurenciji za dalji tok Mundobasketa.

velika71633020111218211241.jpg


Niz očiglednih sudijskih grešaka, koje su imale značajnog uticaja na krajnji ishod meča između Srbije i francuske iznenadile su čitavu javnost.

Osim toga, na jučerašnja dešavanja je reagovala i Sudijska organizacija FIBA, te je ceh platio italijanski sudija Guerino Čeberuh, koji je tokom čitavog meča pravio velike greške.

Naime, prema još uvek nezvaničnim informacijama, Italijan više neće suditi na tekućem Svetskom prvenstvu.

Obzirom da mu je 50 godina, spekuliše se da bi mogao i u košarkašku penziju, te da će mu meč na kome je oštetio Srbiju obeležiti čitavu karijeru.
 
Učlanjen(a)
03.01.2012
Poruka
4.258
SP - Najbolje od duela Srbije i Francuske!

Koliko god nam mučno bilo da se prisetimo poraza koji je reprezentacija Srbije pretrpela u drugom kolu grupne faze takmičenja na SP u Španiji, evo najboljih poteza sa meča igranog u Granadi.

kalinic600297640020140830190659.jpg


Najbolju akciju na utakmici izveli su reprezentativci Srbije na startu susreta kada su brzom tranzicijom Miroslav Raduljica i Bogdan Bogdanović omogućili Nikoli Kaliniću da postigne dva poena i doda još jedan sa linije za slobodna bacanja.


Najbolje zakucavanje na meču bilo je delo Gobera nakon asistencije Borisa Dijoa.


Seriju sjajnih "krađa" na našu žalost poenima su završili Francuzi.


Ukoliko niste imali priliku da odgledate utakmicu, ovo su najzanimljiviji detalji u kratkim crtama.

 
Učlanjen(a)
03.01.2012
Poruka
4.258
Orlovi, hladne glave i samo napred! (15.25)

Za prosutim mlekom ne vredi plakati, izabranici Aleksandra Đorđevića moraju hladne glave protiv Irana da odrade posao.

srbija299260020140901111015.jpg


Kriviti sudije je alibi za neuspeh, koliko god bili u pravu.

Orlovi su mnogo ranije pre spornih situacija morali meč da privedu kraju, neiskustvo im se ipak obilo o glavu, te nisu uspeli da zadrže prednost sa poluvremena na meču protiv aktuelnih evropskih šampiona.

Sale Nacionale ima potrebnog iskustva, ne sumnjamo da će uspeti da pripremi svoje momke za naredni izazov, za meč protiv Irana. Orlovi u istorm terminu igraju i treći duel, meč u kome se piše samo pobeda.

Iranci su najvažnija utakmica u ovom trenutku za reprezentaciju Srbije, patnja i bol se vrlo lako pretvore u motiv i inat.

„Ne smemo mnogo da patimo. Mi smo i dalje izuzetno takmičarski raspoloženi, moramo da shvatimo da putarina mora da se plati na neki način. Evo, platili smo je, ali dosta je bilo.“, rekao je selektor Srbije.

„Igračima je najteže, sigurno će ovaj poraz ostaviti traga, ali svi imamo dovoljno iskustva da shvatimo da jedna utakmica ne može da utiče na njih. Osmeh na lice, vatra u srcu i mir u glavi. Da se bijemo za Srbiju!“, zaključio je Aleksandar Đorđević.

Inače, Orlovi se trenutno nalaze na trećem mestu tabele grupe A, na kojoj je Španija prva sa maksimalnim učinkom iz prva dva meča, baš kao i Brazil.

Francuska ima isti učinak kao i Srbija, poraz i pobedu na svom kontu, dok su Egipat i Iran na petom i šestom meču sa dva poraza.
 
Učlanjen(a)
11.11.2012
Poruka
2.164
Srbija igra za nekoliko sati protiv Brazila.
Bilo bi dobro da ih ne dobijemo sa 1 razlike.
Ako ih dobijemo bilo kako zavisimo sutra da ako francuzi izgube mi u eventualnom cetvrtfinalu idemo na domacine.
Jedino je sigurno da ako izgubimo danas bicemo 4. i idemo na prvi tim iz grupe B, ali ne mozemo do polufinala sa Spancima.
 
Učlanjen(a)
03.01.2012
Poruka
4.258
Vreme je za konačni rasplet u Grupi A: Da li će Francuska smestiti Srbiji?

Evo i malih kalkulacija pred poslednje kolo grupne faze...

14097952629048.jpg


Neprepoznatljivo loša igra srpskog tima u prvom poluvremenu meča sa Brazilom nije obećavala mnogo, ali preporod koji su Orlovi doživeli u drugom delu umalo je doneo željeni cilj. Imala je reprezentacija Srbije pobedu u šakama, minus od 18 razlike uspela je pretvori u plus od sedam koševa, ali... Jednostavno, puleni Saleta Đorđevićanapravili su previše grešaka u samom finišu meča i praktično poklonili drugo mesto u grupi brazilskom sastavu (73:81).

Pobedom ekipe Rubenja Manjana nad Srbijom, kao i ubedljiv trijumf Španije nad Francuskom (88:64), praktično su odredili konačni redosled ekipa u Grupi A. Dakle, s prve pozicije dalje ide Španija, drugi je Brazil, treća Francuska i Srbija s četvrtog mesta kreće put Madrida.

Ali teoretski još uvek nije sve završeno. Kao što je već poznato, ako ovaj raspored timova ostane, Francuska i Španija će se sastati u eventualnom četvrtfinalu, odnosno Srbija i Brazil. E sad, pošto je kao dan jasno da domaćin mora, kako zna i ume, da dođe do finala, to praktično znači da za aktuelnog evropskog šampiona trka za peharom staje u korak pre polufinala.

Pa je, samim tim, stvorena i "teorija zavere" po kojoj će Francuska pustiti Iran da pobedi, samo kako bi Srbiju smestila na treću poziciju i tako izbegla domaćina. U slučaju da Orlovi dožive poraz od Španije, a tim Vensana Kolea ne savlada Iran, stvorio bi se krug od tri ekipe sa skorom 2-3.

14097952949370.jpg


S obzirom na to da je Srbija dobila Iran sa 13 poena (83:70), a da je izgubila od Francuske s jednim košem razlike, naš tim ima koš-razliku +12. Iran ima -13, a Francuska +1. U slučaju poraza Trikolora od ekipe Memija Bečiroviča sa manje od sedam poena Francuska bi pala na četvrtu poziciju, a srpska ekipa otišla na treće mesto. Ipak, Francuzi ne bi smeli da se igraju previše, jer bi poraz sa više od sedam poena Iran doveo do pozicije broj četiri, a Srbija bi opet bila treća. U slučaju da pobeda bude ravna broju sedam, onda se gleda više postignutih poena.

Sumnje su eventualno kalkulisanje Francuza i nameštanje Srbije na tu treću poziciju podgrejao je selektor Kole koji je na pitanje novinara da prokomentariše eventualni novi susret sa Furijom u četvrtfinalu rekao:
"Prvo moramo da dobijemo Iran, što neće biti nimalo lako. Mi znamo koliko su oni dobra ekipa i jednostavno moraćemo da damo sve od sebe da bismo pobedili Iran".

Iskreno, sama izjava dovoljno govori. Videćemo šta nas čeka od 18 časova, kada se dva tima budu sastala.

U najekstremnijoj situaciji, ako Iran savlada Francusku sa 25 i više poena, onda azijski tim ide na treće mesto, a Srbija ostaje četvrta. Orlove bi eventualna pobeda nad Španijom odvela na treću poziciju, ali ako Galski petlovi izgube od Irana.

A kao što ste već imali priliku da čitate, Srbija će u osmini finala ići na Grke ili Argentinu. Koji će, u direktnom okršaju, odlučiti ko će u narednu fazu s prve, a ko s druge poziciji.
 
Učlanjen(a)
03.01.2012
Poruka
4.258
Bodiroga: Šteta što mnogi koji košarci nisu dali ništa, a uzimaju sve, svode igru na trgovinu!

Bodi Bond proveo je prepodne u opuštenom razgovoru sa srpskim novinarima...

14098299658243.jpg


"Mi imamo našeg boga, ime mu je Bodiroga!"

Čini se da je samo ovaj jedan stih dovoljan da opiše koliko je Dejan Bodiroga zapravo kultna ličnost u istoriji srpske i jugoslovenske košarke. A da ne pričamo o svim postignutim koševima na najvažnijim takmičenjima, časovima koje je držao američkom Drim timu 2002. godine na njihovom terenu i trofejima koje je podigao tokom karijere.

Od strane gotovo svih košarkaških kritičara okarakterisan je kao najbolji krilni košarkaš Evrope svih vremena, a Bela magija je nadimak po kojem ga pamte svuda, posebno ovde u Španiji.

Sada Srbija čeka nekog novog Bodirogu, koji će voditi Orlove do novih medalja i titula, dok originalni sa srpskom ekspedicijom u Granadi čeka konačni rasplet u grupi i lagano se sprema za put ka Madridu.
"Rekao sam i pre prvenstva da je realnost u ovom momentu plasman u četvrtfinale, ali naravno da imamo želju za nečim većim. Dosadašnji deo turnira je dobro odrađen, jer ipak je ovo najjača grupa na prvenstvu, Francuska i Brazil su mnogo jaki, o Španiji da ne govorimo", rekao je Bodiroga u opuštenom razgovoru sa srpskim novinarima.

Šta treba očekivati od ovog tima Srbije u drugoj fazi?
"Sada samo da nastavimo korak po korak. Sledeći je da probamo da prođemo u četvrtfinale, a posle u jednoj utakmici sve može da se dogodi. Polufinale bi bilo ogroman uspeh, s obzirom na povrede, na to da nismo kompletni, na novi početak, novog selektora, novu filozofiju...", ističe Bodiroga, a zatim nastavlja:
"Mislim da je u ovom momentu domet četvrtfinale, ali da možemo brzo da uđemo u borbu za vrh, već za godinu-dve. Mislim da idemo ka tome, da ćemo moći opet da kažemo kako nam je cilj medalja".

Bodi Bond veruje da Orlove čeka lepa budućnost i medalja već na sledećem Evrobasketu. Takođe, smatra da generacije koje dolaze (1994-1998) jesu one šampionske, s obzirom na sve uspehe koje upravo ovi klinci imaju sada.
"Mislim da Srbiju čeka lepa budućnost. Već je tu blok igrača koji dugo igraju zajedno, a neki od njih imaju ispred sebe još mnogo godina u reprezentaciji - tu su Teodosić, Krstić, Bjelica, vratio se Raduljica, koji pokazuje kvalitet, Bogdanović je jedan od nosilaca, iako mu je tek druga godina u reprezentaciji. Dolaze nam generacije rođene od 1994. do 1998, gde imamo mnogo talentovane igrače, koji će doneti dodatni kvalitet. Možda se već sledeće godine nametnu selektoru i donesu nešto. A ovde nam nedostaju Nedović, Micić, Lučić, Dangubić. Sa njima bismo bili još jači".

14098300088295.jpg


Ipak, kaže i da druge evropske zemlje imaju potencijalne velike generacije u svojim redovima.
"Španci će neminovnim odlaskom Paua Gasola i Navara biti slabiji, ali i dalje jaki. Francuska i Turska stalno izbacuju nove igrače. Španci su napravili rezultat na generaciji starijeg Gasola i Navara, koja je dominirala u juniorskoj konkurenciji. Posle su im se priključivali drugi. Nama danas igrači odlaze iz zemlje sa 14 i 15 godina, pa smo ipak zadržali korak, iako Francuzi, Turci i Španci imaju 15 puta veće budžete. Moramo da imamo u vidu interes srpske košarke. Imamo talenat, samo igračima mora da se pruži šansa u pravo vreme".

Vratio se Bodiroga na temu naših mladih nada. Njima je poručio da nema prečica do uspeha i da je primer Bogdana Bogdanovića najbolji pokazatelj kako se postaje vrhunski igrač.
"Nema prečica. Vrhunska košarka je umetnost, videli smo to i sada u Granadi. Žao mi je što su neki ljudi, koji nisu dali mnogo košarci, a uzimaju od nje, sveli sve na prodaju i trgovinu. Košarka to nikada nije bila. Moramo da omogućimo da se mladi igrači nametnu igrama, kroz klubove, a kroz reprezentaciju da se nadograde. Jer teren ne laže, on pokazuje da li neko vredi. Možemo i mi i vi da ga najavimo kao velikog talenta, ali na terenu se vidi ko koliko zna. Ne volim da izdvajam, ali Bogdanovićev put je onaj kojim bi trebalo da se ide. Dokazao se, postao najbolji igrač u svom timu, u ligi, nametnuo se za reprezentaciju, pa dobio poziv velikog kluba. To je redosled. Moraš da ubediš publiku, medije i sve u košarci da si pravi. Ne da ga najavljujemo, a da on to ne pokazuje“.

Srpske novinare je interesovalo kako Bodiroga vidi svog prijatelja, Saleta Đorđevića na selektorskoj poziciji sada.
"Mislim da se pokazao odlično. Posvećen je, motivisan, željan dokazivanja i tu svoju energiju prenosi na ostale. Videlo se to i tokom priprema i sada na prvenstvu. Ovo je za njega novi početak, potrebno je da se igrači i on upoznaju i naviknu jedni na druge. Sigurno je da ga smatramo rešenjem za duži period".

Za kraj, srpski velemajstor se podsetio starih, dobrih vremena i Indijanapolisa 2002. godine.
"To je jedan od najvećih uspeha naše košarke i prelepo sećanje. Imali smo odličan tim, na svakoj utakmici je vukao neko drugi.Argentina je imala najbolju selekciju u istoriji - Oberto, Đinobili, Skola, kompletni na svim pozicijama. Bilo je lepo dobiti i 'Drim tim' na njegovom terenu, jer to je nešto čemu smo uvek težili, od Atlante 1996, kada smo se držali 30 minuta..."

Baš kao i sada, i tada je viđeno nekoliko neverovatnih iznenađenja?
"Nije fraza da svi danas igraju košarku. Neki su mnogo napredovali, a i ranije se uvek dešavalo poneko iznenađenje. Zar nije Novi Zeland 2002. bio senzacija SP? I mi smo se dobro pomučili da ih pobedimo u polufinalu. Do sada je ovde prijatno iznenadio Senegal, Dominikanska Republika igra odlično, Filipini su skoro sve utakmice odigrali ravnopravno..."
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.546
Srbija srebrna, 'vanzemaljci' Ameri šampioni
Košarkaši Srbije osvojili su srebrnu medalju na Svetskom prvenstvu, u finalu u Madridu nisu mogli da pariraju "vanzemaljskom" SAD timu koji je slavio 129:92.


10533084865415ee66ae23c214921546_w640.jpg

foto: FIBA
Naši košakaši jesu ubedljivo poraženi, ali nisu poniženi, jer su plaslanom u finale nadmašili očekivanja i najvećih optimista.

Na kraju su se hrabro suprotstavili NBA kaznenoj ekspediciji koja je odigrala čak i iznad svog nivoa, dostigavši već na poluvremenu 67 poena. U završnici su više od šampiona zabavljali publiku alej-up zakucavanjima.

Srbija je predvođena Teodosićem povela 15:7 i tu stala. SAD je kanonadom trojki (11/15) iz minuta u minut podizao razliku, te na krilima Irvinga i Hardena stekao 67:41 na poluvremenu.

I u trećem periodu Amerikanci su nam dali više od 30 poena, te pre poslednje četvrtine prešli granicu od 100 poena. Tek su u poslednjoj četvrtini donekle usporili u napadu, ne toliko u odbrani, te su zadržali ogromnu prednost i očekivano odbranili titulu prvaka sveta.

SAD je na Mundobasketu rivale dobijao u proseku da 33 poena razlike. Toliki je prosek pobeda SAD bio na OI u Londonu 2012, dok je nedostižni Drim tim iz 1992. dobijao sa 43 razlike u proseku.

Najefikasniji u srpskom timu u finalu bili su Nemanja Bjelica i Nikola Kalinić sa po 18 poena. 15 je ubacio Bogdan Bogdanović, a 10 uz 7 asistencija imao Miloš Teodosić.

SAD su imale osmoricu igrača da dvocifrenim učinkom, najefikasniji sa 26 poena bio je Kajri Irving (6/6 za tri), tri manje ubacio je Džejms Harden, po 12 su dodali Klej Tompson i Kenet Farid, dok je DeMakrus Kazins imao 11 uz 9 skokova. Samo Derik Rouz nije dao koš.

SAD Srbija – 129:92 (35:21, 32:20, 37:24, 24:25)
2090412825415f26d9a70d235060924_w640.jpg

foto: StarSport
Startne petorke: Srbija – Teodosić, Marković, Kalinić, Bjelica, Raduljica; SAD – Kari, Irving, Harden, Farid, Dejvis.

Obećavajući početak Srbije, nakon laganih poena Hardena, Teodosić je asistencijom, plaganjem i dobrim blokom za Raduljicu omogućio prednost Srbiji 6:5. Usledio je šou Bjelice, spektakularno zakucavanje te šetnja kroz reket za +5. Ni tajm-aut nije pomogao Amerikancima, Teodosić i Raduljica košem uz dodatno bacanje odvode Srbiju na 15:7.

Ipak, dva napada su bila dovoljan da se SAD vrati u egal, Harden veže šest poena, koš uz dodatno bacanje i trojku. Usledila je kriza Srbije u napadu, Krsić promašuje dva polaganja, to pokreće Amerikance, koji sa sedam poena Irvinga u nizu preokreću na 22:15 za SAD.

Nakon tajm-auta Đorđevića Srbije prekida seriju bez koša, ali ne i fantastičan šut rivala koji ekspresno stiže do 30 poena. "Orlovi" ne uspevaju da se odupru američkoj mašini, ulaze u brz ritam pa Amerikanci kanonadom (5/5 za tri) dobijaju prvi period 35:21.

549899115415f7ec60eaf438727643_w640.jpg

foto: Beta/AP
Tompson pogađa šestu trojku za SAD u nizu, Teodosić uzvraća, da bi potom na koš Bogdanovića uzvratio Kazins pored Raduljice, te Amerikanci lagano održavaju 15+. Razigrani Ameri su dopuštali povremeno koš našim igračima, koji nisu mogli da im pariraju u odbrani, pa je prednost nastavila da raste (47:29).

Amerkanci su nastavili u istom ritmu, na nivou koji je verovatno i iznad njihovog, pa su deklasirali naš tim već na poluvremenu. Pogađali su sa svih pozicija, zakucavali, igrali se, te lagano stigli na +30 (65:35). U samom finišu Harden bespotrebno glumi faul na šutu za tri, što Bjelica kažnjava trojkom uz zvuk sirene zapodnošljivijih 67:41 na poluvremenu za SAD:

Amerikanci su ubacili čak 11 trojki iz 16 pokušaja u prvom poluvremenu i to im je omogućilo ogromnu razliku. Najefikasniji su Kajri Irving sa 17 i Džejms Harden sa 17 poena. Niko u Srbiji nije "dvocifren", Nemanja Bjelica ima 9, Miloš Teodosić i Nikola Kalinić po osam.

13092692925415f0a7f18b6275424379_w640.jpg

foto: StarSport
Naši igrači su bez obzira na veliki zaostatak jednako borbeno krenuli i u drugom poluvremenu. Bjelica i Kalinić smanjuju razliku, ali Raduljica dobija nesportski faul u duelu sa Kazinsom što je uplalilo iskre na parketu. Poenima sa penala uz koš Hardena SAD održava veliku razliku, koja nakon nove serije opet raste na +30 (80:50).

Samo što naši igrači vežu nekoliko dobrih napada, koševima Krstića i trojkom Bogdanovića ublaže zaostatak, Irving uzvraća sa dve trojke u nizu. U finišu trećeg perioda razigrali su se Gej, DeRozan i Dejvis, pa je SAD uoči poslednjeg peiroda imao 105:67.

Tek u poslednjem periodu Amerikanci su malo popustili u napadu, ali ne i u odbrani, pa su održavali ogromnu prednost. Međutim, naši momci su sportski se borili do kraja, pa su četiri minute pre kraja, na skoro 40 poena zaostatka, izveli sjajan alej-up koji je Kalinić zakucao (120:85).

Nastavili su naši momci u istom ritmu, novi alej-ut zakucao je Vladimir Štimac, nakon spektalukarnog dodavanja Bogdana Bogdanovića. Radost naših igrača na klupi je pokazala da možda jesu poraženi, ali nisu poniženi. SAD je na kraju slavio 129:92.
 
Natrag
Top