Šoškić: Srbija već zahvaćena drugim talasom krize

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Šoškić: Srbija već zahvaćena drugim talasom krize


Blic



Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoskić izjavio je danas da je Srbija već zahvaćena drugim talasom ekonomske krize i da, uz dobro pripremljene mehanizme, može proći kroz krizni period bolje nego mnoge druge zemlje.

133334_11-soskic--foto-beta_f.jpg


Šoškić je, na okruglom stolu na Ekonomskom fakultetu, istakao da je ekonomska aktivnost u Srbiji već ozbiljno pogođjena dešavanjima u EU i da su "prognoze za rast veoma konzervativne".


Prema njegovim rečima, na Srbiji je da bude dovoljno obazriva i da obezbedi sve mehanizme potrebne da se štetni efekti minimiziraju.


"Da ih možemo izbeći o tome nema ni govora", istakao je guverner.

Šoškić je ukazao da je država već dosta uradila jer je iskazala zavidni potencijal u podizanju svesti svih o potrebi fiskalne konsolidacije i zadržala budžetski deficit pod kontrolom.


On je naveo i da banke u Srbiji, i pored krize u evrozoni, ne ispoljavaju zabrinjavajuća ponašanja i da NBS, kao supervizor, ima uvid u sve transakcije i dnevno prati ponašanje banaka.


"Neke radnje treba budnije motriti, ali nema razloga za bilo kakvu nesigurnost", rekao je guverner.


Prema njegovim rečima, i Nedelja štednje je pokazala da su građani uočili adekvatan nivo sigurnosti banaka i depoziti su povećani.


Šoškić je napomenuo i da Srbija ima stabilniju situaciju na deviznom tržištu od drugih zemalja, kao što su recimo Mađarska ili Rumunija, a riziko premija je ispod ili na nivou zemalja sa mnogo boljim kreditnim rejtingom.


Ističući da se ne može isključiti krizna situacija u kojoj bi nivo premije porastao, on je dodao da Srbija pokazuje veći nivo otpornosti u odnosu na neke druge uređenije zemlje.



Šoškić: Ranjivost na odliv kapitala je mala

Guverener Šoškić je napomenuo i da su banke u Srbiji nezavisna pravna lica i da predstavljaju supsidijare svojih matica a ne njihove filijale, zbog čega je povlačenje kapitala teže.

Srbija se strukturom obaveznih rezervi štitila od većeg učešća kratkoročnih izvora finansiranja banaka, napomenuo je guverner i objasnio da je ranjivost na odliv kapitala zbog toga manja.


On je naveo i da je NBS namenski dozvolila veće dnevne fluktacije deviznog kursa, što je način odbrane od povećanog ulaska "vrućeg novaca" u zemlju.
 
Natrag
Top